נפילת היורו - הוכחה לפחדנות של מנהיגי אירופה

האי ודאות הפוליטית והדשדוש באירופה הופכים את האפשרות ששערו של היורו ישתווה לדולר לסבירה - המנהיגים אינם מגלים תעוזה, אלא רק ממתינים להרחבה כמותית

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

בשבוע שעבר נרשם ציון דרך בתולדות המטבע האירופי המשותף. ביום חמישי גלש היורו לשער של 1.17 דולרים - השער שבו הוצג לראשונה ב–1 בינואר 1999. המטבע החדש נחלש במהרה, ערכו הגיע לשוויון עם הדולר בתחילת 2000, וצלל עד רמה של 0.83 דולר באוקטובר של אותה שנה. השפל לא התאים לאיש: הבנק המרכזי של אירופה (ECB) חשש מאינפלציה כתוצאה מעלייה במחירי היבוא; מדינות אחרות חששו מירידה בכושר התחרות. בשל כך, הבנקים המרכזיים הגדולים שיתפו פעולה, ונטלו על עצמם תוכנית התערבות לבלימה של נפילת היורו.

הפעם נפילת היורו היתה הדרגתית יותר, אבל היא צפויה להימשך זמן ארוך יותר. שוויון עם הדולר הוא אפשרות סבירה השנה, מאחר שהן הפוליטיקה והן הכלכלה מערערים את המטבע האירופי.

האיום המיידי מגיע מהצד הפוליטי, ובראשו האי־ודאות בנוגע להשלכות הבחירות ביוון ב–25 בינואר. הנזק מיציאת יוון מגוש היורו יהיה אדיר, אף שהוא קטן מכפי שהיה יכול להיות ב–2012. עם זאת, לעת עתה אירוע כזה נראה בלתי סביר. סיריזה, מפלגת השמאל הקיצוני, שנראית כמי שתזכה במספר המושבים הרב ביותר, מתעקשת על כך שהיא רוצה להישאר בגוש היורו (כמו הרוב המכריע של היוונים). ממשלת גרמניה מלאה גם היא בקולות מרגיעים בנוגע לחסינותו של היורו.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגיצילום: רויטרס

למרות זאת, הסיכונים מיציאה לא מתוכננת של יוון נותרו מוחשיים. משכר מינימום גבוה ועד לעצירת הפרטות, המדיניות שמציע אלכסיס ציפראס, מנהיגה של סיריזה, רק יחמירו את מצבה הפיננסי של יוון. במצב כזה, כדי לעמוד בתנאים שהוצבו לה לצורך קבלת חבילות החילוץ, אלה שיכריעו את יכולתה להישאר בגוש היורו, תזדקק יוון לתחבולות. אפילו אם יוון תישאר בגוש, משקיעים מודאגים עשויים להחליט על צמצום חשיפתם ליורו - ובכך לדחוף את המטבע מטה.

חשובים יותר הם היסודות הכלכליים והתגובות האפשריות של המדיניות האירופית. הדפלציה כבר מכה שורש (המחירים ברחבי הגוש ירדו ב–0.2% ב–12 החודשים עד דצמבר), ועם הדשדוש בכלכלת גרמניה, תחזיות הצמיחה לאזור חלשות מתמיד.

ואולם למרות התמונה הקודרת, הפוליטיקאים לא מראים כל סימן לתעוזה. אין שום רעיונות גדולים לדחוף קדימה את השוק האירופי המשותף, או להגביר את ההשקעות. במקום זאת, כל העיניים נשואות ל–ECB ומוכנותו להדפיס כסף כדי לקנות אג״ח ממשלתיות.

ביום רביעי בשבוע שעבר קבעה פסיקה ראשונית של בית המשפט האירופי לצדק כי רכישת אג״ח ממשלתיות על ידי ה–ECB היא חוקית. הצעד אמור להקל על הבנק המרכזי לפתוח בתוכנית של רכישות אג״ח גדולות, וההרחבה הכמותית יכולה להתחיל עוד לפני סוף ינואר.

בארה״ב, ההרחבה הכמותית סייעה להרים את מחירי המניות ולהפיל את עלויות המימון עבור חברות פרטיות. בהתחשב במצבם הלא מפותח של השווקים האירופיים, הדרך המרכזית שבה ההרחבה הכמותית יכולה להרחיק את הדפלציה היא באמצעות יורו חלש יותר. כך היבוא יתייקר בשעה שהיצואנים - והכלכלה כולה - יקבלו דחיפה.

הרחבה כמותית תהיה טובה יותר הן לאירופה והן לשאר העולם. כולם ירוויחו אם גוש היורו יימנע מגלישה מחודשת למשבר. אבל אם שער היורו ימשיך ליפול, אירופה תיאלץ ככל הנראה להסתמך יותר מתמיד על היצוא עבור הצמיחה שלה.

גוש היורו כבר חוסך הרבה יותר ממה שהוא משקיע. הודות להתעקשות של גרמניה על צנע במדינות הפריפריה וסירובה להגדיל את ההשקעות בבית, העודף בחשבון השוטף של גוש היורו קפץ ל–2.5% מהתמ״ג. זה שינוי אדיר. לאורך מרבית 16 שנות הגוש החשבון השוטף היה מאוזן. אם ערך היורו ייפול לשוויון עם הדולר בעוד שההוצאות המקומיות יישארו חלשות, העודף הזה צפוי להתרחב עוד יותר. בנקודה מסוימת, חולשת המטבע תגרום למתחים עם שווקים אחרים, במיוחד זה האמריקאי.

העלייה והנפילה של היורו היא משל מצער, שהלקח ממנו הוא המחיר שמשלמים כשנמנעים מקבלת החלטות קשות. כשהזמנים היו טובים, מנהיגי אירופה נמנעו מרפורמות מבניות. בזמן משבר, הם תמיד עשו בדיוק מספיק כדי להדוף אסון מתרגש, אבל לא מספיק כדי להימנע מקיפאון ודפלציה. מטבע חלש יותר יסייע ליבשת, אבל זה מצב הרבה פחות טוב מהתאוששות אירופית מאוזנת המבוססת על השקעות בריאות והוצאות מקומיות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker