האמריקאים נהנים: מחירי הדלק בארה"ב צנחו ב-40% לתעריף הנמוך מאז 2009

מחיר גאלון נפל השבוע ל-2 דולר בלבד, לעומת 3.35 בסוף ספטמבר; הנפילה במחירי הנפט צפויה להיטיב עם כלכלת ארה״ב ולהאיץ את קצב הצמיחה ל-3.8% במחיר של 40 דולר לחבית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הצניחה במחירי הנפט בחודשים האחרונים מפילה גם את מחירי הדלק, שבארה״ב ירדו לרמתם הנמוכה זה כמעט שש שנים. מחיר הדלק רשם השבוע ירידה זה השבוע ה-16 ברציפות.

לפי נתוני סוכנות האנרגיה של ארה״ב, מחירי הדלק ירדו השבוע לתעריף של 2.06 דולר לגאלון, לעומת 3.34 דולר לגאלון בסוף ספטמבר - נפילה של כמעט 40% בתוך 4 חודשים. בעלי הרכבים בארה״ב נהנים כעת מהתעריף הנמוך ביותר מאז שיא המיתון של המשבר הפיננסי באפריל 2009, שעה שמכירות הטנדרים זוללי הדלק זינקו.

הנפילה במחירי הדלק היתה גורם מרכזי לירידה במדד המחירים לצרכן של דצמבר, לשמחתם של משקי הבית שיוכלו לפנות יותר כסף להוצאות על מוצרים אחרים, כפי שצופים כלכלנים. בינתיים יש תחזיות הצופות כי מחיר חבית עלול לצנוח עד 20 דולר, בשל עודף היצע המוערך בכ-2 מיליון חביות ביום.

אוטוסטרדה ביוטה שבארה"בצילום: בלומברג

הנפילה בנפט צפויה להיטיב עם כלכלת ארה״ב, שנהנית גם מהשגשוג בענף פצלי השמן בשנים האחרונות. לפי מחקר של אוקספורד אקונומיקס, הצמיחה בארה"ב תאיץ ל–3.8% בשנתיים הבאות אם מחיר הנפט הממוצע יהיה ברמה של 40 דולר לחבית, בהשוואה לצמיחה של 3% אם מחיר הנפט יהיה 84 דולר לחבית. עם זאת, היתרונות לצרכנים עשויים להתקזז בגלל הנזק לחברות הנפט שיצמצמו השקעות, טוענת קייט מור, אסטרטגית השקעות ראשית בבנק הפרטי של ג'יי.פי מורגן. יצרניות הנפט מצמצמות את ההוצאות ב–20%–40%, טוען פיידל גהייט, אנליסט בחברת אופנהיימר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום