מחר הבחירות ביוון: סיריזה בדרך להקים את ממשלת האנטי-צנע הראשונה באירופה

מפלגת השמאל מובילה בסקרים אחרונים עד 6.6% על פני מפלגת השלטון השמרנית של ראש הממשלה סמאראס; בה בעת התברר כי יוון לא תהיה זכאית לתכנית ההרחבה הכמותית של ה-ECB עד חודש יולי

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
לוגו רויטרס
רויטרס

מפלגת השמאל סיריזה ביוון שמרה על ההובלה בסקרים ביום שישי, שעה שהיא מנהלת קמפיין להקמת הממשלה הראשונה בגוש היורו שמחויבת לבטל את מדיניות הצנע לאחר הבחירות שייערכו מחר. 

כשגורלה של חבילת החילוץ שקיבלה יוון בסכום של 240 מיליארד יורו אינו ברור, מנהיגה של סיריזה, אלכסיס ציפראס, דחה כל אפשרות שאתונה נמצאת תחת לחץ להסכים לתנאים של נושיה - קרן המטבע הבינ״ל והאיחוד האירופי, עד סוף החודש.

כל הסקרים מראים שסיריזה מובילה ומתקרבת למספרים הדרושים לניצחון חד משמעי, לאחר שכוונותיה לבטל את הצנע ולהביא למחיקת חובות הביאו לתמיכה חזקה בקרב בוחרים יוונים, שהוכו  מארבע שנים של קיצוצים במשכורות ובפנסיות.

מנהיג סיריזה, אלכסיס ציפראסצילום: רויטרס

״האור גבר על החושך. ניצחון ורוב נמצאים בהישג יד״, אמר ציפראס לכתבים בכרתים, שם ערך את הישורת האחרונה של קמפיין הבחירות שלו.

מבין הסקרים הסופיים שפורסמו לפני בחירות הבזק שייערכו מחר (ראשון), שני סקרים מראים שההובלה של סיריזה על מפלגת השמרנים של ראש הממשלה אנטוניס סמאראס גדלה, וסקר שלישי הראה שהיא מצטמצמת במעט.

לפי סקר אלקו פול, לסיריזה יש תמיכה של 32.9%, המעניקה לה הובלה של 6.6% - עלייה לעומת 5.2% בסקר של אותו מכון שפורסם ביום רביעי. סקרים של קאפה ריסרץ׳ ו-MRB מעניקים לסיריזה יתרון שנע בין 2.9% ל-5.2% בהתאמה על מפלגת השלטון.

תכנית החילוץ של יוון עם גוש היורו מסתיימת ב-28 בפברואר. אף שקרן המטבע הבינ״ל תמשיך לתמוך ביוון, המדינה תהיה חייבת להיות תחת האיחוד האירופי כדי לקבל את ההלוואות האחרונות מגוש היורו וכדי להיות זכאית לתמיכה מצד הבנק המרכזי של אירופה (ECB).

ציפראס דחה את האפשרות שאתונה תהיה חייבת להשלים עד אז את תכנית החילוץ, ואמר כי ממשלה בהובלת מפלגתו תוכל לנהל מגעים עם הנושים הבינלאומיים עד חודש יולי.

ביום האחרון של הקמפיין אמר ציפראס כי תכנית ה-ECB להמריץ את כלכלת גוש היורו באמצעות רכישת אג״ח ממשלתיות קובעת את מסגרת הזמן לשיחות. יוון לא תהיה זכאית לתכנית ההרחבה הכמותית של ה-ECB, שנחשפה ביום חמישי, עד לחודש יולי.

עדיין לא ברור כיצד תוכל ממשלה בהובלת סיריזה להבטיח גישה של בנקים יוונים למימון של ה-ECB ולתכנית רכישת האג״ח של הבנק אחרי 28 בפברואר. הפקיד הבכיר בגוש היורו אמר כי שרי אוצר של המדינות בגוש ישקלו לספק מימון ליוון בדיונים בבריסל ביום שני וצפויים לאותת כי הם מוכנים להעניק למדינה יותר זמן תחת תכנית החילוץ, שהיתה צפויה לפוג בסוף 2014.

נציגי סיריזה אמרו כי הם יבקשו כמה חודשים של ״מרחב נשימה״, שעה שבכוונתם להתחיל את המגעים מנקודת אפס. בכיר במפלגה אמר לרויטרס: ״אנחנו מבקשים עוד זמן, לא הרחבה של התכנית הקיימת״.

סיריזה תהיה חייבת לנצח ברוב של 40% בבחירות כדי להבטיח כי תוכל להוביל את השלטון לבדה. אבל החישובים האלקטורלים מורכבים והיא תוכל להחזיק במושכות השלטון גם עם פחות, תלוי בתוצאות של מפלגות קטנות שחייבות לקבל 3% מהקולות כדי להיכנס לפרלמנט. בלי רוב כולל, סיריזה תהיה חייבת להקים ממשלת קואליציה.

משקיעים וקובעי מדיניות רבים מהמרים כי סיריזה תגיע לפשרות עם גוש היורו. למרות אי הוודאות שעשויה לשרור בימים הראשונים לאחר הבחירות, הם סבורים שהממשלה החדשה ביוון והנושים שלה יגיעו להסכמה משותפת. 

״ברגע שפוליטיקאים הופכים ממועמדים לחברי ממשלה, הם רוכשים פרספקטיבה חדשה״, אמר שר הכלכלה של איטליה, פייר קרלו פדואן, בראיון בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס. פדואן הוסיף שכל ממשלה עתידית ביוון תבין ש״אנחנו זקוקים, ביוון ובאירופה, לפיתרון של שיתוף פעולה״.

כנס של מפלגת השמאל סיריזה לקראת הבחירות, אתמולצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker