סבב הפיטורים הגדול מעולם של חברה בארה"ב: יבמ צפויה לקצץ 112 אלף משרות

יבמ: "הדיווח חסר בסיס - היקף הפיטורים רק כמה אלפים"; לפי דיווח "פורבס" ענקית המחשוב האמריקאית עשויה לפטר 26% מכוח העבודה בתוך חודש - הקיצוץ הגדול ביותר בתולדות המגזר התאגידי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
סוכנויות הידיעות

ענקית המחשוב האמריקאית יבמ, אשר דיווחה בשבוע שעבר על רבעון 11 ברציפות של ירידה בהכנסות, צפויה להודיע השבוע על תוכנית הארגון מחדש הגדולה בתולדותיה, במסגרתה יפוטרו בתוך חודש יותר מרבע מעובדי החברה, דיווח המגזין "פורבס".

התוכנית, לה ניתן השם "פרויקט כרום", תכלול פיטורים של 26% מכוח העבודה של "ביג בלו" המונה 430 אלף בני אדם - או כ-112 אלף עובדים. אם אכן זה יהיה היקף הקיצוץ, הרי שהפיטורים ביבמ ינפצו את השיא של מספר המפוטרים בסבב קיצוצים אחד במגזר התאגידי. השיא הקודם, בו גם מחזיקה יבמ, הוא קיצוץ של 60 אלף משרות שבוצע על ידי החברה בשנת 1993.

בתגובה לסוכנות הידיעות רויטרס, מסרה יבמ כי הדיווח אינו מדויק, וכי קיצוצים שעליהם כבר הודיעה החברה בעת פרסום דו"חותיה הכספיים בשבוע שעבר, כוללים רק כמה אלפי עובדים.

לפי הדיווח ב"פורבס", הודעות הפיטורים יימסרו לעובדים כבר השבוע, ויכללו עובדים בכל רחבי העולם. השלמת הליך הפיטורים צפויה עד סוף חודש פברואר.

וירג'יניה רומטי, מנכ"ל יבמצילום: אי–פי

"נראה כי 'פרויקט כרום' הוא מהלך חשבונאי טהור שמקדמת ההנהלה הבכירה, ואשר נועד לשפר את התוצאות הפיננסיות של יבמ ברבעונים הבאים", העריך בעל טור ההייטק הכותב תחת שם העט רוברט קרינגלי, במאמר שפירסם ב"פורבס" עם הכותרת "מרחץ הדמים ביבמ לא יפתור את הבעיה האמיתית".

לדבריו, קיצוצים עמוקים שמתכננת יבמ בתחומי האחסון והמחשוב המרכזי (mainframe) הם קצרי רואי מכיוון שהם יפגעו באיכות השירותים של יבמ בעתיד במיוחד בהתחשב בהשקת המחשב המרכזי החדש Z13, ותקוות החברה כי הוא יתרום לגידול במכירות. "ישנן תוכניות ארגון מחדש שקולות והכרחיות, אבל 'פרויקט כרום' אינו אחת מהן", כתב קרינגלי.

פרשן אתר החדשות "IT וורלד", אנדי פטריציו, הצטרף לביקורת על המהלך. "השאלה שאני שואל היא מדוע מנכ"לית יבמ, וירג'יניה רומטי, לא נמנית על 112 אלף העובדים שיפוטרו", כתב פטריציו. "הולך ומתברר שהיא אינו מסוגלת לעשות את העבודה ולא מצליחה לבלום את צלילת החברה".

בתגובה לדיווח טענה יבמ כי פרטיו אינם מדויקים, ואף כי החברה נמצאת בתהליכי פיטורים של עובדים, הם מקיפים רק כמה אלפי עובדים. "יבמ אינה נוהגת להתייחס לשמועות, גם אם הן מגוחכות וחסרות בסיס", נאמר בתגובת החברה לסוכנות הידיעות רויטרס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker