היורו בשפל של 11 שנים בציפיות למהלך דרמטי באירופה היום

הבנק המרכזי של אירופה צפוי להכריז על הרחבה כמותית – רכישת אג"ח במטרה לדרבן את הכלכלה

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הבנק המרכזי של אירופה עשוי להכריז על תוכנית הרחבה כמותית, המכונה גם הדפסת כסף, בפגישתו היום בפרנקפורט. התוכנית, שהודלפה על ידי יודעי דבר לעיתונות, כוללת רכישות אג"ח של 50 מיליארד יורו (58 מיליארד דולר) בחודש עד סוף שנת 2016 . היורו נחלש הבוקר ב-0.2% ל-1.1588 דולר, שפל של קרוב ל-11 שנים.

לפי הערכות קודמות, היה אמור הבנק להכריז כי כל בנק מרכזי מקומי במדינות גוש היורו יקנה אג"ח של הממשלה המקומית, כך שהתוכנית המודלפת היא הרבה יותר משמעותית ונועזת. אם יפעל כך, עשוי הבנק המרכזי להגדיל את נכסיו עד 1.1 טריליון יורו (1.3 טריליון דולר) - סכום שיוזרם לבנקים המסחריים במטרה לדרבן פעילות כלכלית של המגזר העסקי והצרכנים. 93% מהכלכלנים שנסקרו על ידי ספקית המידע הפיננסי בלומברג השבוע העריכו כי הבנק המרכזי, בראשות מריו דראגי, יודיע על השקת תוכנית רכישות אג"ח בהיקף של 550 מיליארד יורו (636 מיליארד דולר). ההחלטה הסופית תתקבל בסיומה של הפגישה של ראשי הבנק, שהחלה אתמול.

במשך השנתיים האחרונות החזיק מריו דראגי, הנשיא של הבנק המרכזי של אירופה, איזון שברירי של השווקים בזכות הבטחתו "לעשות כל מה שיידרש" כדי לתמוך בכלכלת גוש היורו. ההבטחה הזו מרמזת כמעט מפורשות על רכישת אג"ח על ידי הבנק המרכזי, במהלך שמכונה "הרחבה כמותית". בעוד שיפן, בריטניה וארה"ב ביצעו הרחבות כמותיות עצומות, אירופה לא עשתה הרבה יותר מאשר להבטיח זאת. הסיבה לחוסר הפעולה היא אי נכונותם של הגרמנים, בראשותה של אנגלה מרקל, שר האוצר שלה, וולפגנג שויבלה, ומנהיגי הבונדסבנק, לבצע הרחבה, שנחשבת למהלך מאוד רדיקלי. הרכישה של אג"ח מהשוק על ידי בנקים מרכזיים אמורה לעודד את הבנקים להשתמש במזומן למתן אשראי לעסקים וצרכנים, במקום לאגור אותו באחזקות אג"ח.

ההרחבה הכמותית בארה"ב הגיעה להיקף של יותר מ-3 טריליון דולר והסתיימה בנובמבר 2014. היא היתה מקור לרווח אדיר עבור הבנק הפדרלי, שכן בתקופה שבה היא התבצעה מחירי אג"ח הממשלתיות וכן אג"ח מסחריות שקנה עלו בשיעור חד. הבנק האמריקאי העביר לקופת האוצר מיליארדים של דולרים מרווחים אלה. אם הבנק המרכזי של אירופה היה פועל במקביל בצורה דומה, הוא היה גורף רווחים ענקיים אפילו יותר, שכן לאחר הנפילה החדה של שיא המשבר, מחירי האג"ח גאו, אפילו אלו של מדינות הפריפריה.

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker