מי מרוויחים מעליית מחירי הקרקעות? הספקולנטים

היעדר מערכת מיסוי על הרווח מעליית שווי הקרקע כאשר היא זוכה בהיתרי תכנון ופיתוח מעודדת את הספקולציות ואת העלייה הממושכת במחירי הנדל"ן בבריטניה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

עליית המחירים הממושכת בשוק הנדל"ן הבריטי נובעת, בין היתר, מעלייה גדולה במחירי הקרקעות, שמקורה בשיטת מיסוי התכנון והפיתוח של קרקעות ומעודדת ספקולציות בשוק הנדל"ן, לפי . בעוד מסי נדל"ן המבוססים על שווי הקרקע מרכזיים במערכות תכנון במדינות רבות בעולם, בבריטניה אין מערכת מיסוי רצינית למיסוי מבוסס שווי קרקעות, למרות מספר נסיונות להחיל מסים שכאלה.

היסודות למערכת התכנון המודרנית של בריטניה הונחו לאחר מלחמת העולם השנייה, עם פרסום דו"ח ממשלתי שהנחותיו היו מבוססות על התפיסה באותה תקופה כי יש צורך להגן על טובת הכלל והאינטרס הציבורי. מחברי הדו"ח רצו לפתור בעיה ידועה: ברגע שיוצאים היתרי תכנון על חלקת אדמה, ערך הקרקע שלה מזנק. ההמלצה שלהם: מיסוי של רווחים אלה, שההכנסות מהם יוזרמו לקהילות המקומיות למימון דיור ציבורי, תשתיות ושירותים. הרעיון היה לצמצם את הספקולציות ולשפר את הפיתוח המקומי.

מס הפיתוח הזה עמד במרכז חוק התכנון של 1947, אך היה מאוד מורכב ולא פופולרי. כבר ב-1951 זנח הממשל השמרני את המס הזה, כך שהחוק רוקן מתוכנו במידה רבה. מאז 1951, מגוון מנגנונים ניסו לפתור את אותה בעיה, שגורמת ליזמים ובעלי הקרקעות לגרוף הון עתק, והטרידה ככלנים עוד מימי אדם סמית. מס מסויים שיזמים עוד נדרשים לשלם על "רווחי תכנון", הינו מורכב ומבלבל, וגם לא מייצר לממשל המקומי את ההכנסות הדרושות לפיתוח, גם לא את כמות הדיור הנחוץ. הספקולציות, לעומת זאת, גאו, ומצב זה אינו צפוי להשתנות בשל התפקיד המרכזי שמשחקים ספקולנטים כיום בכלכלה הבריטית בכלל ובשוק הנדל"ן בפרט.

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker