פייסבוק רוצה לנקות את הפיד ממתיחות – אבל עשויה לפתוח במלחמת שקרים

פייסבוק תאפשר למשתמשים לדווח על סיפורים חדשותיים כשקריים ותפחית את הופעתם בפיד, אבל עשויה לגרום למבול של דיווחים שקריים על סיפורים לגיטימיים

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

פייסבוק מנסה להילחם בידיעות חדשותיות שקריות שמסתובבות ברשת החברתית הגדולה בעולם, אבל בדרך עשויה לפתוח במלחמת עולם בין גופי התקשורת לגולשים. פייסבוק הכריזה אתמול כי היא מעדכנת את פיד החדשות שלה ותאפשר לגולשים לדווח על ידיעות חדשותיות כשגויות במקרה הטוב, או כמתיחות במקרים אחרים.

בפייסבוק מדגישים כי הם לא יסירו פוסטים שקיבלו תיוגים מגולשים רבים כשגויים או כמתיחות, אלא תוסיף הבהרה לפוסט. "אנחנו לא בוחנים את התוכן ובודקים אם הוא מדויק", נכתב בהודעה לעיתונות שהוציאה פייסבוק.

פייסבוק מתייחסת למתיחות בפיד שלה כידיעות שמושכות את הגולש להקליק עליהן, אך בסופו של דבר מובילות אותו לתוכן לא קשור. אחת הדוגמאות שהביאה פייסבוק היא "לחץ כאן כדי לקבל אספקת קפה חינם לכל החיים". כדוגמה לידיעה חדשותית מטעה הביאה פייסבוק את הכותרת "אדם ראה דינוזאור בזמן שטייל ביוטה".

אפליקציית פייסבוקצילום: רויטרס

כשבוחרים באפשרות להסתיר פוסט, פייסבוק מאפשרת לגולשים גם לדווח על תוכנו וכעת ניתן לבחור באפשרות של "ידיעה חדשותית שקרית".

אבל המשמעות העמוקה של זה היא לא ההבהרה אם התוכן שקרי או לא, אלא התפוצה שלו בפיד של אנשים אחרים. לינקים שסומנו על ידי אנשים רבים כמטעים או כשקריים, יופיעו בתדירות נמוכה יותר. העדכון הזה היה תקף גם לסרטוני וידאו, לתמונות ולסטטוסים. הרשת החברתית טוענים שתוכן סאטירי או כזה שמסומן כסאטירה לא יושפע מהשינוי.

אבל קושי אפשרי שעמו ייאלצו להתמודד אתרי חדשות שמפיצים תוכן בפייסבוק קשור לאפשרות כי פוסטים ולינקים שהם מעלים יסומנו כשקריים על ידי גולשים שלא מסכימים עם האג'נדה של גוף התקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker