הדרקון נרדם

הצמיחה בסין ב-2014 - האיטית מזה 24 שנים

הצמיחה הייתה 7.4% - לראשונה פחות מיעד הממשל הסיני לצמיחה של 7.5% - ומאלצת את הממשל לבצע רפורמות כדי לעודד את הצרכנים הסינים לבזבז

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בתקופה בה הביקוש לייצוא נחלש ומגזר הנדל"ן נמצא בתקופת צינון, סין בונה על צרכני המדינה לסייע בעידוד הכלכלה. אך ההאטה בצמיחה צפויה לסבך תכניות אלה. הכלכלה הסינית צמחה ב-7.3% ברבעון האחרון של 2014, וב-7.4% בשנה כולה, דיווחה היום (ג) לשכת הסטטיסטיקה הלאומית של סין. אף שהרבה מדינות יקבלו בברכה צמיחה שכזו, היא נמוכה מיעד הממשל לצמיחה של 7.5% בשנה – החמצה נדירה בסין.

סין כמעט מעולם לא חוותה האטה ממושכת בכלכלתה, שנראה שהתרחבה ללא הפוגה במשך עשורים. הפעם האחרונה בה הצמיחה השנתית של סין ירדה אל מתחת ל-7.5% הייתה ב-1990, לאחר שהטבח בכיכר טייננמן הוביל לסנקציות בינלאומיות.

מנהיגי סין אמרו כי הם חשים בנוח עם צמיחה יציבה יותר, גם אם איטית יותר, וכינו תקופה זו "הנורמלי החדש". בעוד הכלכלה יורדת הילוך, הממשל מנסה לגמול את המדינה מתלות בהשקעות בעידוד אשראי והשקעות ממשלתיות, ובמקום זאת לעבור למודל צמיחה מבוסס צריכה.

"נמשיך להגדיל את צריכת משקי הבית ולוודא שביקוש פנימי מוגבר יוכל לשמש כמנוע צמיחה חדש", אמר ראש ממשלת סין, לי קצ'יאנג בנאום בפורום עולמי בספטמבר. אך הצרכנים עשויים להתבצר מחדש אם האבטלה תטפס והם יאבדו אמון בכיוון הכלכלה. יציבות שוק הנדל"ן חשובה אף היא כיוון שחלק גדול מהונם של משקי הבית הסיניים מוחזק בבתיהם. התנודתיות האחרונה בשוק המניות, שמשך אליו משקיעים מן השורה, עשויה לפגוע אף היא באמון.

"בכלכלה בהאטה, אנשים מתחילים לחשוש לגבי משרותיהם, וסוג זה של חוסר ודאות צפוי להשפיע על הצריכה", אמר ליו לי-גנג, כלכלן ב-ANZ בנק.

בינתיים, הסימנים מעורבים. הצריכה הפרטית, האחראית ל-36% מהתמ"ג בסין, צומחת בקצב נאה. הצמיחה במכירות הקמעוניות אמנם הואטה, אך בכל זאת צמחה ב-12% ב-2014, והביקוש למוצרים נחשקים כמו מכשירי אייפון עדיין ממריא. אך מוצרי יוקרה רבים, לצד מגזרי הבידור והשירותים, סובלים מהקמפיין נגד השחיתות של נשיא סין שי ג'ינפינג, שכן פחות אנשים רוכשים מתנות יקרות לגורמים בממשל.

באחרונה, כמה חברות ייצור המוני החלו להראות חולשה. יצרנית הבירה סאבמילר אמרה כי מכירותיה בסין הואטו. יצרנית המחשבים הסינית לנובו דיווחה על ירידה במכירות. יוניליוור האשימה את ההאטה החדה בשוק בירידה רבעונית בסין.

"משקי הבית עצמם מבינים שהכלכלה עוברת תקופה קשה, ובהחלט צפויה להיות לכך השפעה על התיאבון שלהן", אמר קלווין לאו, כלכלן בבנק סטנדרד צ'רטרד. "לכן אנחנו רואים האטה בצריכה הקמעונית".

היכולת של סין לקדם רפורמות המעודדות צריכה ומחזקות את הכנסות משקי הבית תכריע האם תהיה זו האטה קצרת ימים או ממושכת. צרכנים כמו צ'ן לו הם רכיב חשוב בחידה כלכלית זו. לאחר שסיימה לימודיה, מרבית הוצאותיה היו על שכר דירה. כיום, צ'ן, בת 31, מרוויחה יותר, כמנהלת חשבונות לקוחות בכירה במגזין המודעות המסווגות That's Beijing. יש לי דמי כיס לקניות, טיולים ויציאה למסעדות. "לעולם לא נהיה כמו דור הוריי, שחסכו כל אגורה ומעולם לא בזבזו", אומרת צ'ן. "לעולם כבר לא נחזור לזה".

אך צ'ן מייצגת חלקיק זעיר מאוכלוסיית סין. הפיכת יותר חסכנים לבזבזנים לא יהיה תהליך פשוט. משק הבית הממוצע בסין חוסך עד 40% מהכנסותיו, לפי לשכת הסטטיסטיקה הלאומית של סין. בארה"ב עומד שיעור החיסכון על 5.2% וביפן על 1.8%, לפי נתוני הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD).

הסיבה העיקרית לכך היא שלסין אין רשת ביטחון כמו מדינות אחרות. מרבית הסינים חייבים לחסוך לפרישה ולשירותי בריאות, כיוון שמערכת הרווחה החברתית של סין עדיין לא מפותחת. הסינים גם חוסכים כספים לחינוך.

הצמיחה בשכר הממוצע, שגדל בכ-10% בשנה שעברה, עשויה להאט משמעותית כאשר חברות יבצעו צמצומים אל מול הקשיים הכלכליים. "ראינו קצת האטה בצמיחת השכר בשנה שעברה, כיוון שחברות פרטיות מתמודדות עם קשיים, ועלויות המימון שלהן נותרו גבוהות", אמר ליו מ-ANZ.

למנהיגי סין שלל כלים להגדלת הצריכה בתקופות של חוסר-ודאות. כשהייצוא מסין צנח לאחר המשבר הפיננסי, הממשל השיק תכניות קצרות טווח לעידוד ההלוואות. רשויות מקומיות חילקו קופונים לחנויות ומסעדות מקומיות. באזורים כפריים, אנשים קיבלו החזרים על מכשירים יקרים כמו טלוויזיות, מכונות כביסה ומקררים.

כעת הממשל מעוניין במדיניות יותר ארוכת טווח, והתמקד בהשקת מערכת פנסיה ארצית, המספקת ביטוח רפואי אוניברסלי, וכן בשדרוג מערכת החינוך. היא ניסתה להחיל דרישות מס פחות מכבידות על עסקים. גם רפורמות בנקאיות מונחות על השולחן. הבנקים הממשלתיים קיבלו מרחב לשלם לבעלי פקדונות יותר על חסכונותיהם, כדי להגדיל את שווי כספם ולעודד צריכה. המחוקקים התחייבו לליברליזציה מוגברת של הריביות על הפקדונות. הממשל אף הסיר את המגבלות על הלוואות לא בנקאיות.

גם הרעיון של שכר מינימום צובר תאוצה, אף שהדרישות המשפטיות לכך משתנות מקנטון לקנטון. הממשל בוחן רפורמות קרקע עם תכניות שנועדו לאפשר לחקלאים סינים להחכיר אדמות.

צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker