אובמה בנאום נצחון: יצאנו מצל המיתון, איטיב עם המעמד הבינוני והחינוך

"הגיע הזמן שנפסיק להתייחס לטיפול בילדים כנושא שולי שמעניין רק נשים", אמר אובמה, אשר הציע להעלות את המיסוי על רווחי הון ולהשתמש בהכנסות לצורך מימון הטבות למעמד הבינוני

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר הלילה כי הצליח לשפר את מצב הכלכלה האמריקאית, וקרא לחברי הקונגרס הרפוליבקאים לסייע לו לשפר את מצבו של המעמד הבינוני.

בנאום מצב האומה השישי שלו אמר אובמה כי "צל המשבר הכלכלי חלף", והתחייב להיאבק בשנתיים שנותרו לכהונתו למען תוכניות שהיו עד עתה בעדיפות פחות גבוהה. הוא קרא לקונגרס לבטל את שכר הלימוד במכללות הקהילתיות בארה"ב עבור רוב הסטודנטים, להגדיל את הטבות המס על חינוך וטיפול בילדים על בעלי שכר גבוה והמוסדות הפיננסיים הגדולים.

"יצאנו מהמיתון חופשיים יותר לכתוב את עתידנו מאשר כל אומה אחרת על פני כדור הארץ", אמר אובמה בנאום, אשר בו צפו כ-30 מיליון אנשים, לפי ההערכות. "האם עלינו לקבל כלכלה שבה רק מעטים מאיתנו מצליחים? או שנתחייב לכלכלה שמגדילה את ההכנסות ומשפרת את ההזדמנויות לכל מי שעושה מאמץ?"

בנאום ניסה אובמה להדגיש תחומים שבהם הוא יכול לשתף פעולה עם הקונגרס הרפובליקאי. הוא קרא לקונגרס לאשר רפורמה במיסוי, להגיע לעסקות סחר, ולאשר יוזמות לתיקון תשתיות בארה"ב. עם זאת, הוא התחייב להמשיך ולקדם גם נושאים שבהם הרפובליקאים מתנגדים לעמדותיו.

צילום: אי־פי

תוכניותיו של אובמה להציע לימודים במכללות קהילתיות למיליוני סטודנטים, לאפשר חופשה בתשלום לעובדים וסיוע ממשלתי נדיב יותר לחינוך, טיפול בילדים וחסכונות פנסיה למעמד הבינוני, ימומנו בחלקן מהעלאות מס בשווי 320 מיליארד דולר בעשור הקרוב על בעלי השכר הגבוה ביותר, כמו גם על הבנקים הגדולים בוול סטריט.

אובמה רוצה להעלות את שיעור המס על רווחי הון ל-28% לעומת 23.8%. הוא גם מתכנן לבטל הטבת מס שאפשרה לעשירים להחזיק בהשקעותיהם עד ליום מותם. כמו כן, תבוטל הטבה שהקלה על עשירים להעביר נכסים כאלה בירושה ליורשיהם ללא מיסוי.

אובמה אמר גם כי בכוונתו להטיל מס על מוסדות פיננסיים בעלי נכסים של 50 מיליארד דולר ויותר, בהתבסס על מידת הסיכון שהם נוטלים.

"הגיע הזמן להפסיק להתייחס לטיפול בילדים כאל נושא שולי, או כאל בעיה של נשים", אמר אובמה. "ולהתייחס לכך כמו עדיפות כלכלית לאומית עליונה עבור כולנו".

לחלק מהטבות המס שהציע אובמה יש תמיכה בקרב הרפוליבקאים, אך רובם דחו את התוכנית בכעס כאשר פורסמה במהלך השבוע האחרון, ואמרו כי היא רק תצית מאבק מר בין המעמדות מבלי להועיל לצמיחת הכלכלה. אובמה דחה את הטענות האלה ואמר כי יישום ההצעות שלו יהיה צעד אמיץ שישפר את חייהם של כל האמריקאים בכך שיבטיח שלכל אחד יש סיכוי להשיג את הכישורים וההזדמנויות שמובילים להצלחה כלכלית. "זוהי כלכלה של המעמד הבינוני, הרעיון שהמדינה מצליחה כשכל אחד מקבל הזדמנות הוגנת, כשכל אחד תורם את החלק ההוגן שלו וכל אחד משחק לפי אותם כללים", אמר.

אובמה התייחס בנאום גם לאיום המדינה האסלאמית וקרא לקונגרס לחוקק חקיקה חדשה שתאפשר להיאבק בדאעש. "המאמצים האלה יקחו זמן, והם ידרשו כוח, אבל אנחנו נצליח", אמר.  כמו כן, הוא קרא לחברי הקונגרס להסיר את חרם הסחר על קובה, כחלק מההתקרבות ביחסים אל המדינה. נושא נוסף שאליו התייחס אובמה בנאום היה התגברות מתקפות הסייבר לאחרונה, ובהן המתקפה על מחשבי אולפני סוני, אשר בה האשים הממשל שלו את צפון קוריאה. הוא קרא לחקיקה שתשפר את ההגנה נגד מתקפות כאלה. "אף מדינה זרה ואף האקר לא צריכים להיות מסוגלים להפיל את המערכות שלנו, לגנוב את סודות המסחר שלנו או לפלוש לפרטיותן של משפחות אמריקאיות, ובמיוחד ילדינו", אמר.

את הנאום נשא אובמה שעות ספורות לאחר שאמר כי יטיל וטו על חקיקה של הרפובליקאים שנועדה להגביל הפלות וכי יאיץ את אישור הקמת צינור הגז הטבעי. הוא אמר בנאום כי כל ניסיון של הקונגרס לבטל את הרפורמה במערכת הבריאות, לעמוד בדרכה של הרגולציה על וול סטריט או לעכב את הצווים הנשיאותיים שלו בנוגע למדיניות ההגירה יתקל בתגובה דומה מצדו. "אין לי יותר קמפיינים לנהל", אמר לקראת סיום הנאום. "אני יודע, כי ניצחתי בשניהם". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker