ריצ'ארד קווסט
CNN

הללויה! השנה, הנושא המרכזי של דאבוס סוף סוף הגיוני. במשך שנים התלוננתי על המשחק השנתי של "נחשו מה המשמעות של הנושא המרכזי בדאבוס". סבלתי את "מהפכים גדולים – עיצוב מודלים חדשים", את "לחשוב מחדש, לעצב מחדש, לבנות מחדש", והשטות הדאבוסיאנית החביבה עליי: "דינמיות גמישה". נראה שהמסר שלי סוף סוף הגיע לאוזניים קשובות. לראשונה זה עשור, הנושא הוא באנגלית פשוטה, ואולי אפילו יש לו משמעות: דאבוס תדון ב"הקשר הגלובלי החדש".

קלאוס שוואב והפורום הכלכלי העולמי (WEF) סוף סוף ראו את האור.

ההסבר של הפורום הכלכלי העולמי הוא שהסדר העולמי החדש עתיר "מורכבות, שבריריות וחוסר ודאות". בדאבוס הם תמיד היו טובים בלומר את הברור מאליו. מצופה ממרבית הנוכחים בכנס לקחת על עצמם נושאים אלה בשם כולנו.

אך ההקשר של דאבוס השנה הוא כמובן שונה מאוד לזה של שנים קודמות. בעיות עמוקות מצויות בכל מקום. גם אם הן טכנית אינן פרדיגמות חדשות, קשה מאוד לפתור אותן.

באופן טבעי, כולם צפויים לחשוב על הארועים בפריז. במובן הפשטני ביותר, כיצד עיתונאים יכולים להמשיך בעבודתם כרגיל? כיצד יהודים יכולים להתכונן כהרגלם בשקט לשבת? צעדה בדרזדן מדגימה את האיסלמופוביה הגוברת. ומה לגבי הטרוניה של ראש ממשלת הונגריה נגד ההגירה? יש לקוות כי מישהו בדאבוס יוכל ללמד את מר אורבן את הסכנות שברהטוריקה חסרת גבולות.

כלכלית, נראה שיש לנו מעגל אינסופי של סבל בגוש היורו. בעוד נשיא הבנק המרכזי מריו דראגי מכין את מדפסות היורו בניסיון לעודד את הצמיחה ולייצר קצת אינפלציה, בארה"ב ובבריטניה חושבים על הידוק המדיניות המוניטרית – כדי לצמצם אינפלציה פוטנציאלית. סין עומדת בפני מיתון, שאת השלכותיו אף אחד לא מבין באמת, כיוון שאף אחד לא באמת מבין את כלכלת סין. כלכלות מתעוררות אחרות מחכות כדי לראות האם ייפגעו על ידי מדיניות של מעצמה זו או אחרת.

וכמובן ישנו הנפט: הוא נחלש יותר מ-60% מאז יוני האחרון. נפילה זו היא אולי מתנה לצרכנים ולמדינות יבואניות נפט, אך תזוזה כה דרמטית הוציאה משיווי משקל מערכת מאוד מבוססת. מלחמת נפט חדשה מתנהלת בין מדינות אופ"ק ליצרניות הפצלים בארה"ב. מי תמצמץ ותקצץ את התפוקה שלה ראשונה?

מדינות כניגריה ו-ונצואלה מתמודדות עם בעיות כלכליות קשות כתוצאה מאובדן הכנסות הנפט. זהו השינוי הטקטוני שנוצר בתעשייה, לאחר שסעודיה הכריזה כי אין בכוונתה להמשיך לתפקד כשסתום, ולקצץ בתפוקה כאשר המחירים יורדים. הנפט הזול צפוי להישאר עימנו, וזה יוצר שלל בעיות חדשות.

בכנס צפויים גם ויכוחים על שני הסכמי הסחר הגדולים שארה"ב מנסה להגיע אליהם, אחד עם אסיה והשני עם האיחוד האירופי. יש סיכוי שההסכם האסיאתי ייחתם בטרם אצא לפנסיה. אני פחות אופטימי לגבי ההסכם האירופי. הוא ודאי לא ייחתם לפני הבחירות הבאות לנשיאות ארה"ב, ב-2016. וגם אם ההסכם האירופי ייחתם, יש לו כפתר השמדה עצמית, בשל ההתעקשות הצרפתית על סייגים תרבותיים.

התמונה הגיאופוליטית נמצאת במצב הקודר ביותר שלה זה עשורים. רוסיה, נכה כלכלית אך נועזת צבאית ומחרחרת ריב פוליטית, היא בלתי צפויה. סין האסרטיבית מתמודדת עם הבעיה של הונג קונג מרדנית. הלחימה בסוריה ועיראק ממשיכה לסכן את שכנותיהן.

מכלכלה, דרך פוליטיקה ועד ביטחון, העולם כיום הוא קורי עכביש שנקרעו, מתנופפים ברוחות השינוי, נדבקים זה לזה, או נקרעים מהיתר בקשר מבולגן. אם זה לא "הקשר גלובלי חדש", אני לא יודע מה כן. עשיית סדר בבלאגן היא מעבר ליכולות של הפורום הכלכלי העולמי בשבוע אחד.

השאלה היא, איזו תרומה יכולה דאבוס לעשות כדי לקרב אותנו לדרך הנכונה? אם הנציגים יגיעו מוכנים להתמודדות עם המציאות הלא נעימה, יש לנו סיכוי לפחות להתחיל בכך. אם הם יגיעו רק כדי לטפוח זה לזו על השכם, להתלונן על מצב העולם ואז להאשים כל אחד אחר מלבדם, הם מבזבזים את זמננו.

בסטון לקראת הכנס, מייסד הפורום קלאוס שוואב הכריז כי הכל קשור למנהיגות. "אמון פירושו מנהיגות אחראית, המגיבה לצרכי מי שנתנו בה אמון, ועלינו להתחיל כאן בדאבוס". הוא הוסיף כי "בדאבוס אנו מנהיגים, ועלינו להראות שאפשר לתת בנו אמון בטיפול במי שנמצאים מחוץ להיכלי בתי המחוקקים".

אמת, פרופ' שוואב. המנהיגים נמצאים בדאבוס. אך רבים מהם הם אותם מנהיגים שהכניסו אותנו לבוץ מלכתחילה. עליהם מוטלת האחריות להראות מדוע יש לתת בהם אמון להנהיגנו בהקשר הגלובלי החדש.

העובדה שדאבוס ויתרה על התייפיפות בנושא הכנס, ונתנה לנו כותרת שאנחנו יכולים להבין, מראה כי הגיע העת להיות רציניים. ההקשר הגלובלי החדש הוא אמיתי. ויתכן שדאבוס התבגרה.

ריצ'רד קווסט הוא פרשן בכיר לנושאי כלכלה בינלאומית ומגיש התכנית Quest Means Business ב-CNN. לקבלת הסיקור המלא של CNN מדאבוס היכנסו לכאן

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker