אחרי שנים של קיפאון בשכר: חברות אמריקאיות החלו להעלות את משכורות העובדים

סקר שפורסם בארה"ב מעיד על עלייה משמעותית במספר החברות שמתכוונות להעלות את שכר העובדים ב-2015, על רקע התאוששות הכלכלה והירידה באבטלה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

מספר משמעותי של חברות אמריקאיות מתכוון להעלות את השכר בשלושת החודשים הקרובים, לפי סקר שפורסם היום (שני) המחזק את הציפיות לגידול בצמיחה בשכר השנה.

הסקר הרבעוני של האגודה הלאומית לכלכלת עסקים (NABE) מצא כי 51 מתוך 93 כלכלנים שהשתתפו בו אמרו שהחברות בהן הם מועסקים צפויות להעלות את השכר ברבעון הראשון. באוקטובר עמד המספר על 34 חברות.

כמעט שליש מהכלכלנים אמרו שהחברות שלהם העלו שכר ברבעון הרביעי של 2014, עלייה לעומת 24% ברבעון השלישי. הכלכלנים מייצגים מגוון רחב של חברות, כולל ייצור מוצרים, תחבורה, פיננסים ושירותים.

״עושה רושם שמספר חברות קיבלו החלטה להקפיץ משכורות בסוף השנה. בשלב הזה של המחזור הכלכלי, כשהאבטלה ירדה, יעדי גיוס העובדים ממשיכים להשתפר וכעת המשכורות מקבלות דחיפה״, אמר ג׳ון סילביה, נשיא NABE. סילביה, המשמש גם כלכלן ראשי של בנק וולס פארגו, אמר כי ממצאי הסקר האחרון תומכים בתחזיות לעליה בצמיחה בשכר השנה.

עובדי מקדונלד'ס מוחים על שכר המינימוםצילום: רויטרס

העלייה הפושרת בשכר היתה ליקוי בשוק העבודה האמריקאי, שיצר כמעט 3 מיליון משרות ב-2014 - הגידול השנתי הרב ביותר מאז 1999 - שעה ששיעור האבטלה נפל ב-1.1% ל-5.6% - שפל של 6 וחצי שנים.

כלכלנים רבים אומרים שהמשכורות יהיו פקטור משמעותי בהחלטה מתי הבנק הפדרלי יעלה את שיעור הריבית לטווח קצר, שנותרה בשפל של קרוב לאפס מאז דצמבר 2008.

הסקר של NABE מצא שיותר משיבים מתכננים להגדיל את גיוסי העובדים ברבעון הראשון מאשר ברבעון שקדם לו. בעוד שיותר מ-60% מהמשיבים אמרו שלחברות שלהן אין שום בעיות למלא משרות פנויות, 57% מהמשיבים בענפי הייצור דיווחו על מחסור בידיים עובדות מיומנות, לעומת 45% ברבעון שעבר. נתון זה הביא להעלאות שכר ״משמעותיות״ במגזר הייצור, בייחוד בענף הבנייה שם חלק מהחברות משלמות שעות נוספות, בונוסים ומגדילות את ההטבות.

״יותר חברות בנייה מגלות שקשה למצוא עובדים מיומנים ומרגישות שהן איבדו עובדים מנוסים לטובת תעשיות אחרות״, אמר קן סימונסון, אנליסט NABE וכלכלן ראשי של איגוד הקבלנים הכלליים בארה״ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker