איראן מנסה לשדר ביטחון: גם מחיר 25 דולר לחבית נפט לא יאיים על הכלכלה שלנו

בדצמבר הפיקה איראן 2.8 מיליון חביות ביום, לעומת 3.6 מיליון חביות בחודש ב-2011; איראן קראה למדינות אופ״ק לעבוד במשותף כדי לסייע להתאוששות במחיר הנפט הגולמי

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
לוגו בלומברג
בלומברג

לאופ״ק אין כל תכנית מיידית לקצץ ביעדי תפוקת הנפט שלה ואיראן חזקה מספיק כדי לעמוד בנפילה נוספת במחירים, אפילו אם המדינה תמכור חבית ב-25 דולר. כך אמר אתמול (שני) שר הנפט האיראני, ביג'אן זאנגאנה. 

״אם מחירי הנפט ירדו ל-25 דולר לחבית, לא יהיה גם במקרה זה איום על תעשיית הנפט של איראן״, אמר זאנגאנה לכתבים בועידה בטהרן, לפי סוכנות הידיעות האיראנית פארס. 

מחיר הנפט מסוג ברנט נפל ביותר מ-30% מאז שהחליטו מדינות אופ״ק ב-27 בנובמבר לשמור ללא שינוי על תפוקה של 30 מיליון חביות ביום. איראן לא תקרא לאופ״ק לקיים פגישת חירום, אמר זאנגאנה. הפגישה הבאה של נציגי מדינות אופ״ק צפויה להתקיים ב-5 ביוני.

דגל איראן על רקע להבת גז בשדה נפט במפרץ הפרסיצילום: רויטרס

יחד עם ונצואלה, איראן קראה למדינות אופ״ק לעבוד במשותף כדי לסייע להתאוששות במחיר הנפט הגולמי. השגשוג של ענף הפצלים בארה״ב תרם לשפע גלובלי, וקטאר ואיחוד האמירויות מעריכות את עודף ההיצע בכ-2 מיליון חביות ביום. כלכלת איראן נפגעה מהסנקציות הבינלאומיות שהוטלו בשל תכנית הגרעין שלה ונאבקת על נתח השוק שלה. 

התהפוכות בשוקי הנפט הן תוצאה של פוליטיקה והחלטות של המדינות המפיקות נפט, אמר זאנגאנה וסירב לפרט.

שר הנפט של סעודיה, אלי אל נעימי, אמר בחודש שעבר כי גם מחיר של 20 דולר לחבית יהיה ״לא רלוונטי״, לפי דיווח ב-22 בדצמבר. שר האנרגיה של איחוד האמירויות אמר באבו דאבי ב-19 בינואר שפיתוח בר קיימא של תעשיית הנפט לא תוכל להיות מושגת במחירים הנוכחיים.

איראן הורידה את תחזית מחיר הנפט הדרוש לתקציב השנתי שלה ל-40 דולר לחבית מ-72 דולר, לפי דברים שאמר שר האוצר והכלכלה עלי טייבניה ב-15 בינואר. בדצמבר הפיקה המדינה מדי יום 2.8 מיליון חביות נפט, ירידה לעומת 3.6 מיליון חביות ב-2011, לפי בלומברג.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker