על איזה הקשר חדש לעזאזל חושבים בדאבוס?

הפורום הגדיר את נושא הכנס השנה כ"הקשר עולמי חדש"; אך אנו שוב נשמע את אותו הדבר

נינה דוס סנטוס
CNN
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
נינה דוס סנטוס
CNN

כשהנוכחים בכנס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס ינסו בעוז להגדיר את הסדר העולמי החדש, מהזוית האירופית, הארוע יהיה נשלט על ידי שני נעלמים עיקריים, ששוב יעלו ספקות לגבי היתכנותו של המטבע האחיד בטווח הארוך.

קודם כל, יום אחד בלבד לאחר פתיחת הכנס, נשיא הבנק המרכזי של אירופה צפוי לטלטל את השוק עם הכרזה של תמריצים מוניטריים שעשויים להגיע לטריליון דולר. אך כעת נראה שפעולה כה נועזת צפויה להתמתן על ידי הצורך האירופי המוכר בפשרה – במיוחד, אם כפי שדווח הופעל לחץ על דראגי לפזר את הסיכון בין הבנקים המרכזיים הלאומיים של חברות גוש היורו.

שאלות טכניות אחרות יהיו מרכזיות אף הן: אילו נכסים ירכוש הבנק המרכזי של אירופה? האם הם יכללו אג"ח קונצרניות? ומה לגבי בנקים שכבר פנו לבנק המרכזי בבקשה להלוואות חירום – האם הם יקבלו עוד כספים?

ברחבי אירופה, אין הרבה שמטילים ספק בצורך בפעולה דחופה – אפילו גרמניה, שהתנגדה חריפות למדיניות במשך זמן מה, ריככה את הטון על רקע הבלימה בכלכלתה. עם איום ממשי של דפלציה ברחבי גוש היורו, ואבטלה התקועה ברמה דו-ספרתית, הגוש מתמודד עם אפשרות של שקיעה כלכלית מהסוג שליפן נדרשו 20 שנה כדי להתגבר עליה.

אך לאחר ציפייה כל כך ממושכת, "הבזוקה הגדולה של סופר-מריו" עשויה לא להותיר רושם רב על חלק ממשתתפי דאבוס. וכשכל התקשורת העולמית נוכחת, תהיה להם במה נרחבת להביע עמדותיהם. בסימן הברור ביותר למהלך גדול קרוב, דראגי אמר כי אין בכוונתו להגיע לכנס בשווייץ – אם כי הוא עדיין יוכל לשנות דעתו לאחר ההכרזה של יום חמישי.

דאבוס 2014צילום: בלומברג

אך אם בכלל, יוון היא שתספק למשתתפי דאבוס את תחושת הדז'ה-וו החזקה ביותר. הבחירות ביוון יתקיימו ביום ראשון, יום לאחר נעילת הכנס בדאבוס. אפשרות עלייתה לשלטון של מפלגת שמאל רדיקלית היא שוב גורם דאגה בקרב מנהיגי אירופה. לאחר 3 חבילות חילוץ ותספורת אג"ח אחת, יוון עשויה להיות על סף מרידה בתנאי ההסכם, זמן קצר לפני תום הסיוע. אם כך תעשה, היא עשויה לנשור מגוש היורו. אך למרות כל הדיבורים על עזיבת יוון את גוש היורו, דיון שכזה עדיין מוקדם מדי – ממש כפי שהיה לפני 3 שנים.

רק כאשר מנהיגי אירופה ידברו על שינוי האמנות העומדות בבסיס האיחוד תהיה זו אפשרות ממשית, והאיחוד ממאן לשכתב חוקים אלה כבר שנים. למרות זאת, אפשר לצפות לעוד רהטוריקת הפחדות בדאבוס, כדי לתת ליוונים חומר למחשבה. גרמניה צפויה להזכיר לשכנותיה שלא תהיה אפשרות לשאת ולתת מחדש על חבילות הצנע, ובמקרה של יוון – לקבל תספורת נוספת.

למרבה הצער, תרחישים אלה נשמעים מוכרים באופן מדכא. כבר עברו שנים מאז שהועלה לראשונה רעיון הדפסת הכסף באירופה. כעת, כשיתר הבנקים המרכזיים בעולם כבר מסיימים את סבבי ההרחבה הכמותית שלהם, הבנק המרכזי של אירופה מוצא את עצמו בפיגור של 5 שנים. ועתידה של יוון לוט בערפל כבר מאז 2008.

העיקר שמדברים על "הקשר גלובלי חדש". במקרה של אירופה, השינוי לא היה מספיק.

נינה דוס סנטוס היא מגישת חדשות וכתבת של CNN בלונדון. היא מארחת את תכנית העסקים החדשה של CNN אינטרנשונל, The Business View, שעולה לאוויר מדי יום בשעה 13:00 בצהריים. לכלל סיקור CNN מדאבוס, היכנסו לכאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker