דיווח: הבנק המרכזי באירופה מתכנן רכישות אג"ח של עד 1.3 טריליון דולר

הסכום שהעולה מטיוטת הצעת החלטה של הבנק המרכזי בישיבתו מחר, גבוה יותר מציפיות הכלכלנים ■ רכישות אג"ח חודשיות של 50 מיליארד יורו יימשכו עד סוף 2016

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
בלומברג
סוכנויות הידיעות

הצעת ההחלטה לתוכנית הרחבה כמותית (QE) שתעמוד בבסיס הדיונים בישיבת מועצת הנגידים של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) מחר, כוללת רכישות אג"ח חודשיות בהיקף של 50 מיליארד יורו (58 מיליארד דולר) עד סוף שנת 2016, לדברי שני גורמים בבנק המרכזי, דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג.  

התוכנית המוצעת נחשבת ליותר אגרסיבית מכפי שציפו השווקים הפיננסים, שכן היא עשויה להגיע לסכום של עד 1.1 טריליון יורו (1.3 טריליון דולר). 93% מהכלכלנים שנסקרו על ידי ספקית המידע הפיננסי בלומברג השבוע העריכו כי הבנק המרכזי, בראשות מריו דראגי, צפוי להודיע מחר על השקת תוכנית רכישות אג"ח בהיקף של 550 מיליארד יורו (636 מיליארד דולר).

ההצעה גובשה בישיבה מקדמית שנערכה ביום שלישי, ותהווה את נקודת המוצא של דיוני 25 חברי מועצת הנגידים מחר. הפרטים וההיקף הסופיים של התוכנית עשויים להשתנות בעקבות הדיון מחר.

נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגיצילום: בלומברג

התוכנית המוצעת "נראית גדולה יותר מכפי שהשתמע מהערות קודמות של הבנק המרכזי לגבי היקף הנכסים במאזניו, במיוחד אם היא תהווה תוכנית הרחבה כמותית חדשה במסגרתה יירכשו אג"ח ממשלתיות, ולא תהיה כפופה למסגרות של התוכניות הקיימות", אמר ריקרדו ברביירי, הכלכלן הראשי לאירופה של בנק מיזוהו בלונדון. "הרבה מאוד יהיה תלוי במאפייני שיתוף הסיכונים של התוכנית".

דראגי אמר בעבר כי בכוונתו להגדיל את היקף הנכסים במאזני הבנק המרכזי של אירופה לרמה דומה לזו שבה היו בראשית שנת 2012, או כשלושה טריליון יורו. היקף הנכסים הנוכחי במאזני הבנק המרכזי הוא כ-2.2 טריליון יורו, אולם הסכום עשוי להתכווץ ב-200 מיליארד יורו בעקבות פירעון הלוואות ארוכות טווח בשבועות הקרובים.  

הרכישות של אג"ח ממשלתיות ונכסים אחרים לא יתחילו לפני ראשית מרץ, אמר אחד המקורות. טרם הוחלט האם היקף הרכישות החודשי של 50 מיליארד יורו יכלול תוכניות קיימות, או איזה נתח מהרכישות יהיה של אג"ח ממשלתיות.

מוקדם יותר היום דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל" כי התוכנית המוצעת תימשך לכל הפחות שנה, או רכישות האג"ח בהיקף של 600 מיליארד יורו (696 מיליארד דולר) לכל הפחות.

חבר מועצת הנגידים של הבנק המרכזי של אירופה (ECB), איוולד נווטני, קרא מוקדם יותר היום למשקיעים לא להיסחף בציפיותיהם לקראת ישיבת הבנק המרכזי מחר, בה לפי ההערכות צפוי הבנק להכריז על תוכנית הרחבה כמותית (QE) בגוש היורו. "אין צורך להתלהב יתר על המידה", אמר נווטני בכנס בו השתתף היום בעיר וינה באוסטריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker