לאחר העלאת שכר מטורפת של60% - נשיא סין משתכר פחות מהממוצע בישראל

שי ג'ינפינג, שבנה לעצמו מוניטין של לוחם בשחיתות, יקבל שכר של 22 אלף דולר בשנה, אך תחקירים חשפו נכסים עצומים של בני משפחתו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

נשיא סין, שי ג'ינפינג, מקבל העלאת שכר בשיעור של 60%. הקפיצה אולי נראית משמעותית, אולם שכרו הבסיסי של שי יסתכם לאחר ההעלאה ב-11,385 יואן, שהם 1,830 דולר לחודש. בסיכום שנתי, שי משתכר רק 22 אלף דולר, כ-88 אלף שקל, או 7,333 שקל בחודש, פחות מהשכר הממוצע בישראל.

אולם שכרו הצנוע של ג'ינפינג, הנשיא ששם בראש סדר העדיפויות שלו את המלחמה בשחיתות של המגזר הציבורי ופקידי הממשל בסין, רק מדגיש, אומרים פרשנים, את הבעיה שמשכורותיהם הקטנות של אותם אנשים מדרבנות אותם לקבל מתנות, קיקבקים ושוחד.

אחת השאלות המתעוררות מדיווח שכרו של שי היא כיצד הוא יכול לממן את שכר הלימוד של בתו, שלפי דיווחים לומדת בשם בדוי בהרווארד.

ב-2012 נגרמה לשי, שבנה לעצמו מוניטין כלוחם בשחיתות, מבוכה רבה כשבלומברג פירסמה תחקיר מעמיק על אימפריית הכסף של משפחתו. בשנים בהן טיפס שי במעלה המפלגה הקומוניסטית, משפחתו הרחיבה את עסקיה, הכוללים השקעות בחברות מחצבים, נדל"ן וסלולר - על פי מסמכים שנחשפו לציבור. שווי הנכסים של המשפחה נאמדו ב-376 מיליון דולר, מתוכם 18% בחברת מחצבים ששווי נכסיה 1.73 מיליארד דולר, והשקעה של 20.2 מיליון דולר בחברת טכנולוגיה.

ואולם אין כל עקבות שמובילים מהחברות האלה לשי בן ה-59, או לאשתו, פנג ליואן, בת ה-49, זמרת ידועה של הצבא הסיני, וגם לא לבתם. גם אין כל סימן להתערבות של שי לטובת קידום האינטרסים העסקיים של קרוביו, או כל מעשה שלילי אחר שנקשר בשמו.

בעוד ההשקעות השונות טושטשו מעיני הציבור באמצעות חברות אחזקה רבות, הגבלות ממשלתיות על גישה למסמכים וצנזורה באינטרנט - הן מתועדות באלפי דפים של דיווחים רגולטוריים/ העקבות מובילים גם לווילה בהונג קונג, המשקיפה על ים סין הדרומי, ששוויה כ-31.5 מיליון דולר. המשפחה מחזיקה לפחות בעוד שישה נכסים אחרים בהונג קונג, בשווי כולל של 24.1 מיליון דולר.

שי התקדם במעלה הדרגות של המפלגה הקומוניסטית במשך שלושת העשורים האחרונים, מילא שורת תפקידי הנהגה בכמה מחוזות והצטרף לפוליטביורו - מועצת הנהגת המפלגה - ב-2007. במהלך דרכו הפוליטית הוא בנה לעצמו שם של תומך בשלטון נקי משחיתות.

הוא הוביל קמפיין נגד שחיתות במחוז ג'ג'יאנג העשיר, שבמהלכו פירסם את אותה אזהרה לפקידי המדינה ב-2004 - לפי דיווח של העיתון הסיני "פיפלז דיילי". בשלב מסוים התבקש לכהן כראש המפלגה בשנחאי, בשל שערוריית שחיתות של יותר מחצי מיליארד דולר בעירייה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker