"מועמר היקר": מדוע התנצל טוני בלייר בפני קדאפי על שלא הצליח לסייע לו

תביעה נגד ממשלת בריטניה על שת"פ עם הדיקטטור מלוב חשפה כי בלייר שלח את המכתב חודשיים לפני פרישתו מראשות הממשלה ב-2007, בשל כישלונו לגרש מבריטניה מתנגדים של קדאפי

נדן פלדמן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
נדן פלדמן
סוכנויות הידיעות

מכתב של טוני בלייר לדיקטטור לוב מועמר קדאפי שנחשף בסוף השבוע שופך אור על היחסים הקרובים של שני המנהיגים לשעבר ועל עומק שיתוף הפעולה השנוי במחלוקת של בריטניה עם לוב, שנים אחדות לפני מלחמת האזרחים שפרצה במדינה ב-2011.

המכתב של בלייר נשלח באפריל 2007, חודשיים לפני שהגיש את התפטרותו כראש ממשלת בריטניה בעקבות הידרדרות מעמדו במפלגתו. במכתב, ״, פונה מנהיג הלייבור לקדאפי כדי להודות לו על ״שיתוף פעולה מצוין״ בין סוכנויות המאבק בטרור של שתי המדינות, לאחר תקופה שבה בריטניה ולוב עבדו במשותף כדי לתכנן את חטיפתם של מתנגדי המשטר הלובי והטסתם לטריפולי יחד עם בני משפחותיהם.

בריטניה איפשרה אז לסוכנים לוביים לפנות ולאיים על פליטים לוביים בניסיון לשכנע אותם לעבוד עם סוכנויות המודיעין של שתי המדינות. יחסי שתי המדינות חודשו לאחר החלטתו של קדאפי ב-2003 לנטוש את התכניות לפיתוח נשק להשמדה המונית.

צילום: רויטרס

המכתב, שנפתח במילים ״מועמר היקר״ ונחתם ב״מירב האיחולים, שלך תמיד, טוני״, הוא אחד מתוך מאות מסמכים שהתגלו במשרדי ממשלה בלוב לאחר המהפכה השלטונית ב-2011 ורציחתו של קדאפי על ידי כוחות המורדים. המסמכים הורכבו מחדש בידי צוות של עורכי דין מלונדון, שמייצגים כתריסר מתנגדי משטר של קדאפי לשעבר. בתביעה שהגישו נגד ממשלת בריטניה, מאשימים התובעים כי שימשו מטרה של סוכנויות המאבק בטרור של בריטניה ולוב. התובעים, חמישה מתוכם אזרחים בריטים ממוצא לובי, טוענים כי היו קורבנות של כליאה, נסיונות סחיטה וקשירת קשר לתקיפה.

במכתב מתנצל ראש הממשלה הבריטי בפני הדיקטטור הלובי על שבריטניה לא הצליחה לגרש שני אזרחים הקשורים לארגון המאבק האיסלאמי הלובי, שהתנגד למשטר קדאפי. ״אני מאוד מאוכזב מהחלטת בית המשפט. ביקשתי מעורכי דיני ומפקידים לבחון אם ניתן לערער על ההחלטה… אני משוכנע שההחלטה לא תערער את שיתוף הפעולה הבילטרלי שהתפתח בין בריטניה ללוב בשנים האחרונות. עשינו התקדמות אדירה״, כתב בלייר. בסוף המכתב מוסיף בלייר ״תודה אישית״ על עזרתו של קדאפי. ״התמיכה הזאת, ושיתוף הפעולה המצוין בין הנציגים שלך לעמיתים הבריטיים, היא תרומה לחוסן של היחסים ההדדיים הצומחים בין בריטניה ללוב. כפי שאתה יודע, אני נחוש לראות את השותפות הזאת מתפתחת הלאה״.

דובר מטעם בלייר מסר: ״אין זה סוד שבריטניה והממשלה הלובית שיתפו פעולה במאבק נגד הטרור. זה היה עניין גלוי. או שממשלת לוב ויתרה על תכנית הנשק להשמדה המונית אחרי משא ומתן ב-2003. באותה תקופה בריטניה פעלה נגד איומי טרור חמורים שכוונו נגד אנשיה וחייליה. שום דבר מזה לא מעיד שממשלת בריטניה אישרה או קיבלה בסלחנות עינויים״.

המכתב של טוני בלייר מועמר קדאפי

קשריו השנויים במחלוקת של טוני בלייר עם מנהיגים ואילי הון במדינות ערב נמשכו ביתר שאת לאחר פרישתו מהפוליטיקה ב-2007, וסייעו לבלייר לצבור הון אישי המוערך כיום בכ-20 מיליון ליש״ט. בלייר ספג ביקורת כי הוא מנצל את תפקידו כשליח הקוורטט למזרח התיכון לטיפוח עסקיו הפרטיים. ביוני השנה כי בלייר עומד לפתוח משרד ייעוץ באבו-דאבי במטרה להרחיב את מעורבותו בתחומי העסקים והפוליטיקה.

על פי הדיווח, בלייר מקורב ביותר ליורש העצר שייח' מוחמד בן זייד א-נהייאן ומייעץ בין היתר בענייני עסקים למובאדלה, אחת מקרנות ההשקעה הממשלתיות של אבו דאבי. אחד מעוזריו של בלייר טען אז הגיוני שבלייר יקים משרד באיחוד נסיכויות המפרץ כדי לשרת חוזים ממשלתיים קיימים, בהם עם קזחסטן ורומניה. מקורבים אחרים אמרו כי הוא רוצה לפעול כמתווך בין נסיכויות המפרץ לבין מדינות אחרות בעולם.

טוני בלייר משוחח עם מועמר קדאפי בביקור בלוב ב-2004צילום: AP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker