החוקר הישראלי שפיצח סוד ששווה הרבה מאוד כסף

מנהלי קרנות גידור מעוררי אמון בדרך כלל משיגים תשואות נמוכות יותר - אבל זה לא מונע מהמשקיעים להעדיף אותם - לפי מחקר של ד"ר רועי צוקרמן מאוניברסיטת תל אביב

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מנהלי קרנות גידור בעלי חזות אמינה מצליחים למשוך יותר לקוחות מאשר מקביליהם פחות מעוררי אמון, אך השיגו תשואות נמוכות יותר על השקעותיהם, לפי מחקר חדש שערך ד"ר רועי צוקרמן מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב.

"אין כל ראיות שמצביעות על כך שחזות שנתפסת כאמינה מנבאת בפועל את רמת הכישורים הניהוליים", אמר צוקרמן לאתר "ג'ואיש ביזנס ניוז". "נהפוך הוא, מצאנו שמנהלים מעוררי אמון נטו להרוויח פחות כסף עבור המשקיעים שלהם ויותר כסף עבור עצמם, על ידי כך שניצלו לטובתם את האופן שבו הם נתפסים והאופן שבו הם מציגים את עצמם. מנהלי קרנות פחות מעוררי אמון גבו דמי טיפול נמוכים יותר והניבו למשקיעים תשואות גבוהות יותר ופחות רווחים לעצמם".

לדברי צוקרמן, אשר ערך את המחקר בשיתוף פעולה עם ד"ר אנקור פאריק מאוניברסיטת ראטגרס בארה"ב, משקיעים פרטיים אמידים ומשקיעים מוסדיים מייחסים חשיבות רבה לפגישות פנים אל פנים עם מנהלי קרנות גידור בבואם לקבל החלטות לגבי השקעות, ומראה חיצוני ממלא תפקיד מרכזי ברמת האמון שמצליח לעורר מנהל קרן גידור.  

המחקר, שממצאיו פורסמו ב"סושל סיינס ריסרץ' נטוורק", התבסס על עשרות צילומים של מנהלי קרנות גידור שנמצאו באינטרנט, ואשר דורגו באמצעות סקר מקוון על פי מספר מאפיינים הקשורים למראה חיצוני - כמו למשל עד כמה המנהל נאה ומה גילו. הנסקרים התבקשו גם לדרג את רמת האמון שמעוררים בהם המנהלים על סמך הצילומים.   

מתוך הסרט "הזאב מוול סטריט"צילום: ללא קרדיט

"בעזרת מדד זה לרמת האמון שהמנהלים מעוררים, ניסינו לענות על שתי שאלות: האם מידת האמון שמעורר מנהל משפיעה על התנהגות המשקיעים, והאם השפעה זו היא רציונלית, כלומר תואמת את הביצועים של קרנות הגידור", אמר צוקרמן.

המחקר העלה כי מנהלים שאופיינו כפחות מעוררי אמון בסקר, השיגו תוצאות הרבה יותר טובות בהשקעות מאשר עמיתיהם "היותר אמינים". "כאשר קרנות גידור מתחילות לרשום ביצועים גרועים, פחות סביר שאנשים ימשכו מהן את השקעותיהם אם המנהלים מעוררי אמון", הוסיף צוקרמן. "אבל זה לא צריך להיות המצב. כל הראיות מצביעות על כך שהופעה חיצונית אינה צריכה להשפיע על החלטות המשקיעים ביחס לקרנות גידור. למרבה הצער, המחקר הזה מצא שהיא כן משפיעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker