צוות גלובל

23:00 בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית בדרכן לירידה החודשית החדה ביותר זה שנה, לאחר שכלכלת ארה"ב צמחה בקצב מתון מהצפוי ברבעון הרביעי של שנת 2014. מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 1.4%; מדד S&P 500 נסוג ב-1.3% בדרכו לירידה חודשית של 3.1% - החודש הגרוע ביותר מאז ינואר 2014; מדד נאסד"ק איבד 1%.

מניית אמזון נסקה ב-14% לאחר שקמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם דיווחה ביום חמישי לאחר סגירת המסחר בוול סטריט על רווח רבעוני ראשון זה שלושה רבעונים, ועלתה על ציפיות האנליסטים לאחר שהחמיצה את התחזיות בשישה הרבעונים הקודמים. מניית גוגל קפצה בקרוב ל-5% לאחר שענקית הטכנולוגיה דיווחה אמש על צמיחה ברווחיה ובהכנסותיה הרבעוניים, אם כי מתונה מתחזיות האנליסטים.

21:24 מחיר הנפט הגולמי קפץ ביותר מ-8% בניו יורק על רקע הערכות כי הנפילה של יותר מ-50% במחירי הנפט בשבעה החודשים האחרונים תגרום לצמצום התפוקה בעולם. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במארס נסגרו במחיר של 48.24 דולר לחבית, עלייה של 8.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום חודשי נפל מחיר הנפט ב-9.4% בינואר - ירידה חודשית שביעית ברציפות ורצף הירידות החודשי הארוך ביותר מאז שנת 2009. אנליסטים ייחסו את הזינוק במחיר הנפט היום לדיווחים על נפילה חדה במספר אסדות קידוח הנפט בארה"ב בשל עוקפי היצע בשוק, וכן לסגירת פוזיציות שורט ביום המסחר האחרון של החודש.

21:03 ג'יי זי רוכש מתחרה של ספוטיפיי. הראפר האמריקאי ג'יי זי רוכש את חברת אספירו השוודית, מפעילת שירות הסטרימינג WiMP המתחרה בספוטיפיי, תמורת 56 מיליון דולר. מניית אספירו נסקה ב-59% בבורסת שטוקהולם בעקבות הדיווחים על העסקה. (רויטרס)

20:58 הזהב השלים את החודש הטוב ביותר זה שלוש שנים. מחיר הזהב התאושש היום בעקבות נתוני הצמיחה החלשים מהצפוי שפורסמו בארה"ב, בדרכו לזינוק החודשי החד ביותר זה שלוש שנים. החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,278.5 דולר לאונקייה, עלייה של 1.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום חודשי קפץ מחיר הזהב בינואר ב-8% - הזינוק החודשי החד ביותר מאז ינואר 2012.

19:00 בורסות אירופה סגרו את ינואר הטוב ביותר מאז 1989. בורסות אירופה נסגרו בירידות בהובלת מגזרי הבנקאות והטלקום, אולם בסיכום חודשי השלימו את חודש ינואר הטוב ביותר מאז שנת 1989. בורסת לונדון ירדה ב-0.9%; פרנקפורט נסוגה ב-0.4%; פריז איבדה 0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.5% אולם קפץ בסיכום חודשי ב-7.2% על רקע תוכנית ההרחבה הכמותית שעליה הכריז הבנק המרכזי של אירופה בשבוע שעבר. הזינוק בינואר היה העלייה החודשית החדה ביותר של המדד מאז אוקטובר 2011, וחודש ינואר הטוב ביותר זה כ-25 שנים. בורסת אתונה ירדה ב-1.6% בדרכה לנפילה שבועית של 14%, לאחר ששר האוצר של יוון אמר הממשלה החדשה לא תשתף פעולה על שלושת נושיה הבינלאומיים של יוון ולא תבקש להאריך את תוכנית החילוץ למדינה.  

17:55 ממשלת יוון לא תשתף פעולה עם שלושת נושיה הבינלאומיים ("הטרויקה") - האיחוד האירופי, הבנק המרכזי של אירופה וקרן המטבע הבינלאומית - ולא תבקש להאריך את משך תוכנית החילוץ הפיננסי לאחר סיומה בסוף פברואר, אמר היום שר האוצר החדש של יוון, יאניס וארופאקיס, במסיבת עיתונאים משותפת באתונה עם נשיא פורום שרי האוצר של גוש היורו, ג'רון דיסלבלום. וארופאקיס הבטיח עם זאת לדיסלבלום כי הממשלה החדשה ביוון תיישם את הרפורמות הנדרשות כדי להשיב למסלול את כלכלת יוון. דיסלבלום הזהיר את יוון מפני צעדים חד צדדיים וביקש מהממשלה החדשה לכבד את הסכם החילוץ הקיים שנחתם עם גוש היורו. כתבת העיתון הבריטי "גרדיאן", הלנה סמית, שנכחה במסיבת העיתונאים תיארה את האווירה באירוע כמתונה. בעקבות מסיבת העיתונאים נחלש היורו מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.1301 דולר ליורו. התשואה על האג"ח הממשלתיות של יוון ל-10 שנים מזנקת ב-0.8% לרמה של 11.05%. בורסת אתונה נסוגה ב-1.6%. (רויטרס)

16:30 בורסות וול סטריט נפתחו במגמה שלילית ומדד S&P 500 נמצא בדרכו לירידה החודשית החדה ביותר זה שנה, לאחר שכלכלת ארה"ב צמחה בקצב מתון מהצפוי ברבעון הרביעי של שת 2014. מדד דאו ג'ונס יורד ב-0.6%; מדד S&P 500 נסוג ב-0.5%; מדד נאסד"ק מאבד 0.2%.

מניית אמזון נוסקת ב-11.6% לאחר שקמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם דיווחה ביום חמישי לאחר סגירת המסחר בוול סטריט על רווח רבעוני ראשון זה שלושה רבעונים, ועלתה על ציפיות האנליסטים לאחר שהחמיצה את התחזיות בשישה הרבעונים הקודמים. מניית גוגל עולה ב-1% לאחר שענקית הטכנולוגיה דיווחה אמש על צמיחה ברווחיה ובהכנסותיה הרבעוניים, אם כי מתונה מתחזיות האנליסטים. מניות ויזה ומסטרקארד מטפסות ב-3%-5% לאחר ששתי חברות האשראי הגדולות בארה"ב דיווחו על רווחים רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים.

15:59 רווחי ענקית הנפט שברון נפלו לשפל של חמש שנים. שברון, חברת האנרגיה השנייה בגודלה בארה"ב, דיווחה היום כי רווחיה ברבעון הרביעי צנחו לרמתם הנמוכה ביותר מאז שנת 2009 בעקבות קריסת מחירי הנפט הגולמי, וכי השנה צפויות ההוצאות הון של החברה להתכווץ ב-13% לעומת שנת 2014, ולהסתכם ב-35 מיליארד דולר. החברה רשמה ברבעון הרביעי רווח נקי של 3.47 מיליארד דולר, או רווח של 1.85 דולר למניה, לעומת רווח של 4.93 מיליארד דולר, או רווח של 2.57 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה לרווח נמוך יותר של 1.64 דולר למניה. (בלומברג)  

15:42 האטה חדה בצמיחת כלכלת ארה"ב; המדד המועדף על הבנק הפדרלי מצביע על אינפלציה שלילית. התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון הרביעי של 2014 בקצב שנתי של 2.6% - האטה חדה לעומת צמיחה של 5% ברבעון השלישי של השנה - לפי נתונים ראשוניים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לצמיחה של 3% ברבעון הרביעי. עם זאת, הצריכה הפרטית - המקור העיקרי של פעילות כלכלית בארה"ב - צמחה ברבעון הרביעי ב-4.3% לעומת גידול של 3.2% ברבעון השלישי. מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה בארה"ב - ירד ברבעון הרביעי בקצב שנתי של 0.5%, לאחר עלייה של 1.2% ברבעון השלישי. הירידה ברבעון הרביעי היא החדה ביותר מאז הרבעון הראשון של שנת 2009. (מרקטווץ')

נתוני האינפלציה השלילית בארה"ב מצטרפים לנתונים שפורסמו מוקדם יותר היום על ידי יורוסטאט באירופה, אשר הצביעו על דפלציה בגוש היורו, בעיקר בגלל נפילת מחירי האנרגיה. קצב האינפלציה השנתי בגוש היורו היה בדצמבר מינוס 0.6% - לעומת תחזיות הכלכלנים לשיעור אינפלציה של מינוס 0.5%.

15:17 בורסות וול סטריט צפויות להיפתח במגמה שלילית ומדד S&P 500 בדרכו לירידה החודשית החדה ביותר זה שנה. החוזים על מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 מצביעים על ירידה של 0.9%; החוזים על מדד נאסד"ק צופים ירידה של 0.4%.

15:09 מסטרקארד עלתה על התחזיות. מסטרקארד, חברת האשראי השנייה בגודלה בארה"ב, דיווחה היום על רווח רבעוני שעלה על תחזיות האנליסטים הודות לגידול בהוצאות הלקוחות. החברה רשמה ברבעון הרביעי רווח נקי של 801 מיליון דולר, או רווח של 69 סנט למניה - גידול של 29% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 67 סנט למניה. הכנסות מסטרקארד צמחו ברבעון הרביעי ב-14% ל-2.42 מיליארד דולר - מעל לתחזית האנליסטים להכנסות של 2.39 מיליארד דולר. מניית מסטרקארד עולה ב-4% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט (מרקטווץ')

14:05 המסחר בבורסות אירופה מתנהל במגמה שלילית: לונדון יורדת ב-0.3%; פרנקפורט נסחרת ללא שינוי; פריז יורדת ב-0.2%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי יורד ב-0.2%. היורו עולה ב-0.2% מול הדולר ונסחר סביב שער של 1.1344 דולר ליורו.

אחרי המשבר הכלכלי החמור שפגע בספרד והוביל למיתון חריף במדינה, נתונים שפורסמו היום מראים כי כלכלת המדינה צמחה ברבעון הרביעי בשיעור החד ביותר זה שבע שנים. לשכת הסטטיסטיקה בספרד פירסמה היום כי כלכלת ספרד צמחה ברבעון הקודם ב-0.7% לעומת הרבעון השלישי. זהו הרבעון השישי ברציפות שבו צומחת כלכלת המדינה שנזדקקה לחילוץ של אירופה. במהלך 2014 כולה צמחה ספרד ב-1.4% והממשלה במדינה חוזה כי היא תצמח ב-2% ב-2015.

12:40 שיעור האבטלה באירופה ירד בדצמבר ל-11.4%, הנתון הנמוך ביותר מאז אוגוסט 2012, לעומת 11.5% בנובמבר. הירידה הפתיעה כלכלנים רבים שצפו כי האבטלה ביבשת תישאר ללא שינוי. יוון ממשיכה להיות המדינה עם שיעור האבטלה הגבוה באירופה (25.8% נכון לאוקטובר), אך גם בספרד שיעור האבטלה גבוה מאוד ומגיע ל-23.7%. בגרמניה ואוסטריה נרשם שיעור האבטלה הנמוך ביבשת (4.8% ו-4.9% בהתאמה).

נתונים נוספים שפורסמו היום על ידי יורוסטאט, רשות הסטטיסטיקה של אירופה, מצביעים על שיעור אינפלציה נמוך מהצפוי – בעיקר בגלל נפילת מחירי האנרגיה. האינפלציה בגוש היורו הגיעה למינוס 0.6%, לעומת תחזיות לשיעור אינפלציה של מינוס 0.5%. מחירי האנרגיה צנחו ב-8.9%, אבל גם מחירי המזון והאלכוהול רשמו ירידות חדות מהצפוי.

12:00 בעוד באירופה חוששים מהשפעת הממשל החד ביוון על המחויבות שלה לתוואי תוכנית החילוץ, ארה"ב הפגינה תמיכה בממשל החדש. ג'וש ארנסט, דובר הבית הלבן, עידכן אתמול בנוגע לשיחת טלפון שנערכה בין נשיא ארה"ב, ברק אובמה לאלכסיס ציפראס, ראש ממשלת יוון. "הנשיא הבהיר כי נמשיך לשתף פעולה באופן קרוב עם ההנהגה היוונית והעם היווני במטרה להטמיע מדיניות שתעמוד באינטרסים של המדינה ובאינטרסים הרחבים יותר של אירופה והכלכלה העולמית", סיפר ארנסט.

10:30 שר האוצר החדש של יוון, יאניס וארופאקיס, מתחיל היום בסבב פגישות עם מקבליו באירופה כדי לדון בתוכניות הכלכליות של ממשלת יוון החדשה. היום ייפגש וארופאקיס עם ירון דיסלבלואם, ראש קבוצת שרי האוצר של גוש היורו. ואולם ההודעות האחרונות של אלכסיס ציפראס, ראש ממשלת יוון, על ביטול תוכנית ההפרטות והעלאת שכר המינימום, עשויות לגרום לזעם בקרב שרי האוצר של גוש היורו. ביום ראשון ייפגש וארופאקיס עם שר האוצר הבריטי ג'ורג' אוסבורן.

08:05 המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת אחרי העליות שנרשמו אתמול בוול סטריט. טוקיו עלתה ב-0.5%; הונג קונג נסחרת ללא שינוי ניכר; שנחאי יורדת ב-0.4%; סידני עלתה ב-0.3%. הדולר נחלש מול הין ב-0.4% ונסחר סביב שער של 117.87 ין לדולר.

התפוקה התעשייתית ביפן עלתה בשיעור קל בדצמבר – כך לפי נתונים רשמיים שפורסמו היום במדינה. ואולם העלייה בתפוקה התעשייתית נרשמת על רקע האטה באינפלציה, שמצביעה על ביטחון צרכנים נמוך בשוק המקומי. על פי הנתונים, התפוקה עלתה בדצמבר ב-1% לעומת נובמבר הודות לנתוני יצוא חזקים לארה"ב. מדד המחירים לצרכן ביפן הגיע בדצמבר לקצב שנתי של 0.5%, לעומת 0.7% בנובמבר.

29.1.2015

23:10 אמזון היכתה את התחזיות. אמזון, קמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם, דיווחה היום על רווח רבעוני ראשון זה שלושה רבעונים, ועלתה על תחזיות האנליסטים לאחר שהחמיצה את התחזיות בשישה הרבעונים הקודמים. מניית אמזון קופצת ביותר מ-8% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בעלייה של 2.6%. החברה רשמה רווח של 45 סנט למניה - הרבה מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 18 סנט למניה. בשורה העליונה, רשמה אמזון בתקופה המדווחת מכירות של 29.3 מיליארד דולר, גידול של 15% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, אך פחות מתחזית האנליסטים למכירות של 29.6 מיליארד דולר.

23:00 בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית לאחר שמספר תביעות האבטלה הראשונות השבועי בארה"ב נפל לשפל של 15 שנים, ובעקבות התאוששות מחיר הנפט הגולמי משפל של כמעט שש שנים. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 1.3%; מדד S&P 500 טיפס ב-1%; מדד נאסד"ק הוסיף 1%. החוזים על הנפט הגולמי למסירה מארס נסגרו בניו יורק במחיר של 44.53 דולר לחבית, עלייה של 0.2%, לאחר שבמהלך המסחר כבר נפלו לרמה של 43.58 - המחיר הנמוך ביותר מאז מארס 2009.

מניית פורד עלתה ב-2.7% לאחר שיצרנית המכוניות דיווחה על רווח רבעוני של 26 סנט למניה - ארבעה סנט מעל לתחזיות האנליסטים. מניית מקדונלדס קפצה ב-5.1% לאחר שרשת המזון המהיר הגדולה בעולם הודיעה על מינוי סטיב איסטרברוק למנכ"ל הבא, אשר יחליף את המנכ"ל הנוכחי דון תומפסון בתחילת מארס. מניית קואלקום נפלה ב-10.2% לאחר שיצרנית שבבי המובייל הגדולה בעולם הורידה את תחזית הרווח וההכנסות לשנת 2015. מניית עליבאבא צנחה ב-8.8% לאחר שענקית המסחר המקוון דיווחה על הכנסות נמוכות מהצפוי ברבעון הרביעי, ועל נפילה חדה מהצפוי של 28% ברווחים.

21:32 מחיר הזהב רשם את הנפילה היומית החדה ביותר זה 13 חודשים, והחוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,254.6 דולר לאונקייה, ירידה של 2.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בורסות וול סטריט נסחרות במגמה חיובית לאחר שמספר תביעות האבטלה הראשונות השבועי בארה"ב נפל לשפל של 15 שנים, ועל רקע דו"חות כספיים חיוביים של חברות כמו פורד ודאו כמיקל. מדד דאו ג'ונס עולה ב-0.9%; מדד S&P 500 מטפס ב-0.7%; מדד נאסד"ק מוסיף 0.6%.

19:17 בורסות אירופה נסגרו כמעט ללא שינוי לאחר שנתוני אינפלציה שפורסמו היום בגרמניה הצביעו על דפלציה בכלכלה הגדולה באירופה לראשונה מאז שנת 2009, ואילו מספר תביעות האבטלה הראשונות השבועי בארה"ב נפל לשפל של 15 שנים. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.2%; פרנקפורט עלתה ב-0.3%; פריז הוסיפה 0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של 0.1% לאחר שבמהלך יום המסחר כבר ירד ב-0.8% ועלה ב-0.2%.

18:45 לראשונה מאז 2009: דפלציה בגרמניה. גרמניה, הכלכלה הגדולה ביותר בגוש היורו, דיווחה היום על אינפלציה שלילית לראשונה מאז ספטמבר 2009 - וסיפקה בכך הצדקה נוספת להכרזת הבנק המרכזי של אירופה (ECB) בשבוע שעבר על תוכנית הרחבה כמותית. מדד המחירים לצרכן בגרמניה ירד בשנה שהסתיימה בינואר ב-0.5%, לעומת עלייה של 0.1% בשנה שהסתיימה בדצמבר, מסר היום משרד הסטטיסטיקה הפדרלי של גרמניה. הגורם הכמעט בלעדי לנפילה במדד היתה צלילה של 9% במחירי הנפט ב-12 החודשים האחרונים. (פייננשל טיימס)

16:30 בורסות וול סטריט נסחרות במגמה שלילית בהובלת מגזר הטכנולוגיה, לאחר שתוצאות כספיות מאכזבות של עליבאבא וקואלקום האפילו בהשפעתן על נפילת מספר תביעות האבטלה הראשונות השבועי בארה"ב לשפל של 15 שנים. מדד דאו ג'ונס עולה יורד בפחות מ-0.1%; מדד S&P 500 נסוג ב-0.3%; מדד נאסד"ק מאבד 0.6%.

מניית פורד עולה ב-0.3% לאחר שיצרנית המכוניות דיווחהל על רווח רבעוני של 26 סנט למניה - ארבעה סנט מעל לתחזיות האנליסטים. מניית מקדונלד'ס מטפסת ב-3.5% לאחר שרשת המזון המהיר הגדולה בעולם הודיעה על מינוי סטיב איסטרברוק למנכ"ל הבא, אשר יחליף את המנכ"ל הנוכחי דון תומפסון בתחילת מארס. מניית קואלקום נופלת ב-9.5% לאחר שיצרנית שבבי המובייל הגדולה בעולם הורידה את תחזית הרווח וההכנסות לשנת 2015. מניית עליבאבא צונחת ב-9.6% לאחר שענקית המסחר המקוון דיווחה על הכנסות נמוכות מהצפוי ברבעון הרביעי, ועל נפילה חדה מהצפוי של 28% ברווחים. ענקית האינטרנט גוגל, הקמעונאית המקוונת אמזון וחברת האשראי ויזה יפרסמו דו"חות לאחר סגירת המסחר בוול סטריט היום.

תביעות האבטלה בארה"ב בשפל של 15 שנים. מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נפל בשבוע שעבר ב-43 אלף ל-265 אלף - המספר הנמוך ביותר מאז אפריל 2000 - מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו 300 אלף תביעות.

15:05 החוזים על המסחר בוול סטריט מורים על עליות שערים של סביב 0.4%. מניית עליבאבא נופלת ב-8% במסחר לפני הפתיחה לאחר שענקית המסחר המקוון דיווחה על הכנסות נמוכות מהצפוי ברבעון הרביעי. הרווח הנקי של עליבאבא צנח ב-28% והיה אף הוא נמוך מהתחזיות. 

13:45 המסחר בבורסות אירופה מתנהל בירידות שערים. לונדון יורדת ב-0.8%; פרנקפורט נסוגה ב-0.5%; פריז מאבדת 0.4%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי יורד ב-0.5%. 

הבורסה באתונה מתאוששת ועולה ב-3.5%, לאחר שבמהלך כל השבוע רשמה ירידות שערים בעקבות ניצחונה של מפלגת השמאל סיריזה בבחירות. אתמול נפלה הבורסה באתונה ב-9%. 

10:15 נוקיה עברה לרווח של 443 מיליון יורו (500 מיליון דולר) ברבעון הרביעי, לאחר שברבעון המקביל בשנה הקודמת הפסידה 26 מיליון יורו. חברת שירותי התוכנה ותשתיות התקשורת הפינית אשר נותרה לאחר שחטיבת הטלפונים נמכרה למיקרוסופט הצליחה לשפר את הרווחיות שלה באמצעות קיצוצי משרות והתמקדות בציוד ושירותים (בלומברג)

9:30  ירידות באסיה בעקבות הבנק הפדרלי: טוקיו ירדה ב-1.1%; סיאול נחלשה ב-0.5%; אוסטרליה ננעלה בניגוד למגמה והתחזקה ב-0.3%; שנחאי יורדת ב-1.3%, זה היום השלישי ברציפות של ירידות; הונג קונג יורדת ב-1%.

ענקית הנפט האנגלו-הולנדית רויאל דאץ'-של דיווחה על גידול ברווחיה ברבעון הרביעי, למרות צניחה של יותר מ-50% במחיר הנפט מאז אמצע השנה שעברה. החברה דיווחה על הכפלת רווחיה לסך של 4.2 מיליארד דולר. (מרקטווץ')

יצרנית המשקאות החריפים דיאג'יו דיווחה על צניחה של 18% ברווחיה במחצית הראשונה של שנת הכספים, על רקע ירידה במכירותיה בארה"ב. הרווח הנקי הסתכם ב-1.97 מיליארד דולר במחצית, וההכנסות נותרו כמעט ללא שינוי. המכירות באמריקה הצפונית, האזור הגדול והרווחי ביותר של דיאג'יו, ירדו ב-2%.

7:20 דיווח על חקירה חדשה בתחום הלוואות המרג'ין מגביר את החששות בבורסת שנחאי, שבשבוע שעבר צנחה יום אחד בכ-8% לאחר שהרגולטור הסיני הידק את הפיקוח בתחום וקנס כמה מחברות ההשקעה הגדולות בסין. (בלומברג)

התמ"ג של הפיליפינים התאושש ברבעון הרביעי וטיפס ב-6.9% לעומת הרבעון המקביל ב-2013. ב-2014 כולה הייתה הצמיחה 6.1%, לדברי הרשות הסטטיסטית של הפיליפינים. יעד הצמיחה הממשלתי לשנה כולה היה 6.5%-7.5%, אך התוצאות הרבעוניות עלו על תחזיות האנליסטים לצמיחה של 5.9% בממוצע ברבעון הרביעי (מרקטווץ').

28.1.2015

23:00 בורסות וול סטריט נסגרו בירידות לאחר שהערכות כי הבנק הפדרלי דבק בכוונתו להעלות את הריבית בארה"ב במחצית השנייה של השנה האפילו בהשפעתן על דו"חות כספיים חזקים של אפל ובואינג. מניות האנרגיה הובילו את הירידות לאחר שמחיר הנפט הגולמי צנח בקרוב ל-4% לשפל של כמעט שש שנים. מדד S&P 500 ירד ב-1.4%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-1.1%; מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.9% לאחר שבתחילת יום המסחר זינק ב-1.7%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות רשם עליות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נפלה ב-0.12% לרמה של 1.71%. התשואה על האג"ח ל-30 שנה נפלה ב-0.13% לרמה של 2.28% - רמתה הנמוכה מעולם.  

מניית אפל זינקה ב-6.2% לאחר שענקית מוצרי האלקטרוניקה דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר בוול סטריט על רווח שיא רבעוני של 18 מיליארד דולר הודות למכירות גבוהות מהצפוי של מכשירי אייפון 6. מניית יצרנית המטוסים בואינג קפצה ב-5.6% לאחר שדיווחה היום על תוצאות כספיות טובות מהצפוי ברבעון הרביעי של 2014 הודות לביקוש גבוה מהצפוי למטוסי נוסעים. 

מחיר הנפט צנח לרמתו הנמוכה ביותר זה כמעט שש שנים בעקבות זינוק חד מהצפוי במלאי הגולמי בארה"ב. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במארס נסגרו במחיר של 44.45 דולר לחבית - מחיר הסגירה הנמוך ביותר מאז מארס 2009 - לאחר נפילה של 3.9% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

21:51 בורסות וול סטריט עברו לירידות הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם, לאחר שהבנק הפדרלי לא אותת על שינוי כלשהו בעיתוי המתוכנן של העלאת הריבית הראשונה בארה"ב מאז שנת 2006, אשר צפויה במהלך המחצית השנייה של השנה, למרות הערכתו כי ההאטה באינפלציה בארה"ב צפויה להימשך. מדד S&P 500 יורד ב-0.3%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.1%; מדד נאסד"ק, אשר צנח ביום שלישי ב-1.9% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז אפריל - מתאושש ב-0.1%.

הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם ומתקרב לרמתו הגבוהה ביותר זה עשור. הדולר מתחזק ב-0.4% מול היורו לשער של 1.1332 דולר ליורו, לאחר שנפל אתמול מול המטבע האירופי ב-1.3% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז אמצע אוקטובר. שלשום טיפס הדולר לשער של 1.1098 דולר ליורו - רמתו הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2003. מדד הדולר של בלומברג, העוקב אחרי שער הדולר מול 10 מטבעות מרכזיים בעולם, מטפס ב-0.3% לרמה של 1,157.85 נקודות, לאחר שטיפס ביום שני לרמה של 1.161.42 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז החל להתפרסם בשנת 2004.

מחיר הנפט נופל מתחת ל-45 דולר לחבית בעקבות גידול חד מהצפוי במלאי הנפט הגולמי בארה"ב. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במארס נסחרים במחיר של 44.18 דולר לחבית, נפילה של 4.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שמוקדם יותר כבר צללו למחיר של 44.08 דולר לחבית - רמתם הנמוכה ביותר מאז אפריל 2009. החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,185.9 דולר לאונקייה, ירידה של 0.5%.

19:30 יצרנית המכוניות פיאט קרייזלר דיווחה היום כי רווחיה בשנת 2014 נחתכו בשני שליש לעומת השנה הקודמת, בעיקר בשל הוצאות הקשורות להשלמת רכישת השליטה בקרייזלר האמריקאית על ידי פיאט האיטלקית. החברה רשמה רווח נקי שנתי של 632 מיליון יורו (718 מיליון דולר) לעומת רווח של 1.9 מיליארד יורו בשנת 2013. המכירות השנתיות של החברה צמחו ב-11%. (אי.פי)

19:12 יצרנית המכוניות ניסאן הודיעה היום כי תשיב למוסכים לצורך תיקון כ-768 אלף כלי רכב, בהם דגמי "פתפיינדר" ו"רוג" הפופולרים. 552 אלף מכוניות "רוג" מהשנים 2008 ו-2013 יוחזרו לתיקון בשל לחות החודרת דרך דלת הנהג ועלולה לגרום לקצר חשמלי, מתוכן 467 אלף בארה"ב. כמו כן, כולל הריקול גם 216 אלף רכבי שטח מדגם "פתפיינדר" מהשנים 2013 ו-2014, מהן מעל 170 אלף בארה"ב. (רויטרס)

19:05 בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת בתום יום מסחר הפכפך, על רקע המשך צניחת שוק המניות היווני בצל חושש הודאות לגבי כוונות הממשלה החדשה באתונה. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.2%; פרנקפורט טיפסה ב-0.8%; פריז נסוגה ב-0.3%; מדריד ירדה ב-1.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעלייה של 0.1% לאחר שעבר לסירוגין מעליות לירידות למעלה מ-10 פעמים במהלך יום המסחר.

בורסת אתונה צללה ב-9.2% בהובלת מניות הבנקים, ונסגרה ברמתה הנמוכה ביותר מאז ספטמבר 2012, לאחר שהממשלה החדשה ביוון הודיעה כי בכוונתה לנהל משא ומתן מחודש על החוב ולבטל הפרטות. מתחילת השבוע נפלה בורסת אתונה ביותר מ-15%. מניות הבנקים נשונל בנק אוף גריס ופיראוס בנק צללו ביותר מ-25% היום, ומדד מניות הבנקים של בורסת אתונה צלל מתחילת השבוע ב-44%, תוך מחיקת 12 מיליארד דולר משווי השוק של הבנקים. התשואה על האג"ח הממשלתיות של יוון ל-10 שנים נסקה ב-1.04% לרמה של 10.83% - רמתה הגבוהה ביותר מאז יולי 2013.

16:30 מגזר הטכנולוגיה מוביל את העליות בוול סטריט בעקבות דו"חות כספיים טובים מהצפוי של ענקית מוצרי האלקטרוניקה האמריקאית אפל, ולקראת הודעת המדיניות של הבנק הפדרלי בארה"ב. מדד נאסד"ק, אשר צנח ביום שלישי ב-1.9% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז אפריל - מתאושש ב-1.3%; מדד S&P 500 מטפס ב-0.5%; מדד דאו ג'ונס מוסיף 0.2%.

מניית אפל נוסקת ב-7.8% לאחר שענקית מוצרי האלקטרוניקה דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר בוול סטריט על רווח שיא רבעוני של 18 מיליארד דולר הודות למכירות גבוהות מהצפוי של מכשירי אייפון 6. שווי השוק של אפל, החברה הבורסאית עם השווי שוק הגדול ביותר בעולם, מזנק ל-690 מיליארד דולר - כמעט פי 2.5 מהתוצר המקומי הגולמי של ישראל. מניית יאהו קופצת ב-3.6% לאחר שחברת האינטרנט האמריקאית הודיעה אמש כי בכוונתה להפריד את החזקותיה בחברה הסינית עליבאבא לחברה עצמאית בשם ספינקו, שתיסחר בבורסה. מניית פייסבוק מטפסת ב-1.3% לקראת פרסום הדו"חות הכספיים הרבעוניים של מפעילת הרשת החברתית הגדולה בעולם, היום לאחר סגירת המסחר בארה"ב. מניית יצרנית המטוסים בואינג עולה ב-3.1% לאחר שדיווחה על תוצאות כספיות טובות מהצפוי ברבעון הרביעי של 2014 הודות לביקוש גבוה מהצפוי למטוסי נוסעים.  

ישיבתה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי בארה"ב (FOMC) מסתיימת היום, והודעת הבנק המרכזי תפורסם בשעה 21:00 שעון ישראל. בתום ישיבתו הקודמת, בדצמבר, מסר הבנק הפדרלי כי ינהג בסבלנות בבואו להחליט על העלאת הריבית בארה"ב לראשונה מאז שנת 2006.

14:50 החוזים על המסחר בוול סטריט מורים על עליות במדדים המובילים, עם זינוק צפוי של 1% בנאסד"ק לאחר שאפל דיווחה אתמול בלילה על רווחי שיא. באירופה הבורסות יורדות, בהובלת בורסת אתונה שנופלת ב-8%. 

ענקית המטוסים בואינג דיווחה היום על עליה של 19% ברווחיה הרבעוניים, הודות לביקוש רב למטוסים מסחריים. החברה רשמה רווח של 1.47 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של 2014, עם עליה של 3% בהכנסות ל-24.47 מיליארד דולר. החברה אמרה כי היא צופה שרווחי הליבה שלה יסתכמו השנה ב-8.20-8.40 דולר למניה. 

12:30 המסחר בבורסות אירופה מתנהל בירידות שערים. לונדון יורדת ב-0.2%; פרנקפורט נסוגה ב-0.2%; פריז יורדת ב-0.6%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי יורד ב-0.2%. היורו נחלש מול הדולר ב-0.4% ונסחר סביב שער של 1.1338 דולר ליורו.

שוקי המניות והאג"ח של יוון יורדים, והתשואות על האג"ח עולות, לאחר שהממשלה החדשה ביוון הודיעה כי בכוונתה לנהל משא ומתן מחודש על החוב ולבטל הפרטות. בורסת אתונה יורדת ב-4.6%. התשואה על האג"ח הממשלתיות של יוון עולה ב-0.059% ל-10.122%. 

11:00 יום אחרי שהושבעה הממשלה החדשה ביוון, מתחילים שריה לחשוף חלק מתוכניות האנטי-צנע שלהם. התוכנית המרכזית שעליה הודיע שר האנרגיה פנאגיוטיס לפזניס היא ביטול ההפרטה המתוכננת של חברת החשמל הגדולה במדינה ש-51% ממנה נמצאים בבעלות ממשלת יוון. "נקפיא באופן מיידי כל תוכנית הפרטה של חברת החשמל", אמר. במהלך כהונת הממשלה הקודמת אושרו ביוון תוכניות למכירה חלקית של חברת החשמל בניסיון לפתוח את השוק לתחרות. קידום ההפרטה הוביל לגל שביתות והפגנות של עובדים שחששו למקום עבודתם. מניית חברת החשמל יורדת ביותר מ-7% בבורסת אתונה וגם מניות חברות נמלים יורדות מחשש שיבוטלו ההפרטות גם במגזר הזה.

10:40 סקר ביטחון הצרכנים החודשי בצרפת הצביע על יציבות בינואר. לפי נתונים שפירסמה היום לשכת הסטטיסטיקה במדינה, רמת הביטחון הגיעה ל-90 נקודות, נתון זהה לדצמבר. ואולם ממוצע הסקר לטווח הארוך הוא 100 נקודות, מה שמצביע על כך שהצרכנים הצרפתים חשים עדיין חוסר ביטחון בנוגע לביצועי הכלכלה, מה שמתבטא ברמות צריכה נמוכות יחסית.

10:05 H&M, קמעונאית האופנה השניה בגודלה באירופה, דיווחה היום על רווח גבוה מהתחזיות ברבעון הרביעי, לאחר שפתחה חנויות חדשות בסין וארה"ב והרחיבה את הקולקציה שלה. הרווח הנקי של H&M השוודית עלה ל-6.22 מיליארד קרונה (760 מיליון דולר) ברבעון הרביעי, מעל לתחזיות כי יסתכם ב-6.17 מיליארד קרונה. המכירות עלו ב-17% ל-42.6 מיליארד קרונה (בלומברג)

09:00 המסחר במרבית בורסות אסיה התנהל בעליות שערים, לאחר שכבר הגיעו אתמול לשיא של ארבעה חודשים. טוקיו עלתה ב-0.2%; הונג קונג מוסיפה 0.1%; שנחאי יורדת ב-1.6%; סיאול עלתה ב-0.5%.

08:00 הדולר הסינגפורי נחלש ב-1% מול הדולר ל- 1.351 דולר סינגפורי לדולר, הרמה הנמוכה ביותר מאז 2010, לאחר שהבנק המרכזי של סינגפור הודיע במפתיע כי יאט את קצב יסוף המטבע מול סל של מטבעות. בנוסף הוריד הבנק המרכזי את תחזית האינפלציה ל-2015, והוא צופה כעת ירידה של 0.5% במחירים. בכך נהפכה סינגפור למדינה התשיעית בעולם שמקלה את המדיניות המוניטרית שלה החודש (בלומברג)

07:10 הנפט חוזר לרדת. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס יורדים ב-1.6% ל-45.52 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

מדד המחירים לצרכן באוסטרליה עלה ב-0.2% ברבעון הרביעי לעומת הרבעון השלישי, וב-1.7% בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה, לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה האוסטרלית. האינפלציה היתה נמוכה מתחזיות כלכלנים ומיעד הבנק המרכזי ל-2%-3% (מרקטווץ')

27.1.2015

23:30 אפל, החברה הגדולה בעולם לפי שווי שוק, הביסה את התחזיות לרבעון הרביעי של 2014 - הרבעון הראשון לאחר השקת מכשירי אייפון 6. החברה רשמה רווח של 3.06 דולר למניה, הרבה מעל התחזיות שצפו רווח של 2.6 דולר למניה, לפי חברת פאקטסט. גם בשורת ההכנסות עלתה החברה על התחזיות - אלה זינקו ל-74.6 מיליארד דולר, לעומת תחזיות של 63.5 מיליארד דולר. אפל מכרה ברבעון שעבר לא פחות מ-74.5 מיליון מכשירי אייפון 6 ואייפון 6 פלוס, לעומת תחזיות שצפו בין 68 ל-70 מיליון יחידות. מניית החברה מזנקת 5% במסחר לאחר הסגירה.

היום פורסם כי אפל מכרה את מספר הסמארטפונים הגדול ביותר בסין ברבעון הרביעי ועקפה לראשונה את סמסונג ויצרניות מקומיות כמו שיאומי, לפי נתונים שפירסמה חברת המחקר Canalys.

23:20 ענקית האינטרנט יאהו הודיעה לפני דקות אחדות כי בכוונתה להפריד את אחזקותיה בעליבאבא לחברה עצמאית בשם SpinCo, שתיסחר בבורסה. מטרת המהלך הוא קבלת פטור ממס על אחזקות יאהו, שמהוות 15% מעליבאבא, באמצעות 384 מיליון מניות. מניית יאהו מזנקת 6.3% במסחר לאחר הסגירה. יאהו, המפרסמת בשעה זאת את דוחותיה לרבעון הרביעי, גם עקפה את תחזיות הרווח עם רווח נקי של 30 סנט למניה והכנסות של 1.18 מיליארד דולר, בדומה לתחזיות ולרווח בתקופה המקבילה ב-2013.  

"נחזיר לבעלי המניות שלנו כמעט 50 מיליארד דולר באמצעות המהלך", אמרה מנכ"לית יאהו, מריסה מאייר עם ההודעה על הפרדת האחזקות. מאייר הוסיפה כי המהלך "היקף כזה של החזר הון הוא היסטורי, בייחוד בהתחשב בחברה בגודל שלנו", ציינה. יאהו נהנתה בספטמבר מרווח חד פעמי של 9 מיליארד דולר לפני מס, לאחר שמכרה חלק מאחזקותיה בהנפקת עליבאבא. יאהו מסרה כי תמשיך להחזיק ב-35.5% מיאהו יפן.

23:00 המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות בעקבות דוחות חלשים של מספר חברות גדולות ונתוני מקרו חלשים בענף הנדל"ן והייצור. הערכות לפיהן הבנק הפדרלי לא ידחה את מועד העלאת הריבית בארה"ב חיזקו את המגמה השלילית. מדד דאו ג'ונס ירד 1.6%, מדד S&P נחלש 1.3% ומדד הנאסד"ק איבד 1.9% מערכו.

מניית מיקרוסופט צנחה 9.3% בעקבות הורדת ההמלצה על המניה על ידי אנליסטים בג'יי.פי מורגן ובתי השקעות נוספים, לאחר דוחות חלשים מהצפוי שפירסמה החברה אתמול.

22:30 מניות אפל ויאהו נופלות לקראת פרסום דוחותיהן הרבעוניים לאחר הסגירה בוולס סטריט. אפל יורדת 2.3% ויאהו נופלת 3.4% על רקע מגמה שלילית חזקה של מדד הנאסד"ק מפתיחת המסחר. 

22:20 סוני תפטר 1000 עובדים נוספים בחטיבת הסמארטפונים שלה הסובלת מהפסדים וחולשה מתמשכת במכירות, לפי דיווחים ביפן. בסך הכול צפויה החברה לקצץ 30% מכח עבודה של 5000 עובדים בחטיבה במהלך 2015. סוני צפויה לרשום הפסד של 1.7% מיליארד דולר בפעילות הסמארטפונים שלה בשנת התקציב הנוכחית. מניית החברה יורדת ב-1% בוול סטריט, לאחר שקפצה ב-3 החודשים האחרונים ב-32%. 

22:00 שוק הסחורות רשם היום עליות, כשהנפט התאושש ב-2.5% בעקבות הערכות אנליסטים כי יתכן שסעודיה בכל זאת תחליט לקצץ בתפוקה אם הנפילות במחירו יימשכו. הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק עלה למחיר 46.5 דולר לחבית. הנפט מסוג ברנט הנסחר בלונדון עלה 2.4% למחיר 49.3 דולר לחבית. אונקיית זהב ננעלה בעליות של 1% למחיר 1295 דולר.

18:50 המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים ובורסת אתונה נפלה 3.7% על רקע השבעת ממשלת השמאל הקיצוני ביוון וחששות ממדיניותה הכלכלית, לאור מינויו לשר אוצר של הכלכלן המרקסיסט יאניס וארופאקיס. לונדון ירדה 0.6%, פרנקפורט נחלשה 1.6% ופריז איבדה 1% מערכה. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד 0.9%.

היורו קופץ מול הדולר ב-1.1% לשער של 1.1383 דולר, לאחר שהמטבע האירופי נפל בשבוע שעבר לשפל של 11 שנה עם ההכרזה על ההרחבה הכמותית.

18:00 מתחזקות הירידות בוול סטריט על רקע הערכות כי הבנק הפדרלי לא ידחה את מועד העלאת הריבית בארה"ב, למרות ההרחבה הכמותית שהוכרזה באירופה בשבוע שעבר. דוחות חלשים שפירסמו מספר חברות גדולות, בהן מיקרוסופט ופרוקטר אנד גמבל, מכבידים גם הם על המסחר.הירידות התחזקו בשעה האחרונה למרות קפיצה בביטחון הצרכנים בארה"ב ועלייה ברכישות הבתים החדשים.

מדד דאו ג'ונס ומדד הנאסד"ק יורדים 2%, מדד S&P 500 יורד 1.6%.

הבנק הפדרלי צפוי לאותת מחר בערב על מועד העלאת הריבית בתום הפגישה הדו-יומית של ועדת השוק הפתוח. ראשי הבנק מתכוונים להעלות את הריבית, שנמצאת בשפל של 0-0.25% מאז 2008, באמצע 2015, אך מהססים לפעול מוקדם מדי, משום שהנפילה במחירי הנפט והדולר החזק שומרים על אינפלציה שנתית של כ-1% בלבד. האינפלציה הנמוכה עלולה להוביל לקיפאון במשכורות ובמחירים ולגרום לצרכנים לדחות רכישות, מה שיחליש את הפעילות הכלכלית.

אולם בינתיים, הצרכנים האמריקאים מבטאים סימנים של התחזקות הפעילות הכלכלית. ביטחון הצרכנים בארה"ב קפץ בדצמבר לרמה של 102.9 במדד קונפרנס בורד - הרמה הגבוהה מאז אוגוסט 2007 ומעל לתחזיות, הודות בעיקר למחירי הדלק הזולים בשל נפילת הנפט. 

כמו כן, מכירות הבתים החדשים בארה"ב עלו בדצמבר ב-8.8% לקצב שנתי של 435 אלף בתים, גבוה מאשר ב-2013 אך נמוך מהתחזיות שצפו כמות של 455 אלף בתים.

16:45 מניית מיקרוסופט צונחת 10% לאחר שאנליסטים בג'יי.פי מורגן הורידו ההמלצה על המניה לניטרלית ואת מחיר היעד של המניה ל-47 דולר מ-53, בעקבות דו"חות חלשים מהצפוי שפירסמה אתמול ענקית התוכנה. הנימוק להורדה הוא תחזית הוצאות גדולה מהצפוי של החברה ברבעון הבא. גם אנליסטים בסטרן אגי ובריימונד ג'יימס הורידו את ההמלצה על המניה.

מיקרוסופט דיווחה על ירידה של 9% ברווחיה, לאחר שההאטה במכירות המחשבים האישיים (PC) בעולם המשיכה לפגוע במכירותיה, ועל רקע הוצאות ארגון מחדש של חטיבת מכשירי הסלולר של נוקיה שאותה רכשה בשנה שעברה. הפרשות הקשורות לסבב הפיטורים הגדול ביותר בתולדות החברה, בו החלה מיקרוסופט ביולי, אף הן הכבידו על תוצאות החברה. לידיעה המלאה

16:30 המסחר בבורסות וול סטריט נפתח בירידות של עד 1.5% במדדים המובילים לאחר פרסום נתוני מקרו שליליים בענף הנדל"ן והייצור ודו"חות חלשים שפירסמו כמה חברות ענק, בהן מיקרוסופט, פרוקטור אנד גמבל ומאטל. הירידות נרשמות גם על רקע חששות בשווקים לאחר השבעת ממשלת השמאל החדשה ביוון ומינויו של הכלכלן המרקסיסט יאניס וארופאקיס לתפקיד שר האוצר.

מדד דאו ג'ונס יורד 1.5%, מדד S&P נחלש 1.2%, מדד הנאסד"ק מאבד 1.5% מערכו. שוקי האג"ח הממשלתיות של ארה"ב קופצים ותשואות האג"ח ל-10 שנים יורדות 0.07% לשיעור של 1.77%.

16:25 לאחר שנפל בשבוע שעבר לשפל של 11 שנה, היורו מתאושש זה היום השני מול הדולר על רקע הערכות כי הבנק הפדרלי בארה"ב עשוי לעכב את העלאת הריבית, ולאחר שמפלגת השמאל סיריזה, שניצחה בבחירות ביוון, התחייבה לא לצאת מגוש היורו - מסר שנועד להרגיע את השווקים. היורו קופץ 1.2% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.1357 דולר ליורו. מחר יפרסם הבנק הפדרלי את החלטת הריבית ויאותת על מועד העלאתה, הצפוי לקראת אמצע 2015.

16:10 מחירי הבתים בארה״ב ירדו בנובמבר ב-0.2%, לפי מדד קייס שילר ו-S&P העוקב אחר מחירי הדיור בעשרים הערים הגדולות בארה״ב. ב-12 החודשים האחרונים עלו המחירים ב-4.3%, כשבסן פרנסיסקו הם התייקרו בשיעור כפול - 8.9%. שוק הדיור האמריקאי רשם האטה בעליות המחירים ב-2014 לאחר שנתיים של עליות חדות ברחבי ארה״ב. ״התחזיות לזינוק במחירים ב-2015 אינן טובות״, אמר דיוויד בליצר מ-S&P. (מרקטווץ')

15:44 הזמנות מוצרים בני קיימא בארה"ב ירדו בדצמבר ב3.4%, על פי נתונים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאיים. הנתונים האלה מפתיעים את רוב הכלכלנים שציפו דווקא לעלייה של 0.3% בהזמנות. מוצרים בני קיימא הם כאלה בעלי אורך חיים של שלוש שנים לפחות.

15:35 החוזים העתידיים בוול סטריט מצביעים על ירידות חדות לקראת פתיחת המסחר אחרי פרסום של כמה דו"חות מאכזבים ופרסום נתוני הזמנות מוצרים בני קיימא. החוזים העתידיים על דאו ג'ונס יורדים ב-1.4%; נאסד"ק נחלש ב-1.2%.

14:50 בורסות אירופה בירידות: לונדון יורדת ב-0.4%; פרנקפורט יורדת ב-1%; פריז נחלשת ב-1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי יורד ב-0.6%. בורסת אתונה צונחת ב-4.9%, לאחר שאתמול ירדה ב-3.2% בעקבות הבחירות בהן עלתה לשלטון מפלגת השמאל סיריזה. הממשלה החדשה אמורה להיות מושבעת בשעה 5 שעון ישראל.

הבנקים היווניים מובילים את הירידות בבורסת אתונה. אלפא בנק יורד ב-17%; יורובנק יורד ב-16%; פיראוס בנק יורד ב-16%; נשונל בנק אוף גריס יורד ב-15%.

ציפראס ביצע ארגון מחדש במשרדי הממשלה בן ליל, בהתאם להבטחות הבחירות שלו לצמצום גודל הממשלה. כעת ימנו משרדי הממשלה 10 בלבד, ויוקמו 4 משרדי על. לפי דיווחים, בראש משרד הפיתוח, שיכלול את משרדי הספנות והתיירות, יעמוד הפרופ' לכלכלה יורגוס סטתאקיס. בראש משרד האוצר יעמוד הפרופ' לכלכלה יאניס וארופאקיס, בהתאם להערכות.

בראשות משרד הבריאות, שיצטרך להתמודד עם מערכת הבריאות פושטת הרגל של יוון, יעמוד ככל הנראה פנאגיוטיס קורומבליס העיוור, שיהיה השר הראשון ביוון עם מוגבלות. לגבי משרדי התרבות והחינוך יש כמה שמועות – לא ברור האם הסוציולוג קונסטנטין צוקאלאס או אריסטידיס בלטס יקבלו את תיק החינוך, והעיתונאי והפרשן ניקוס  קסידקיס יקבל את תיק התרבות. את תיק העבודה יקבל כנראה דובר סיריזה לשעבר פאנוס סקורלטיס. את תיק הביטחון צפוי לקבל פאנוס קאמנוס, מנהיג מפלגת היוונים העצמאיים הימנית, השותפה לקואליציה. יו"ר הפרלמנט צפויה להיות זואי קונסטנטופולו.

13:20 סוכנות דירוג האשראי מודי'ס הזהירה כי תוצאות הבחירות ביוון שליליות לתחזית הדירוג שלה, וכי יתכן ובעתיד יובילו להורדת דירוג אשראי. להערכת מודי'ס, ליוון חובות קצרי טווח בסך 10 מיליארד יורו, וחובות נוספים בסך כ-16 מיליארד יורו להחזיר לנושים הבינלאומיים שלה - הנציבות האירופית, הבנק המרכזי של אירופה (ECB) וקרן המטבע הבינלאומית (IMF).

יו"ר קבוצת שרי האוצר של גוש היורו, ירון דיסלבלום, הודיע כי ייפגש עם הממשלה החדשה ביוון ביום שישי. הסיוע האירופי ליוון אמור להסתיים תוך שבועות ספורים, אלא אם יגיעו מנהיגי גוש היורו להסכם מחודש עם ההנהגה היוונית. זו אחת הסיבות לזירוז התהליכים ביוון. הבחירות נערכו ביום ראשון, אתמול כבר הושבע ציפראס, והיום ככל הנראה יושבעו יתר חברי ממשלתו.

הכלכלה הבריטית צמחה ב-0.5% ברבעון הרביעי של 2014, צמיחה נמוכה מהצפוי. עם זאת, ב-2014 כולה רשמה הכלכלה הבריטית צמיחה של 2.6% בתמ"ג, העלייה השנתית החדה ביותר שלה מאז 2007.

11:20 ציפראס הכריז כי בכוונתו לצמצם את גודל הממשלה, ל-10 שרים בלבד. יאניס וארופאקיס, שרבים העריכו יקבל את תיק האוצר, אישר את השמועה בראיון היום בתחנת רדיו אירית, ואמר כי יושבע לתפקיד בהמשך היום. "הבעיה של מנהיגי גוש היורו היא שיאניס וארופאקיס הוא כלכלן טוב יותר ובעל כושר אינטלקטואלי עדיף משרי האוצר שלהם. הוא ידרוס את הסיסמאות שלהם", צייץ היום אמברוז אוונס-פריצ'רד, עורך הכלכלה העולמית של "דיילי טלגרף" הבריטי.

מניית איזיג'ט מזנקת ב-4.6% לאחר שתוצאותיה ברבעון הרביעי של 2014 עלו על התחזיות והחברה העלתה תחזיותיה למחצית השנה הנוכחית. החברה דיווחה על עלייה של 3.8% בהכנסותיה ברבעון האחרון, שהיה רבעון הכספים הראשון של החברה ל-2015. מספר הנוסעים גדל ב-4.1%. החברה צופה כי הכנסותיה למושב יגדלו ב-2% במחצית הראשונה. איזיג'ט צופה כי עלויות הדלק שלה במחצית הראשונה יצטמצמו בכ-30-35 מיליון ליש"ט, ויסייעו בצמצום ההפסד הרבעוני. (מרקטווץ')

10:20 BP  הקפיאה את שכר 84 אלף עובדיה בעולם בתגובה לצניחה של יותר מ-50% במחיר הנפט בחצי השנה האחרונה.  מנכ"ל החברה, בוב דאדלי, שלח מזכר לכל עובדי החברה בה פרש את החלטת החברה להקפיא את המשכורות ברמתן בשנה שעברה בשל תנאי המסחר הקשים.

9:10 עליות במרבית שוקי אסיה: טוקיו עלתה ב-1.7%; סיאול התחזקה ב-0.9%; אוסטרליה עלתה ב-0.8%. עם זאת, בורסות סין והונג קונג נחלשות לאחר שסין הורידה את יעד הצמיחה בתפוקה התעשייתית שלה. שנחאי יורדת ב-9%; הונג קונג יורדת ב-0.5%.

יצרנית הצעצועים מאטל הדיחה את היו"ר והמנכ"ל בריאן סטוקטון לאחר מכירות מאכזבות ברבעון הרביעי, הכולל את עונת החגים האמריקאית. הייתה זו ההאטה הרבעונית החמישית ברציפות במכירות, ואנליסטים העריכו כי חוסר היכולת של מאטל לחדש תחת הנהגת סטוקטון, וירידה ממושכת במחיר המניה, גרמו לדירקטוריון לפעול במהירות, לפני פרסום דו"חות החברה ב-30 בינואר. המניה נחלשה אתמול ב-5%, וירדה ב-38% בשנה האחרונה. (בלומברג)

7:30 סוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הורידה את דירוג האשראי של רוסיה על אג"ח נקובות במטבע זר לרמת "זבל", לראשונה זה עשור. הסוכנות הורידה את דירוגה של רוסיה ברמה אחת לדירוג BB פלוס, לאחר הורדה קודמת באפריל. תחזית הדירוג של S&P לרוסיה היא שלילית, מה שעשוי להעיד על הורדות דירוג נוספות בעתיד. הרובל צנח לאחר פרסום ההחלטה אתמול, לאחר סגירת המסחר בבורסת המניות של מוסקבה, וננעל בירידה של 6.6% ברמה של 68.799 רובל לדולר. כעת מתחזק הרובל בכ-1.5% לרמה של 67.7227 רובל לדולר. (בלומברג)

סין הורידה את יעד הצמיחה בתפוקה התעשייתית שלה לכ-8% השנה, לעומת 9.5% ב-2014, לדברי גורם במשרד התעשייה הסיני. גם עמידה ביעד זה עשויה להיות מאתגרת, בהינתן ההאטה בכלכלה הסינית, לדברי ז'נג לישין, דובר משרד התעשייה וטכנולוגיית המידע של סין. ב-2014 עלתה התפוקה התעשייתית של סין ב-8.3%, לעומת עלייה של 9.7% ב-2013. (מרקטווץ')


26.1.2014

23:00 בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בתום יום מסחר הפכפך, על רקע הערכות כי נצחון מפלגת האופוזיציה סיריזה בבחירות ביוון לא יביא לכך שהמדינה תפרוש מגוש היורו. מדד S&P 500, אשר השלים ביום שישי עלייה שבועית ראשונה בשנת 2015, נסגר בעלייה של 0.3%; מדד דאו ג'ונס נסגר כמעט ללא שינוי; מדד נאסד"ק הוסיף 0.3%.

מניית מיקרוסופט ירדה ב-0.4% לקראת פרסום הדו"חות הכספיים של ענקית התוכנה לאחר סגירת המסחר בוול סטריט. מתוך החברות הנכללות במדד S&P 500 שכבר פירסמו דו"חות רבעוניים, 77% דיווחו על רווחים גבוהים מתחזיות לאחר שאנליסטים הורידו את תחזיותיהם בחודשים האחרונים. אנליסטים צופים כעת כי רווחי החברות בארה"ב צמחו ב-1.1% ברבעון הרביעי של 2014, לעומת תחזית לגידול של 8.1% באוקטובר.

21:22 משרד התקציב של הקונגרס העריך היום כי הגירעון בתקציב האוצר בארה"ב יתכווץ השנה בשיעור חד מהצפוי, לאחר שהירידה בשיעור האבטלה תסייע להגדלת ההכנסות. הגירעון בשנת התקציב 2015 המסתיימת בסוף ספטמבר, צפוי להסתכם ב-468 מיליארד דולר, או 2.6% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP), לעומת תחזית קודמת מאוגוסט לגירעון של 469 מיליארד דולר. אם תחזית משרד התקציב תתממש, הגירעון בתקציב האוצר בארה"ב בשנה הנוכחית יהיה הנמוך ביותר מאז כניסת אובמה לבית הלבן. הגירעון השנת התקציב הקודמת הסתכם ב-483 מיליארד דולר. (בלומברג)

19:10 בורסות אירופה טיפסו לשיא של שבע שנים והיורו מתאושש משפל של 11 שנים מול הדולר על רקע הערכות כי נצחון מפלגת האופוזיציה סיריזה בבחירות ביוון לא תגרום למשבר עם המלווים הבינלאומיים או לפרישת יוון מגוש היורו. בורסת פרנקפורט עלתה ב-1.4% ומדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.6% לשיא של שבע שנים. היורו מתחזק ב-0.7% מול הדולר לרמה של 1.1285 דולר ליורו.

מנגד, בורסת אתונה נסגרה בירידה של 3.2% לאחר שבמהלך יום המסחר נפלה בשיעור כמעט כפול מכך. מניות הבנקים הובילו את הירידות באתונה על רקע חששות כי בעלי חשבון עשירים ימשכו את כספם מהבנקים ביוון ויעבירו אותו לבנקים אחרים בגוש היורו, בשל חששות מיציאת יוון מגוש היורו. מניית בנק פיראוס צללה בכ-18%; מניית אלפא בנק נפלה בכ-12%. "אנשים פרטיים עשירים עשויים למשוך את כספם מבנקים יווניים ולהעביר אותו לבנקים אחרים בגוש היורו, שבהם ירגישו כי כספם מוגן בפני אפשרות של יציאת יוון מגוש היורו", אמר אסטרטג המניות ג'יימס באטרפיל מבנק ההשקעות Coutts לסוכנות הידיעות רויטרס.

ירידות נרשמו גם בשוק האג"ח הממשלתיות של יוון, והתשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים זינקה מעל לרמה של 9%.

17:13 מניות הבנקים מובילות את הירידות בבורסת אתונה לאחר שנצחון מפלגת האופוזיציה סיריזה בבחירות ביוון אתמול, הגביר את החששות לגורל תוכנית החילוץ הבינלאומית ליוון ועתיד המדינה בגוש היורו. מניות הבנקים הגדולים ביוון, פיראוס בנק, נשונל בנק אוף גריס ואלפא בנק, נפלו במהלך המסחר ביותר מ-10%. מדד ASE של בורסת אתונה יורד כעת ב-3.5% לאחר שבמהלך המסחר כבר נפל ב-5.6%, ואחרי שביום שישי - לקראת הבחירות - רשם את הזינוק היומי החד ביותר מאז אוקטובר.  

"תוצאות הבחירות ביוון טומנות בחובן פרדוקס גדול במובן זה שהעם היווני הצביע נגד צעדי הצנע אך בה בעת מעוניין שיוון תישאר בגוש היורו", אמר אלן וויילד מחברת ההשקעות ברינג אסט מנג'מנט, לסוכנות הידיעות רויטרס. לאחר הנצחון סיריזה בבחירות אתמול, התחייב מנהיג המפלגה, אלכסיס ציפראס, בפני בני עמו כי ישים קץ לתוכנית הצנע בת חמש השנים שיושמה כתנאי לחבילת החילוץ הבינלאומית בסך 240 מיליארד יורו שקיבלה יוון.

16:30 בורסות וול סטריט נפתחו בירידות קלות לאחר שהשלימו ביום שישי עלייה שבועית ראשונה בשנת 2015, ועל רקע חוסר ודאות לגבי עתיד יוון בגוש היורו בעקבות כי נצחון מפלגת האופוזיציה סיריזה בבחירות ביוון. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.4%; מדד S&P 500 יורד ב-0.4%; מדד נאסד"ק מאבד 0.3%.

15:26 בורסות וול סטריט צפויות לפתוח את שבוע המסחר ביציבות לאחר שהשלימו ביום שישי עלייה שבועית ראשונה בשנת 2015, ועל רקע הערכות כי נצחון מפלגת האופוזיציה סיריזה בבחירות ביוון לא יביא לכך שהמדינה תפרוש מגוש היורו. החוזים על מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 צופים ירידות של 0.1%; החוזים על מדד נאסד"ק מבציעים על עלייה של 0.1%. חברות הטכנולוגיה מיקרוסופט וטקסס אינסטרומנטס יפרסמו ד"חות רבעוניים לאחר סגירת המסחר היום בוול סטריט.

14:59 השווקים באירופה נסחרים במתינות ורובם בעליות לנוכח איתותים של ממשלת יוון החדשה בראשות מפלגת סיריזה לכך שיוון לא תפרוש מגוש היורו. בורסת פרנקפורט עולה ב-0.8%; מילנו ב-1.3%; ופריז ב-0.2%; לונדון רושמת ירידה קלה. מנגד, בורסת אתונה יורדת ב-2.1%, לאחר שכמה התבטאויות של בכירים באיחוד האירופי הצביעו על מסלול התנגשות אפשרי.

הנציבות האירופית הודיעה כי היא מוכנה להיכנס למשא ומתן עם הממשלה החדשה ברגע שזו תושבע ותתחיל בתפקידה. יוון צפויה לעמוד במרכז הדיון של שרי האוצר של גוש היורו הנפגשים בבריסל היום. ירון דיסלבלום, היו"ר ההולנדי של הקבוצה, הדגיש כי יוון תידרש לעמוד בכל מחוייבויותיה, וכי גוש היורו כבר עשה די להקלת נטל החוב היווני. עם זאת, הוא ציין כי אם הדבר יהיה נחוץ, גוש היורו יבחן מחדש את קיימות החוב היווני.

גם גרמניה הודיעה כי תעבוד יחד עם הממשלה היוונית. דובר הממשלה, סטפן זייברט, אמר כי "מצביעי יוון בחרו בסיריזה, ועלינו לכבד זאת. כרגע יש תוצאה, אך עדיין לא ממשלה. כשתהיה ממשלה, נעבוד יחד עימם". אך זייברט הבהיר כי לא יתקיימו מגעים בין גרמניה ליוון ישירות, אלא בין יוון לשותפים האירופאים.

דוברת ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון אמרה בלונדון לעיתונאים כי הוא מכבד את החלטת העם היווני, אך כי יוון עדיין תצטרך לעמוד בתשלום חובותיה הבינלאומיים.

12:25 תגובות שהגיעו מפינלנד מאותתות על הכיוון שאליו ילכו מדינות נוספות, שלפיו היא תתמוך בפתיחת ההסכמים הכלכליים עם יוון שיאריכו את זמן ההחזרים שלה, אבל לא למחיקת חובות. מפלגת סיריזה אמרה במסגרת הקמפיין שלה כי תדרוש מחיקה של חלק מהחובות, ראש ממשלת פינלנד, אלכסנדר סטאב, אמר היו כי הדרישה הזו היא בלתי מקובלת.

"לא נוותר על הלוואות, אבל אנחנו מוכנים לדון בהרחבת משך תוכנית החילוץ או בהרחבת תקופת ההחזרים", הוא אמר. "אנחנו מקווים גם שההתחייבויות שכבר נעשו – יכובדו. אני מאמין מאוד שנגיע בסופו של דבר לתוצאה טובה. פינלנד, יוון וגוש היורו תלויים זה בזה ו'יציאה מלוכלכת' של יוון מגוש היורו לא תועיל לאף אחד", הוסיף.

11:40 המסחר בבורסות אירופה נפתח בירידות שערים אחרי הבחירות הביוון והחששות מיציאה אפשרית של יוון מגוש היורו. לונדון יורדת ב-0.1%; פריז עולה ב-0.4%; פרנקפורט מתחזקת ב-0.6%. היורו עולה מול הדולר ב-0.4% ונסחר סביב שער של 1.1253 דולר ליורו.

המסחר בבורסת אתונה מתנהל בירידות של כ-1.3% אחרי תוצאות הבחירות ובהובלת ירידות שערים במגזר הפיננסי. מוקדם יותר ירדו המדדים באתונה ביותר מ-5%. אלכסיס ציפראס, ראש מפלגת סיריזה, הגיע להבנות עם פאנוס קומנוס, ראש מפלגת היוונים העצמאיים ביוון על הקמת ממשלה. "מפלגת העצמאיים תעניק הצבעת אמון לראש הממשלה אלכסיס ציפראס".

בינתיים מתראיינים בכל תקשורת באירופה חברי מפלגת סיריזה ומנסים להרגיע את הרוחות. דמיטריס וויטסאס, חבר הוועדה המרכזית של מפלגת סיריזה אמר כי "העדיפות העליונה שלנו והכי דחופה היא לטפל במשבר ההומניטרי". לדבריו, "אזרחי יוון ביטלו את המדיניות של הממורנדום (ההסכם עם הגופים שהלוו ליוון את כספי החילוץ)". הוא הוסיף כי "אנחנו לא רוצים קרע ביחסים עם אירופה... חוסר הסכמה זה משהו אחד, קרע זה משהו אחר".

חבר פרלמנט מטעם סיריזה ושר האוצר המיועד, יאניס וארופאקיס, אמר בראיונות שהעניק היום כי הניצחון של מפלגתו ידרוש עבודה קשה וכי הממשלה היוצאת העמיסה את נטל החוב על הכתפיים הצרות ביותר. בהתייחסו להסכמי החוב מול נושיה של יוון – האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית – אמר וארופאקיס כי הם "קולוניית חובות".

גם וארופאקיס ניסה להרגיע ואמר כי גם מפלגתו מעוניינת שיוון תשלם את כל חובותיה, אבל הוסיף כי לוח הזמנים הקיים לתשלום החובות הוא "לא ריאליסטי". כשנשאל מה הסבירות שיוון תישאר בגוש היורו בטווח של שנה או חמש שנים, השיב וארופאקיס כי לא צריך להתייחס יותר מדי לאפשרות שיוון תעזוב את האיחוד המוניטרי כי זה רק יעורר גורמים מפריעים. "עזיבה היא לא חלק מהתכנון שלנו", אמר.

ברחבי אירופה התייחסו לניצחון של אירופה בחשש. ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר על פי דיווחים בכלי תקשורת בממלכה כי תוצאות הבחירות ביוון "יגבירו את האי-ודאות בכל אירופה". שר האוצר של בריטניה, ג'ורג' אוסבורן, הזהיר כי למפלגת סיריזה יהיה קשה מאוד למלא את ההבטחות שלה לבוחרים "בגלל הדרישות הנוכחיות של גוש היורו מהחברות בו". אוסבורן אמר כי המסר עבור הבריטים הוא דווקא להמשיך במדיניות התקציב השמרנית שמנהיגה שם הממשלה.

10:01 אחרי ספירת יותר מ-99% מהקולות בבחירות ביוון עולה כי מפלגת סיריזה מהשמאל הקיצוני בהנהגת אלכסיס ציפראס גרפה 36.3% מהקולות ותקבל 149 מושבים בפרלמנט מתוך 300 מושבים, בגלל שהמפלגה שזכתה במירב הקולות מקבלת תוספת מושבים כדי לחזק את היציבות השלטונית. מפלגת הדמוקרטיה החדשה בהנהגת ראש הממשלה היוצא אנטוניס מאראס קיבלה 76 מושבים ומפלגת פאסוק הסוציאל דמוקרטית, שהיתה עד לא מזמן מפלגת השלטון במדינה קיבלה רק 13 מושבים בפרלמנט ובקושי עברה את אחוז החסימה.

התשואה על אג"ח של ממשלת יוון ל-10 שנים מזנקת ב-0.29% ל-8.7%. התשואה על אג"ח מקבילות של גרמניה, שנחשבות לבטוחות, יורדת לרמות שפל של 0.34%.

09:00 הבורסות באסיה לא מתרגשות מהמהפך ביוון ומעליית מפלגת השמאל הקיצוני במדינה. בורסת טוקיו ננעלה בירידות של 0.2%; שנחאי עולה ב-0.9%; הונג קונג נחלשת ב-0.1%; סיאול ננעלה ללא שינוי. היורו עולה מול הדולר ב-0.1% ונסחר סביב שער של 1.1217 דולר ליורו, אחרי שמוקדם יותר נגע בשפל של 11 שנה.

סמסונג ואפל אמנם מתחרות ביניהן על תואר יצרנית הסמארטפונים הגדולה בעולם, אבל בין החברות מתקיים גם שיתוף פעולה וסמסונג מספקת לאפל רכיבים רבים. העיתון הדרום קוריאני "Maeil" דיווח כי שיתוף הפעולה בין שתי החברות יתהדק וכי סמסונג תספק 75% משבבים לייצור הדגם הבא של האייפון. מאפל ומסמסונג לא נמסרה תגובה לפרסום.

07:20 המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה שלילית אחרי הבחירות ביוון שעוררו חששות כבדים אצל המשקיעים לגבי הנעשה באירופה. טוקיו יורדת ב-0.7%; הונג קונג נחלשת ב-0.1%; שנחאי עולה ב-0.1%; סיאול יורדת ב-0.1%. הין מתחזק מול הדולר בשיעור של 0.2% ונסחר סביב שער של 117.61 ין לדולר.

מחירי הנפט הגיבו לתוצאות הבחירות ביוון במסחר האלקטרוני בירידות חדות, אך מאז התאוששו מעט. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה במארס יורדים ב-1.2% ל-45 דולר לחבית. שער היורו ירד עם פרסום התוצאות והגיע לשפל של 11 שנה. היורו נסחר עכשיו ללא שינוי ניכר סביב שער של 1.1184 דולר ליורו.

ב-10 ייפתח המסחר בבורסות אירופה ואז תיבחן תגובת השוק לניצחון המסתמן של מפלגת השמאל הרדיקלי סיריזה בבחירות ביוון שנערכו אתמול. אלכסיס ציפראס, שצפוי לכונן ממשלה ביוון אמר אתמול כי "אנחנו נעבוד כדי שיוון ואזרחיה ירוויחו מחדש את כבודם האבוד". ציפראס הבטיח לסיים את מדיניות הצנע ביוון שהונהגה במדינה מאז פריצה המשבר הכלכלי ואחרי שיוון קיבלה חילוץ בינלאומי של 240 מיליארד דולר.

עוד אמר ציפראס כי "יוון משאירה מאחוריה צנע קטסטרופלי, היא משאירה מאחוריה פחד ואדנות, היא משאירה מאחוריה השפלה ויגון".

אנטוניס סמאראס, ראש ממשלת יוון שהפסיד בבחירות אמר כי "אני מסור מדינה שהיא חלק מהאיחוד האירופי ומגוש היורו. לטובת המדינה הזו, אני מקווה שהממשלה הבאה תכבד את ההישגים האלה".

אחרי ספירת 60% מהקולות נראה שסיריזה זכתה ב-149 מושבים מתוך 300 המושבים בפרלמנט עם 36.1% תמיכה.

ביפן פורסמו נתונים שהעידו על צמצום משמעותי בגירעון הסחר של המדינה. היצוא מיפן זינק בדצמבר ב-13% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת והיבוא עלה רק ב-1.9%. הגידול ביצוא נרשם הודות לשער הין החלש ומחירי הנפט הנמוכים שגרמו ליבוא להיות זול יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker