"כמעט כל המשק האמריקאי אומר
 תודה רבה על מחירי הנפט הנמוכים"

גל הירידות בשוק המניות האמריקאי מעורר את השאלה מדוע בוול סטריט רואים בצניחת מחירי הנפט חדשות רעות ■ 
נראה שהתגובה משקפת את התמקדות המשקיעים במפסידות הבולטות מהוזלת הנפט - תוך התעלמות מהמרוויחות הרבות

גרטשן מורגנסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
גרטשן מורגנסון

הירידה החדה במחירי הנפט תועיל לצרכנים האמריקאים, לרבים מהעסקים במדינה ולכלכלה האמריקאית בכלל. אז למה המשקיעים בוול סטריט מתנהגים כאילו חבית נפט הנמכרת בפחות מ–50 דולר, מה שיגרור ירידה חדה במחירי הדלק, היא חדשות רעות?

הירידות האחרונות בשוק ההון האמריקאי משקפות יותר מאת הנפילה החופשית במחירי הנפט. כלכלות אחרות נאנקות: בשבוע שעבר הוריד הבנק העולמי את תחזית הצמיחה העולמית ל–2015 ל–3%, לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.4%. עם זאת, אסטרטגים בתחום ההשקעות מסבירים כי החששות מהפסדים הנובעים ממחירי הנפט הנמוכים מכבידים על מדדי מניות רבים. במקרה הזה, נראה שהתגובה משקפת את ההסתמכות על המפסידות הבולטות מהירידות במחירי הנפט, תוך התעלמות מהמרוויחות הרבות מהמצב.

"שוק המניות הגיב באופן שלילי, וחלק מזה נובע מכך שניתן לראות את ההשפעה בעיקר על חברות האנרגיה הגדולות", אומר פול אשוורת, כלכלן ראשי לענייני צפון אמריקה בקפיטל אקונומיקס מטורונטו, קנדה. "קשה יותר לראות בשלבים הראשונים את ההשפעה החיובית שמתפשטת בשאר המגזרים — ולכן, קשה לראות את היתרונות הגדולים שצומחים לצרכנים מהירידה במחירי הדלק".

פרמיה על אי־ודאות

מתחילת 2015 איבדו המדדים המובילים 2% מערכם. כמובן שהקריסה במניות חברות הנפט היתה חדה בהרבה. מדד S&P של 80 חברות נפט וגילוי גז ירד מתחילת 2015 ב–11.1% וב–35.4% ב–52 השבועות האחרונים. מדד S&P של שש חברות שירותי הנפט הגדולות ירד ב–5.2% מתחילת השנה וב–12.4% בשנה האחרונה.

ארה"ב בית זיקוק קליפורניהצילום: רויטרס

שני המדדים משקפים את הפגיעה הקשה שיצרניות נפט וגז, המשקיעים בהן, הספקים, העובדים והבנקים המממנים את פעילותן עומדים לחוש על בשרן. הודעות על פיטורים, קיצוצים וירידה במספר אסדות הקידוח נבחנות בקפדנות על ידי משקיעים. כך גם הסיפורים הקשים המגיעים מהעיירות בצפון דקוטה, שנהנו מהתנופה של קידוח פצלי שמן.

כלכלנים מסבירים כי המרוויחים ממחירי הנפט הנמוכים בולטים הרבה פחות מהמפסידים. החדשות הטובות הן שיש הרבה יותר מרוויחים ממפסידים.

דיוויד קוטוק, המשקיע הראשי בחברת הייעוץ קאמברלנד מפלורידה, מעריך כי התפוקה הכלכלית של חברות הנפט בארה"ב עשויה לרדת בעד 150 מיליארד דולר השנה בגלל הקריסה במחירי הנפט, אבל נראה צמיחה של עד 400 מיליארד דולר בתחומים האחרים בכלכלה האמריקאית — כך שההשפעה נטו כפולה מהערך השנתי של הירידה בשיעור 2% במס על שכר ב–2011 וב–2012, שגרמה לעלייה גדולה בהוצאות הצרכנים.

"התגובה הראשונית של השוק, כמעט לכל גל הלם, מעלה את הפרמיה על אי־ודאות", אומר קוטוק. "בינתיים, ההשפעות החיוביות נראות במשך טווח זמן ארוך יותר, כשנראה כי השינוי צפוי להיות קבוע יותר. ההבדל בין שינוי זמני לקבוע עשוי להסביר את התנהגות השוק כאן".

מבחינה מסוימת המשקיעים פועלים בתוך ריק של מידע — אין להם עדיין מידע ברור על ההשפעות של מחיר נפט נמוך מ–50 דולר לחבית. הידיעות החדשותיות על חברות שדוחות פרויקטים כי הם לא כדאיים יותר מבחינה כלכלית, מתפשטות במהירות. לפני כשבועיים, למשל, הודיעה רויאל דאץ'־של על ביטול עסקה להקמת מפעל פטרוכימי בהשקעה של 6.5 מיליארד דולר, שנחתמה ב–2011 עם קטאר פטרוליום.

ועדיין, כמה חברות נפט מרכזיות – חברות שחייבות לתכנן לטווח הארוך, ומסתמכות על כך שהמחירים יעלו בחזרה בסופו של דבר – חשפו את תוכניות ההשקעה שלהן ל–2015. אחת מהן היא קונקופיליפס, שהודיעה כי תשקיע 13.5 מיליארד דולר — ירידה של 20% לעומת 2014. חלק גדול מהירידה נובע מהוצאות נמוכות יותר על פרויקטי אנרגיה לא קונבנציונליים, הסבירו בחברה.

ניחוש פרוע נוסף בניסיון להעריך את ההשפעה של הירידה במחירי הנפט קשור בתעשיית פצלי השמן. משום שיש הבדל בעלות הפקת הנפט בשיטות השונות, כמו קידוח בארות אופקי ושבירה הידרואלית לעומת הפקה מסורתית, לא ברור איך יושפעו ההשקעות והייצור בתחום פצלי השמן. אנדרו האנטר מקפיטל אקונומיקס בלונדון כתב בשבוע שעבר כי לפרויקטים רבים של פצלי שמן יש עלויות תפעול משתנות, שעשויות להגיע גם ל–20 דולר לחבית. להערכתו, הייצור בפרויקטים כאלה לא יופסק בהכרח רק משום שמחירי הנפט הגיעו ל–45 דולר לחבית.

ברור שצפויה ירידה בסעיף ההוצאות של תעשיית הנפט, שתנבע בין השאר מקיצוצים במספר המועסקים. מספר העובדים בתעשייה, כולל בתחום גילוי הנפט והגז והשירותים הנלווים, הגיע בממוצע ל–528 אלף ב–2014, לפי נתוני חברת ריגזון המספקת מידע לתעשייה. "אני מנחש כי ב–2014 הוציאו חברות האנרגיה יותר מ–200 מיליארד דולר, בעיקר על מבנים, אבל גם על ציוד", אומר איאן שפרדסון, כלכלן ראשי בחברת פנטאון מקרואקונומיקס. להערכתו, הנתון הזה ייחתך לפחות ב–50%.

זה לא כסף קטן, אבל הקיצוצים בהוצאות קטנים יחסית לעומת כלכלה כמו שלנו, בסדר גודל של 17 טריליון דולר. וגם אם מספר מקומות העבודה יירד בחצי — וזה לא יקרה — זה יהיה שווה ערך לחודש אחד של תוספת משרות לכלכלה שלנו, שהגיעה בממוצע ל–275 אלף משרות בחודש בשנה שעברה. "זה מגמד את הפגיעה בתעשיית הנפט ובשירותים הנלווים", מדגיש שפרדסון.

מדד האופטימיות חוזר לרמה של 2006

נראה כי המשקיעים מתעלמים גם מההשפעות החיוביות של מחירי נפט נמוכים על עסקים קטנים. כשמחירי הנפט צנחו בדצמבר, מדד האופטימיות של פדרציית העסקים העצמאים הלאומית (NFIB) זינק לרמות של לפני המיתון, והגיע לרמה הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2006.

בעלי עסקים אומרים כי הם מגדילים את ההשקעות שלהם השנה. הסקר הרבעוני העדכני של NFIB מראה כי הוצאות ההון של העסקים האלה עלו לשיא של שבע שנים. גם זה יעזור לפצות על הירידה בהוצאות של חברות הנפט והגז.

היתרונות הכלכליים הכלליים של הצניחה במחירי הנפט הם משמעותיים ביותר, אומר שפרדסון. להערכתו, כתוצאה מהצניחה התמ"ג הריאלי בארה"ב יצמח השנה בעוד 1% — תוספת מהותית עבור כלכלה שצומחת בקצב שנתי של 2.25%.

"תעשיית הנפט וכל מה שקשור בה היא חלק קטן מאוד מהכלכלה", מסכם שפרדסון. "היא לא יכולה לייצר יותר מ–5% מהתמ"ג, ושאר 95% של הכלכלה אומרים 'תודה רבה'".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker