היעד החדש של ביל גייטס: להציל בכל שנה את חייהם של 2 מיליון תינוקות

קרן ביל ומלינדה גייטס פירסמה היום את האיגרת השנתית שלה: "זה נהדר שיותר אנשים במדינות עשירות יוכלו לראות סרטים במסכים עם רזולוציה סופר גבוהה. זה עוד יותר נהדר שיותר הורים במדינות עניות יידעו שהילדים שלהם לא הולכים למות״

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים26
נדן פלדמן
נדן פלדמן

ביל גייטס מתכוון להציל השנה את חייהם של 2 מיליון תינוקות במסגרת מאבקו בעוני העולמי - כך עולה מהאיגרת השנתית שפירסמה אמש (חמישי) בדאבוס קרן הצדקה של האיש העשיר בתבל ואשתו מלינדה.

באיגרת צופה גייטס פריצות דרך משמעותית שיוכלו לשפר את חייהם של אזרחי העולם העני עד 2030. ״פריצות הדרך הללו יהיו מונעות מחדשנות בטכנולוגיה - מחיסונים חדשים ויבולים טובים יותר ועד סמארטפונים וטאבלטים הרבה יותר זולים״. גייטס מדגיש כי השיפור בחייהם של עניים חשוב הרבה יותר משל עשירים ומשגר עקיצה לאנשים בדאבוס: ״זה נהדר שיותר אנשים במדינות עשירות יוכלו לראות סרטים במסכים עם רזולוציה סופר גבוהה. זה עוד יותר נהדר שיותר הורים במדינות עניות יידעו שהילדים שלהם לא הולכים למות״.

המאבק בתמותת תינוקות הוא היעד המרכזי השנה של קרן גייטס, שתרמה עד היום כ-30 מיליארד דולר לפרויקטים המתמקדים בשיפור חייהם של עניים, מרפואה ובריאות ועד חינוך וטכנולוגיה. ב-25 השנים האחרונות צנח שיעור תמותת הילדים במחצית, מ-9% ל-4.6%, אך בקרן גייטס טוענים כי ניתן להאיץ את המגמה ולצמצם את התמותה בשיעור דומה תוך 15 שנים בלבד. ״העולם בדרכו לעשות שיפור חסר תקדים בבריאות העולמית ב-15 השנים הבאות, כולל הפחתה נוספת של 50% בשיעור תמותת הילדים״, כתבו הזוג גייטס באיגרת. המפתח לכך, הם טוענים על סמך מחקרים, הוא טיפול מונע בתמותת תינוקות, והם סבורים כי העולם יוכל בכל שנה להציל את חייהם של 2 מיליון תינוקות. 

ביל גייטס בוושינגטון, החודשצילום: אי–פי

את היעד השאפתני הזה ניתן יהיה להשיג בעזרת חמש דרכים פשוטות: עידוד הנקה, שמשפרת את סיכויי ההישרדות של תינוק פי 14; מתן אנטיביוטיקה לתינוקות, שתוכל להציל חיים של 300 אלף תינוקות בכל שנה; שימוש במסיכות חמצן לטיפול בבעיות נשימה, שאחראיות לשליש ממקרי המוות של תינוקות; ניקוי וחימום גופו של התינוק באמצעות מגע אנושי; וחיטוי חבל הטבור, החיוני למניעת זיהומים.

היעד השני של הקרן ב-2015 הוא להפוך את אפריקה ליבשת שתוכל להזין את עצמה ללא צורך בסיוע בינלאומי, שכבר הפך מזמן לאחד הסמלים העצובים של היבשת הרעבה, או ברכישת מזון ב-50 מיליארד דולר בשנה, לפי נתוני הקרן. את היעד הזה ניתן יהיה ליישם באמצעות שיפור של 50% ביבול החקלאים ביבשת עד 2030, לפי האיגרת. 

גייטס, שתקף בעבר את מדיניות הסיוע לעולם השלישי ואמר כי אפריקה זקוקה לא למחשבים אלא לחיסון למלריה, הדגיש שוב את החשיבות של שינוי סדר העדיפויות בתחום החדשנות העולמית לטובת הצלת חיי אדם. ״״כשהקמנו את הקרן חשבנו שאם העולם ישקיע קצת חדשנות לטובת הצלת חייהם של ילדים עניים - בערך כמו סכומי החדשנות שמושקעים בהפיכת מחשבים למהירים וקטנים יותר - נוכל לבצע התקדמות אדירה״, כתב באיגרת. 

אולם גייטס ממשיך להקדיש לטכנולוגיה מקום מרכזי ביעדי קרן הצדקה. יעד אחד הוא פיתוח והטמעה של שירותי בנקאות לטלפונים סלולריים, שלטענת גייטס יוכל להעניק לעניי העולם שליטה טובה יותר על הנכסים שלהם וישנה את חייהם מן הקצה. כיום ל-2 מיליארד איש אין חשבון בנק, כש״את הכסף שלהם הם מחביאים היום בבית או קונים סחורות שמאבדות מערכן״, כותב גייטס. ״העדר גישה לשירותים פיננסיים זולים ונוחים מקשה הרבה יותר על חייהם של עניים״. גייטס צופה כי עד 2030, פעולות בנקאיות דרך הסלולר יהפכו לחלק בלתי נפרד של מיליארדי עניים ללא חשבון בנק.  

היעד הטכנולוגי השני הוא יישום מהפכת הלמידה המקוונת, שיוכל להקפיץ את רמת ההשכלה של העולם העני ולהקטין משמעותית את שיעור האנלפביתיות. ״לאנשים במדינות עשירות זה צעד משמעותי קדימה. לשער העולם, בייחוד במדינות בהן הצמיחה יוצרת ביקוש לעובדים בעלי השכלה, זאת תהיה מהפכה״, כותב גייטס.

ביל ומלינדה גייטסצילום: BLOOMBERG NEWS

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker