חזית נגד ההרחבה הכמותית: הבנקים המרכזיים בגרמניה ובריטניה מזהירים מהשלכותיה

נשיא הבונדסבנק יינס ויידמן ונשיא הבנק המרכזי של בריטניה, מארק קארני, הזהירו בסוף השבוע כי התכנית עלולה לסכן את הבנקים המרכזיים באירופה ולערער את השווקים הפיננסיים קצרי הטווח

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
נדן פלדמן
נדן פלדמן

הקרב הפוליטי על ההרחבה הכמותית החל. שני ראשי הבנקים המרכזיים הגדולים באירופה, בגרמניה ובריטניה, מיהרו בסוף השבוע להזהיר מפני הסיכונים של , עליה הכריז ביום חמישי נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי. האזהרות של נשיא הבונדסבנק יינס ויידמן ושל מארק קארני, נשיא הבנק המרכזי של בריטניה, הושמעו ביומה האחרון של פסגת הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, שם תפסה ההרחבה הכמותית את מוקד תשומת הלב בדיונים שנעלו את הועידה.

ביום שישי מתח ויידמן ביקורת נגד התכנית בראיון ל"בילד", העיתון הנפוץ בגרמניה. ויידמן, שהתנגדותו ארוכת השנים להרחבה כמותית מבטאת את עמדת הממשל הגרמני והקנצלרית מרקל, אמר בראיון כי תכנית רכישות האג״ח הממשלתיות מציבה איומים ומסכנת את עצמאות ה-ECB. ״זה לא דומה לשום כלי אחר באיחוד האירופי. הוא נושא סיכונים. עם התכנית הזאת, הבנקים המרכזיים במערכת של ה-ECB יהיו בין הנושים הגדולים בגוש היורו״. לדבריו, הדבר עלול לדבריו להביא לזניחתם של צעדי מדיניות פיסקלית. לצד ההתנגדות העקבית לתמריצים מוניטריים כבדי משקל, העמדה הגרמנית מצדדת במדיניות של משמעת תקציבית ועמידה ביעדי הגירעון של המדינות החברות בגוש היורו. 

ויידמן, , ציין כי הבנק האירופי צפוי להגביר את הלחצים הפוליטיים על הבנקים המרכזיים למען הצלחת התכנית. ויידמן, המשמש חבר במועצת המנהלים של ה-ECB, היה מהמתנגדים הקולניים ביותר להרחבה הכמותית בשבועות לקראת הכרזתה.

בה בעת, נשיא הבנק המרכזי של בריטניה, מארק קארני, הזהיר כי התכנית של ה-ECB, במסגרתה יבצע הבנק רכישות אג"ח ממשלתיות של 60 מיליארד יורו בחודש עד סוף 2016, עלולה לשבש את השווקים המוניטריים קצרי הטווח. ״בסביבה של שיעורי ריבית נמוכים והרחבה כמותית יכולה להיווצר נקיטת סיכונים מופרזת״, אמר קארני בדאבוס. קארני, שנכנס לתפקידו בשלב מתקדם של תכנית ההרחבה הכמותית של בריטניה, שהחלה ב-2009, הוסיף כי משקיעים עלולים להסיק מסקנה לא נכונה בעקבות התכנית ולרכוש נכסים מסוכנים יותר. 

עם זאת, קארני גיבה את התכנית ואמר כי התמריצים הם אמצעי חשוב להורדה של האבטלה הגבוהה באירופה. ״אחת הבעיות הגדולות ביותר הוא הסיכון שאנשים המובטלים לאורך זמן יתנתקו ממעגלי שוק התעסוקה״, אמר קארני, שגם אחרי 5 שנים של הרחבה כמותית בבריטניה מתמודד גם הוא עם אינפלציה נמוכה, בדומה למצב בגוש היורו.

גם דראגי עצמו ניצל את יומה האחרון של דאבוס עם קריאה לממשלות בגוש היורו להגביר את מאמצי הרפורמות שלהן. בכתב העת הכלכלי ״וירטשאפטשסווכה״ היוצא לאור בגרמניה, כתב דראגי כי ממשלות לאומיות בגוש היורו חייבות להכפיל את מאמצי הרפורמות שלהן כדי ליצור איחוד כלכלי אמיתי. דראגי הבהיר כי יש להעמיק את האיחוד הפוליטי בגוש היורו. הוא ציין כי הרפורמות נדרשות כדי להעלות את רמת התחרותיות, לקצץ בבירוקרטיה ולשפר את הגמישות בשוק העבודה.

ינס ויידמןצילום: בלומברג
מארק קרני. "אין כלכלה בלי ערכים"צילום: REUTERS

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker