סופרמן נפטר מהפילגשים

לי קאשינג מפרק את האימפריה העסקית שלו ומרכיב אותה מחדש, בשאיפה להציף 
ערך ולהגביר את הנגישות למשקיעים - ואולי גם להתרחק מהשלטונות בסין

בלומברג
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בלומברג
אקונומיסט

הוא סוגר העסקות המוביל באסיה כבר זמן רב. במשך עשורים הוא קונה ומוכר באופן ממולח אחזקות בתחומי האנרגיה, התקשורת, הקמעונות והנדל"ן.

שווי האימפריה האדירה של לי מתקרב כיום ל-100 מיליארד דולר. פיקחותו הפכה אותו לאחד האנשים העשירים באסיה, וזיכתה אותו בכינוי "סופרמן" בארץ מגוריו המאומצת, הונג קונג.

הגיל - הוא כבר בן 86 - לא פגע במיומנותו של לי בניהול עסקות מוצלחות. הוא הצליח להעשיר את עצמו באופן מיידי באמצעות הכרזה על תוכנית לפישוט המבנה המורכב של האימפריה שלו.

לי קאשינגצילום: בלומברג

כיום מרבית נכסיו של לי מוחזקים בשתי קבוצות עסקיות אדירות הנסחרות בבורסה: צ'יאונג קונג ו ומפואה. הוא גם שולט בחברה הקנדית האסקי אנרג'י. ואולם כחלק מהתוכנית החדשה, שתי החברות ימוזגו לתאגיד שייקרא CK האצ'יסון הולדינגס. אחזקות הנדל"ן של שתי החברות יונפקו כחברה נפרדת, בשם CK נדל"ן. שתי הישויות החדשות ייסחרו אף הן בבורסה, אך לי ישמור על השליטה בהן באמצעות אחזקות של כ–30% בכל אחת. השינוי טעון אישור של יתר בעלי המניות בקבוצה.

מדוע מנהיג לי את השינוי הזה? אחת הסיבות, אומרים בחברה, היא הרצון להציף ערך וליצור מבנה נוח יותר ושקוף יותר למשקיעים. המבנה מסורבל, מכיוון שהוא משלב בין נדל"ן לנכסים אחרים. משקיעים מעדיפים השקעות נדל"ן נקיות.

השווקים הענישו את המניות של שתי החברות על המבנה הנוכחי. צ'יאונג קונג, למשל, נסחרה באחרונה בדיסקאונט של כ–25% ביחס לשווי הנכסים הנקי שלה - אך מניותיה ומניות האצ'יסון זינקו לאחר הדיווח על תוכנית הארגון מחדש.

סיבה אחרת שהציגה החברה לארגון מחדש היא הקלה על אנליסטים להעריך רכישות שמבצעת הקבוצה. גם כך קשה להבין כיצד נכסים והכנסות מועברים ומוקצים בתוך האימפריה של לי. באחרונה הוא התבדח כי זה הקשה על אנשים חיצוניים להבין איזו ישות היא אשתו הראשונה ואיזוהי פילגש. כעת הוא מבטיח ש"לא יהיו עוד פילגשים".

אלה הסברים הגיוניים, וההצעה זכתה לתגובה חיובית בקרב משקיעים. ואולם ייתכן שיש גם שיקולים אחרים מאחורי המלך.

יש מי שרואים בארגון מחדש מאמץ להחליש את אחיזתו של קנינג פוק, המנהל הוותיק והמאיים של האצ'יסון ומפואה. לי הכריז רשמית על בנו הבכור ויקטור (50) כיורשו, והצהיר כי יממן את יוזמותיו העסקיות של בנו הצעיר יותר, ריצ'רד (48).

בשווקים מציינים כי התוכנית כרוכה בהעברת הרישום של שתי החברות לאיי קיימן. זאת, בעקבות מכירה של כמה נכסים שביצע לי בסין עצמה. לי דוחה כליל את הטענות שלפיהן הוא בורח מסין, ומציין כי חברות סיניות רבות רשומות מחוץ למדינה בשל יעילות מס. אולי זה נכון, אך ייתכן שהארגון מחדש אכן נועד להרחיק לפחות את החלקים הבינלאומיים באימפריה מהשפעתם של הפוליטיקאים בבייג'ין.

העיניים נשואות לאירופה

כשמשקיע גדול מדבר, כדאי לשים לב לא רק לדברים שיוצאים מפיו, אלא לאן מצביעות הרגליים שלו. לי קאשינג הכחיש כי מחוייבותו להונג קונג פוחתת. ב-2012, אמר שיש לו "רגש מיוחד" להונג קונג וכי הוא בהחלט אינו מתכוון למשוך השקעותיו משם. רגשות מיוחדים שמורים לסופות שלגים יפניות ולמועדוני ספורט חביבים. עסקים זה עסקים.

 החדשות ביום שישי כי האצ'יסון ומפואה קרובה לרכישת חברת הסלולר הבריטית O2 מידי טלפוניקה הספרדית תמורת כ-15 מיליארד דולר חותמת רושם שנבנה כבר במשך שנים: לי ראה את העתיד, והוא באירופה. בשנתיים האחרונות ניסה לי למכור את רשת המרכולים של האצ'יסון בהונג קונג, ולבסוף מכר נתח בו, לצד הנפקת נכסים בחטיבות החשמל והנמלים שלו. במקביל הוא רכש עסקי טלקום באירלנד ואוסטריה ומנסה לרכוש נכסי טלקום גם באיטליה ושוודיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker