שאלות ותשובות |

מהי בעצם הרחבה כמותית ומדוע אירופה כה זקוקה לה?

השווקים בעולם קיבלו בהתלהבות את ההרחבה הכמותית עליה הכריז הבנק המרכזי של אירופה; אך מה זה בדיוק וכיצד זה אמור לעזור?

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל רמתי

מהי הרחבה כמותית, ומה היא אמורה להשיג?

המונח הרחבה כמותית פרץ לשוק ב-2009, כאשר הבנק הפדרלי החל להשתמש בו כדי לתאר מהלך שביצע, רכישת אג"ח ממשלתיות של ארה"ב בשווי מאות מיליארדי דולרים. הבנק המרכזי יכול לעשות זאת, כיוון שהוא שולט בהדפסת הכסף, וזוהי למעשה צורה של הדפסת כסף. הרעיון היה הזרמת כסף לשווקים בניסיון לעודד הלוואות וכדומה, ולסייע לשים קץ למחנק האשראי תוך עידוד הכלכלה האמריקאית. במקביל, כיוון שחלק גדול מהרכישות מתבצעות בשוק, הבנק מעלה את מחירי הנכסים ומגדיל את נזילותם. בארה"ב זה עבד לא רע, וכלכלתה התאוששה בצורה טובה יותר מכלכלות אירופה למשל – אם כי היא עדיין לא חזרה לרמות הצמיחה שלפני המשבר הפיננסי.

למה זה קורה עכשיו באירופה?

כלכלת גוש היורו מאוד חלשה, הצמיחה בה כמעט אפסית, ושיעור האבטלה שלה דו-ספרתי. כעת יש איום נוסף על הכלכלה: דפלציה, כלומר, ירידה במדד המחירים לצרכן. דפלציה נחשבת גרועה לכלכלה כיוון שהיא גורמת לאנשים ולחברות לעכב ביצוע רכישות והשקעות, ולכן פוגעת בפעילות הכלכלית. הבנק המרכזי, בראשות מריו דראגי, מקווה שהפתרון האמריקאי יעבוד גם באירופה. אם הבנק המרכזי ירכוש אג"ח ממשלתיות בשוק הפרטי, הוא יגדיל את הנזילות בשוק ויעודד הלוואות, שבתורן יעודדו השקעות ואת הכלכלה האירופית.

איך גוש היורו הגיע למצב הזה?

על כך אפשרות לכתוב רבות, אך הבעיה השורשית ביותר היא שכלכלת גוש היורו מורכבת משלל כלכלות שונות בתכלית. אף שהגוש עבר להשתמש במטבע אחיד, המדיניות הכלכלית שלו עדיין נקבעת על ידי שלל מנהיגים מעמדות שונות מאוד, על בסיס כלכלות ותרבויות שונות מאוד. במשך השנים לא בוצעו מאמצים מיוחדים לקירוב הכלכלות זו לזו. להיפך, המטבע האחיד רק גרם להרחבת הפערים ביניהן, שכן כלכלות שנקלעו לקשיים לא יכולות היו לבצע פיחות, להדפיס כסף, או לשנות ריבית, בצורה בלתי תלויה באחרות. בניגוד לארה"ב, שאף היא מורכבת משלל מדינות עם כלכלות שונות ופערים, באירופה אין מנגנון קבוע של העברות כספים מהכלכלות החזקות לחלשות, שיכולות לסייע בביצוע רפורמות ובגישור על הפערים.

בנוסף, בניגוד לארה"ב, שלאחר המשבר הזרימה מאות מיליארדי דולר לכלכה האמריקאית – לא רק באמצעות הרחבה כמותית, אלא גם באמצעות תמריצים כלכליים וסיוע למגזר הפיננסים והרכב – באירופה התגובה הייתה הרבה יותר מתונה, ובמהרה חזר גוש היורו, בהובלת גרמניה, להוביל מדיניות של צנע כלכלי, כלומר, ההיפך הגמור: קיצוצים בתקציבים במטרה לצמצם גירעונות. מדיניות זו פגעה עוד יותר בכלכלות החלשות בגוש היורו, בהן יוון, ספרד ואיטליה.

מדוע זה קרה רק עכשיו?

הבנק ביצע בשנים הראשונות של המשבר הפיננסי העולמי הרחבה כמותית, אך כבר החל לצמצם מאזניו לאחר פרוץ משבר החובות באירופה. הגרמנים, להם השפעה רבה באיחוד האירופי ובבנק המרכזי של אירופה, התנגדו נחרצות להרחבה כמותית והפעילו לחץ רב על דראגי ועל יתר המנהיגים שלא להזרים כסף לכלכלות מעבר לסיוע הכלכלי שקיבלו. גם סיוע זה ניתן בתנאי שיבוצעו רפורמות ותקציבים יקוצצו. אך כעת, נראה שהצעדים שבוצעו רק פגעו בכלכלת גוש היורו. האיום החדש ביותר, הדפלציה, ככל הנראה נתן בידי דראגי את הנשק הדרוש לו לעקיפת הדרישות הגרמניות. בנוסף, הריבית באירופה כבר שלילית, כך שקשה להוריד אותה יותר, מה שדורש מהבנק לבצע צעדים חריגים יותר.

האם ההרחבה הכמותית צפויה לפתור את המשבר באירופה?

קשה לומר, כמובן. לא ברורים עדיין כל הפרטים הטכניים של יישום התכנית. האם הבנק המרכזי ירכוש את האג"ח בעצמו, או פשוט יורה לבנק המרכזי בכל מדינה לרכוש אג"ח ממשלתיות של אותה מדינה? האם התגובה של השוקים והכלכלות באירופה להרחבה כמותית תהיה טובה כפי שהייתה בארה"ב? בנוסף, כמה צעדים שהבנק המרכזי לא יעשה לעידוד הכלכלה האירופית, בסופו של דבר, אין לו את הכלים להתמודד עם הבעיות היסודיות והמבניות של גוש היורו. על מנהיגי גוש היורו לבצע צעדים תומכים שיעודדו את הכלכלה, וישפרו את התיאום בין הכלכלות השונות.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגיצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker