ישראל זינקה למקום ה-5 בדירוג החדשנות העולמי של בלומברג

דרום קוריאה היא המדינה החדשנית בעולם, לפי דירוג בלומברג; ישראל במקום השני בתחום המחקר והפיתוח ובמקום הרביעי בתחום החינוך; בשנה שעברה היתה במקום ה-30 מסיבות טכניות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

ישראל היא בין חמש המדינות החדשניות בעולם, כך לפי של אתר המידע הפיננסי בלומברג. בתחום המחקר והפיתוח דורגה ישראל במקום השני, לאחר שבשנה שעברה היתה במקום הראשון. בדירוג של 2014 היתה ישראל במקום ה-30, בעיקר משום שבידי בלומברג לא היו הנתונים לגבי כוח האדם בתחום המחקר והפיתוח בישראל.

במקום הראשון מדורגת דרום קוריאה, ואחריה יפן, גרמניה ופינלנד. ארה"ב מדורגת שישית, מיד אחרי ישראל. במקום האחרון בדירוג נמצאת מרוקו. ב-2013, לשם השוואה, דורגה ארה"ב במקום הראשון ואחריה דרום קוריאה. ישראל היתה במקום ה-32.

המדד של בלומברג מדרג את 50 המדינות החדשניות בעולם לפי שישה גורמים שתורמים לחדשנות: מחקר ופיתוח, ייצור, חברות הייטק, חינוך, כוח אדם למחקר ופטנטים.

ישראל דורגה שניה בקטגוריית המחקר והפיתוח, אחרי דרום קוריאה. "ב-1957, זמן קצר אחרי מלחמת קוריאה, היה התמ"ג לנפש של דרום קוריאה באותה רמה כמו גאנה", נכתב בבלומברג. "חברות שמתמקדות במחקר, בהובלת סמסונג, הפכו את הכלכלה שלה למודרנית".

צילום: דניאל בר און

ישראל דורגה במקום הרביעי בקטגוריית החינוך העל תיכוני. דרום קוריאה במקום הראשון גם כאן, ואחריה רוסיה ופינלנד. "חינוך אמנם אינו הכרחי לחדשנות, אך הוא גם לא מספיק", נכתב בבלומברג כהסבר לכך שמדינות שאינן עומדות בחזית החדשנות מובילות בקטגוריה זו. גם בקטגוריית כוח האדם נמצאת ישראל במקום הרביעי. פינלנד נמצאת כאן במקום הראשון, עם 7,482 משרות מחקר ופיתוח על כל מיליון אזרחים.

בתחום הייצור דורגה שווייץ במקום הראשון, בעוד שישראל דורגה במקום ה-21. קטגוריית חברות ההייטק לא חושבה ביחס לגודל המדינה או האוכלוסיה, אלא לפי מספר חברות ההייטק, ולכן ארה"ב וסין תפסו את המקומות הראשונים, וישראל במקום ה-11. בקטגוריית הפטנטים דורגה שוב דרום קוריאה במקום הראשון. ישראל היתה במקום ה-31.

בבלומברג ציינו כי המדד לא כלל גורם חשוב שקשה לאמוד אותו, והוא רגולציה ממשלתית, אשר יכולה להאיץ פיתוח רעיונות חדשים או לעכבו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker