מדד הביג מק: ההרחבות הכמותיות בעולם הפילו את השקל ורוב המטבעות מתחת לערכם ההוגן

שוויו של השקל מוערך ביותר מ-7% פחות מערכו ההוגן, אך ביחס לרוב המטבעות בעולם, שמר המטבע הישראלי על יציבות יחסית

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

שהומצא על ידי "אקונומיסט" ב-1986 משמש כמדריך שמציג אם ערך המטבעות ברמה "נכונה. הוא מבוסס על תיאוריית שוויון כוח קנייה (PPP), שאומרת כי בטווח הארוך שערי מטבעות צריכים לנוע לכיוון שער שמשווה בין מחירים של סחורות או סלי מצרכים (במקרה הזה, המבורגר) בין שתי מדינות. לדוגמה, המחיר הממוצע של ביג מק באירופה בינואר 2015 הוא 4.79 דולרים; בסין המחיר הוא 2.77 דולרים בלבד. לכן, מדד הביג מק הגולמי מראה כי היואן מוערך בחסר של 42% בזמן הבדיקה.

בורגרנומיקס (כלכלת המבורגר בתרגום חופשי) לא הומצאה כדי לספק מדד מדויק לחוסר תיאום בין שערי מטבע, אלא לא יותר מכלי שמספק תיאוריה לגבי שערי חליפין מובנת יותר. למרות זאת, מדד הביג מק נהפך לסטנדרט עולמי אפילו בספרי לימוד על כלכלה ולמושא של לפחות 20 מחקרים אקדמיים. למי שמתייחס למזון שלו ברצינות רבה יותר, הכנו מדד גם של מזון גורמה.

המדד המותאם מתייחס לביקורת שלפיה הייתם מצפים כי מחיר ממוצע של המבורגר יהיה זול יותר במדינות עניות לעומת מדינות עשירות בגלל שעלויות העבודה בהן נמוכות יותר. תיאוריית ה-PPP מסמלת את הכיוון שאליו אמורים לצעוד שערי המטבע בטווח הארוך בזמן שמדינות כמו סין נהפכות לעשירות יותר, אבל הוא לא אומר הרבה לגבי מצב האיזון כיום. הקשר בין מחירים לתמ"ג לאדם עשוי להמחיש טוב יותר את השווי ההוגן של המטבע. המדד המותאם משתמש בקו אמצע בין מחירי הביג מק לתמ"ג לנפש ב-48 מדינות (ובגוש היורו). ההבדלים בין המחירים מומחשים על ידי הקו האדום בכל מדינה, בהתחשב בהכנסה לאדם, והמחיר מספק מדד לשאלה אם המטבע מוערך ביתר או בחוסר.

ביג מק
צילום: בלומברג

בישראל, על פי הבדיקה של "אקונומיסט", מחיר ביג מק הוא 4.45 דולרים (17.5 שקל) והמטבע המקומי מוערך בחסר של 7.5%. כלומר, אם בזמן הסדיקה היה השקל ברמה של 3.93 שקלים לדולר, השער צריך להיות כדי לעמוד בהתאמה למחירים בארה"ב 3.65 שקלים לדולר. על פי המדד המותאם, שמתייחס גם למחיר ההמבורגר וגם לתמ"ג לנפש, שער השקל מוערך ביתר של 7.5%.

המדד שפורסם השנה מצביע על כך שרוב המטבעות בעולם ירדו אל מתחת לשווים ההוגן – בגלל ההרחבות הכמותיות וגורמים מקומיים משתנים. הדבר בולט במיוחד ברוסיה ובאוקראינה, שחוו בשנה הקודמת תהפוכות גדולות בשערי המטבע. באוקראינה, מחיר ביג מק על פי הבדיקה היה 1.2 דולרים (19 הריבניה), כלומר המטבע המקומי מוערך בחסר של 74.9% בשער של 15.82 הריבניה לדולר. השער ההוגן, על פי "אקונומיסט", אמור היה להיות 3.97 הריבניה לדולר. בשווייץ, שביטלה באחרונה את ההצמדה של הפרנק המקומי לשער היורו וחזתה איך המטבע מזנק בתוך ימים ספורים, מוערך הפרנק על פי המדד הגולמי ביתר של 57.5% בשער של 0.86 פרנק לדולר כשהשער ההוגן הוא 1.36 פרנק לדולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker