דאבוס 2015

"פוליטיקאים לא עושים רפורמות כי הם עסוקים מדי בלהיבחר מחדש"

תחזית ללא מתנגדים בפאנל הפתיחה של כנס דאבוס: הדולר יתחזק, הנפט יחזור לעלות אבל רק עוד 3-2 שנים

איתן אבריאל
דאבוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
איתן אבריאל
דאבוס

מה יותר חשוב בטלוויזיה כלכלית: הערוץ או המגיש? באופן מסורתי, פאנל הפתיחה החשוב של הוא למעשה דיון טלוויזיוני המשודר בזמן אמת, ובשנים האחרונות הוא ניתן לרשת הכלכלית האמריקאית CNBC - ולמגישה-כוכבת שלו מריה ברטירומו. גם השנה ברטירומו מנחה את הכנס, אלא שהפעם ההפקה היא של  ערוץ אחר - פוקס ביזנס - כך שלפחות על פי הבחירה של מארגני הכנס, המגישה הזו יותר חשובה מהמעסיק שלה.

הדיון הראשון, שוב באופן מסורתי, הוא נטו כלכלה: איפה הצמיחה, מה האתגרים, ומהן התחזיות - אבל לאור כל ההפתעות והשינויים בעולם,  רק דוברים מעטים מוכנים להסתכן.  כך אקסל וובר, יו"ר בנק UBS: "תמיד היה ברור שהתקרה של היא זמנית, היא תסתיים, והבנק המרכזי השוויצי עשה נכון כשאר סיים את התקרה. אני משוכנע שהשערים יתייצבו ברמות סבירות. מה עם הבנק המרכזי האירופאי? הוא יתחיל לרכוש איגרות חוב, בכמותיות משמעותיות, אבל הנקודה המרכזית היא שהבנק המרכזי רוכש זמן לפוליטיקאים לבצע את הרפורמות הדרושות כדי להתניע את הכלכלה האירופאית - אלא שהם לא פעלו ולא פועלים".

ז'ו מין, המשנה למנכ"ל קרן המטבע הבינלאומית, גם הוא שמרן ומסתפק בהסברים: "אנחנו עדיין צריכים פעילות מרחיבה של הבנק המרכזי באירופה, אבל צריך לעשות יותר בצד ההיצע. צריך יותר יעילות ביצור, צריך רפורמות בשוק העבודה,  צריך להשקיע, צריך לשנות את משטר המס וצריך הנהגה פוליטית".

ג'אנג שין, מנכ"לית חברת הענק הסינית סוהו, ניסתה להסביר מדוע הכלכלה הסינית מתחילה להאט. "הצמיחה שהתבססה על מעבר של אנשים לערים ובניית בניינים מתחילה למצות את עצמה. עכשיו הזמן לצריכה פרטית, לענפים כמו טלפונים סלולריים". שין, שמתמחה בהשקעה בנדל"ן, מבהירה שלא תרכוש נכסים באירופה גם אם המחירים יורדים אם אין לה ביטחון שהכלכלה תשתפר.

מריה ברטירומו וחברי הפאנל בפתיחת כנס דאבוסצילום: איתן אבריאל

דיוויד רובינשטיין, מנכ"ל קרן ההשקעות קרלייל, היה מעט נועז יותר: "ראשית, קחו עם כמה גרגרי מלח את כל מה שאני אומר: בשנה שעברה לא ידעתי לחזות את הצניחה במחירי , את הזינוק של הכלכלה האמריקאית או את הדפלציה באירופה. כרגע ארה"ב נראית כמו המקום הטוב בעולם. יש שם  צמיחה, ישנה ריבית נמוכה, הכלכלה לא נפגעה כל כך מהקיטוב הפוליטי. לא נצמח ב- 5%-6%, אבל צמיחה של 3.5% היא מאוד מכובדת.

"אחד החששות שלי הוא שהדולר עלול להתחזק מאוד ולפגוע בתעשיות מסוימות. דבר נוסף הוא שהחברות אמנם מרוויחות המון ושוק המניות עולה, אבל הרבה אנשים לא נהנים מהצמיחה הזו. ברמה הגלובלית צריך לזכור שהשווקים המתפתחים הם עכשיו השווקים הגדולים ביותר, ויש בין המדינות הללו כאלה שימשיכו לצמוח.  מצד שני, בארה"ב קיבלנו באופן היסטורי מיתון כלשהו כל 7 שנים, ועברו בדיוק 7 שנים מאז המהאטה האחרונה.... אני צופה שיקרה משהו אבל אני לא יודע מה".

"למשל, כדי שבאר נפט חדשה בארה"ב תהיה כדאית נדרש מחיר נפט ברמה של 70 דולר לחבית, ואין ספק שהמחיר הנוכחי יאט את כמות השאיבה מישראל. אני כן חושב שהמחירים יישארו נמוכים עוד זמן מה, והם ישובו לעלות בטווח של 3-2 שנים. יהיו חברות בתחום האנרגיה שלא יצליחו לשרת את החובות שלהם, והחובות הללו ימכרו בשוק מתחת למחיר הקרן - והיו השתלטויות והחלפת בעלויות.

גון רייס, המשנה למנכ"ל ג'נרל אלקטריק, הזהיר שלאמריקה למדינות יש בעיה של תשתיות ושל יצירת מקומות עבודה כדי לבנות אותם. ואיפה הגורמים שיכולים להפיל את הכלכלה הגלובלית חזרה למיתון

רובינשטיין: "אני חשוב שיש בעיה עם הבנקים האירופאים שלא טיפלו במאזנים שלהם כפי שעשו הבנקים האמריקאים - משם יכולות לבוא צפות". וובר, הבנקאי האירופאי: "אנחנו בונים מערכת בנקאית חדשה באירופה, אבל אין לנו איחוד פיסקלי. מה שאנחנו רואים הוא חוסר התאמה בין המדיניות המוניטארית לבין המדיניות הממשלתית. לכן יש את הדיונים הללו בין הבנקים המרכזים על הדרך לבצע את ההרחבה הכמותית".

רובינשטיין: "אם אירופה לא היתה משיקה את המטבע המשותף, האם מצבה היום היה יותר טוב"?

וובר: "אי אפשר לענות על השאלה הזו. אבל בלי התקדמות לאיחוד פיסקלי, יישארו שאלות גדולות על היציבות ארוכת הטווח של הניסוי האירופאי. אנחנו לא רוצים לדבר על אותם נושאים שנה אחר שנה, זה נמאס, אבל אני לא רואה את ההתקדמות הזו. בארה"ב, האבטלה היתה מחזורית בעוד שבאירופה היא מבנית - והממשלות צריכות לעשות דברים שהבנק המרכזי לא מסוגל.

רובינשטיין גם לא היסס להבליט את התפקיד שיכול להיות לקרנות השקעה כמו זו שהוא עצמו מנהל: "המגבלות שהרגולטורים שמו על הבנקים יוצרים הזדמנויות לחברות אחרות כמו קרנות השקעה וקרנות גידור. בנקים עדיין חשובים, אבל לדעתי בעתיד הם יהיו חשובים פחות כי יהיו חברות אחרות שימלא חלק מהתפקידים שלהם. למשל, קרן השקעות כמו שלנו נכנסת לתחום של מתן אשראי - גם אם בניגוד לבנקים אנחנו לא יכולים להציע למפקידים ביטוח ממשלתי.

וובר: "אני לא מגדיר את מה שקורה בשווקי המטבע כמלחמת מטבעות. בנקים מרכזיים שונים עושים דברים שונים בהתאם למצב הכלכה שלהם: יפן, אירופה ואפילו סין מרחיבים בעוד שארה"ב מדבר על צמצום מוניטארי והעלאת ריבית - והמטבעות מגיבים לכל הדברים הללו.   

יעקב פרנקל,  לשעבר נגיד בנק ישראל וחבר בפאנל המרכזי של דאבוס, שאל את מה שכולם רוצים לדעת: אם הבעיה היא רפורמות ופעולות של ממשלות - מדוע אלה לא מתבצעות? התשובה של וובר, הבנקאי: "כי פוליטיקאים עסוקים מדי בלהיבחר מחדש, וחלקם אפילו לא מצליחים בזה. פוליטיקאים צריכים לטפל ברפורמות מייד עם בחירתם שלהם, אבל בשנה הראשונה הם עסוקים בלפרק את מה שהממשלה הקודמת בנתה, ולאחר שנתיים הם מחליטים שלא כדאי לטפל בדברים לקראת הבחירות הבאות והם יעשו את זה בקדנציה הבאה - שאותה הם לא תמיד מקבלים".

רובינשטיין: "איפה אנחנו משקיעים עכשיו? ביפן, למשל, למרות הבעיות הדמוגרפיות, גם מקומות אחרות באסיה. אנחנו מאמינים שהתשואות של קרנות השקעה פרטיות יספקו תשואה גבוה יותר מאשר שוק  המניות הסחיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker