המדינה שבה מחיר ליטר בנזין בתחנת דלק הוא כרבע אגורה

סדרה של פיחותים בשער המטבע של ונצואלה וחשש כי ביטול הסבסוד הממשלתי יגרור מהומות כמו לפני 25 שנים, הביאו לרמת מחירים שצרכנים בשאר בעולם יכולים רק לחלום עליה

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

נשיא ונצואלה, ניקולס מדורו, אמר בשבוע שעבר למחוקקים בארצו כי הוא שוקל להעלות את מחירי הדלק. זה עשוי להיות רעיון טוב לאור העבודה שחלפו שני עשורים מאז שהממשלה העלתה בפעם הקודמת את מחירי הדלק המסובסדים על ידה.

עם זאת קיים חשש בקרב פוליטיקאים כי הצעד עלול לגרור גל מחאה דומה לזה ששטף את המדינה עתירת הנפט בעקבות ייקור המחירים בשנת 1989.   

בינתיים, סדרה של פיחותים בשער המטבע המקומי גרמה להוזלת מחירי הדלק במונחים דולריים לרמות שצרכנים במדינות אחרות בעולם יכולים רק לחלום עליהן, גם אחרי הוזלת מחירי הדלק האחרונה עקב נפילת מחירי הנפט בעולם.

בחישוב המבוסס על שער המטבע של ונצואלה בשוק השחור, המחיר של גלון בנזין בוונצואלה הוא כעת כ-0.2 סנט אמריקאי (קצת פחות מאגורה), בהתבסס על מחירי השוק השחור. או במילים אחרות, בדולר אפשר לקנות יותר מ-482 גלונים של בנזין. המחיר הרשמי גבוה יותר, ולפי נתוני בלומברג היה 4 סנט לגלון ברבעון הרביעי של 2014.

הנשיא מדורו נואם בארמון הנשיאותצילום: רויטרס

עם זאת, נראה כי ונצואלה לא תוכל להמשיך לסבסד את מחירי הדלק לאזרחיה, לאחר שנפילת הכנסותיה מיצוא נפט הביאו אותה אל סף חדלות פירעון.

"הם למעשה כבר בפשיטת רגל" ולכן אינם יכולים להרשות לעצמם יותר סובסידיות מסוג זה, אמר סיובאן מורדן, ראש האסטרטגיה באמריקה הלטינית של בית ההשקעות ג'פריס, בראיון ב-23 בינואר.

מבין 61 מדינות בהן בדקה בלומברג את מחירי הדלק, בונצואלה הדלק לא רק הכי זול במונחים דולריים, אלא גם במונחי אחוזים מההכנסות. אחריה ניצבת סעודיה, בה המחירים הרשמיים הם 0.45 דולר לגלון. רוב המדינות הזולות ברשימה זו הן יצואניות נפט גדולות, מלבד מצרים, שגם בה, כבונצואלה, סובסידיות דלק נדיבות.

בישראל, לפי דירוג זה, מחירי הדלק הם מהיקרים, ונמצאים אחרי נורווגיה, טורקיה, הונג קונג, איטליה והולנד. גם במונחי שיעור מההכנסה השנתית הדלק הוא מהיקרים, במקום ה-9, עם 2.5% מההכנסה השנתית המוקדשת לרכישות דלק.

מחירי הדלק בונצואלה, בהתבסס על מחירי השוק השחורצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ