דאבוס 2015

פרופ' רוגוף: לא בטוח שהבנקים המרכזיים יכולים לייצר אינפלציה

המשתתפים משוכנעים כי הבנקים המרכזיים והממשלות ימשיכו להתערב בשווקים ולהשפיע עליהם - והתובנה הזו כמעט מבטיחה שנמשיך לראות משברים ותנודתיות גבוהה

איתן אבריאל
דאבוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן אבריאל
דאבוס

על דבר אחד איש אינו מערער: העולם מתאפיין בנים האחרונות בתופעות של תנודתיות חריגה ומפתיעה. מחירי הנפט, הפרנק השוויצרי, אגרות החוב - כולם מטלטלים את השוקים ואת העצבים.  אבל מדוע? מאילו סיבות הפכו הכלכלה והשווקים הגלובלית לתנודתיים?

פרופ' קנת' רוגוף, מאוניברסיטת' הארווארד, חושד שהדברים קשורים לחוסר אמון של השווקים בבנקים המרכזיים. "אין לנו ניסיון עם עולם של שערי ריבית נמוכים במשך הרבה זמן ולכל טווחי זמן. הבנקים המרכזיים מנסים לשכנע את הציבור שהן יכולים לגרום לעליית מחירים, ושהם יעלו את שערי הריבית.  אלא שלא ברור אם הם מצליחים, לא ברור אם הציבור מאמין להם, ולא ברור כמה אנשים יופתעו כאשר זה יקרה".

זו דרך אחת להבין את התנודתיות היא לקבוע שהכל תוצר של מדיניות ממשלתית. כך למשל חושב ארקדי דבורקוביץ, סגן ראש ממשלת רוסיה: "אתם תצפו שאומר כי הבעיה היא מחירי הנפט - אבל הם לא. הבעיה היא במדיניות של הממשלות במדינות שמפיקות נפט. כולם יודעים היכן נצא מחיר שווי המשקל של הנפט, אבל המחיר נקבע על פי אינטרסים.

מהצד השני, ניתן היה לצפות שסוחרי ניירות ערך וקוסמי קרנות הגידור דווקא יקבלו בברכה את התנודתיות הזו, שאולי מאפשרת להם ל להרוויח יותר מאשר בתקופות רגועות. אבל אנתוני סקרמוצ'י, מנהל קרן גידור ו"כוכב רוק" בעולם ההשקעות, חשב אחרת: "המציאות הנוכחית של תנודתיות גבוה תהיה גרועה מאוד למנהלים של קרנות "מאקרו", ובוודאי למי שמנהל קרנות של "לונג" (קניה) יחד עם "שורט" (מכירה בחסר).

צילום: Bloomberg

סקרמוצ'י, ה"טריידר", חוזה שהחברות הגלובליות הגדולות, שלהן יש כמות עצומות של מזומנים במאזן, יגבירו את ההשקעות שלהם בשנים הקרובות - והתוצאה תהיה יצירת מקומות עבודה ושיפור כלכלי נוסף.

רוגוף חושב שהשינויים שנעשו עד עכשיו אינם מספיקים - ו"שעל הבנק המרכזי לשכנע את הציבור והשווקים שהוא באמת יעשה את מה שצריך כדי להעלות את האינפלציה".

"היום השווקים חושבים שישנה תקרה על המחיר של אג"חים ממשלתיים, ברמה של 2% תשואה. זה לא מספיק", אומר רוגוף, "לעומת זאת, אני לא רואה את תנודות המטבע כבעיה".

פרשנים אחרים ביכו את העובדה שאין נכון ליום תיאום בין בנקים מסחריים, ומצד שני מתקיים ריקוד בינם לבין השווקים הפיננסים, כשכל אחד מהם מגיב לשני. על דבר אחד איש אינו חולק: הבנקים המרכזיים והממשלות ימשיכו להתערב בשווקים ולהשפיע עליהם - והתובנה הזו כמעט מבטיחה שנמשיך לראות משברים ותנודתיות גבוהה בכל מיני שווקים.

ומה עם מחירי הבורסה בסין - שגם הם מטולטלים מעלה ומטה? דאבוס הינה הזמדנות יוצאת דופן לשמוע גם את העמדה של אנשים כמו ז'ו  קסיאקואן, יו"ר הבנק של סין, שטוען כי הבורסה בסין אמנם היתה די מנותקת משווקי המניות האחרים, אך כיום קשר כזה מתחזק - והבורסות משפיעות אחת על השנייה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker