כך נראה אי שוויון |

80 אנשים בעולם עשירים יותר מ-3.5 מיליארד אחרים

דו"ח אוקספם: בשנה הבאה יחזיק המאיון העליון יותר ממחצית מהעושר העולמי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

צפוי לשלוט ביותר ממחצית עד השנה הבאה, לפי דו"ח של אוקספם שהתפרסם היום (ב'). האזהרה מפני העמקת אי-השיוויון מגיעה לקראת מפגש האליטות העסקיות בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שבשווייץ.

80 האנשים העשירים בעולם מחזיקים יחדיו 1.9 טריליון דולר – סכום כמעט זהה לזה שמחזיקים כ-3.5 מיליארד האנשים שנמצאים בחציון התחתון במונחי הכנסות. בשנה שעברה נדרשו 85 מיליארדררים כדי להשתוות לסכום שמחזיק החציון התחתון. המאיון העליון, כמה מיליוני אנשים, שולטים כמעט במחצית מכלל העושר העולמי, נתח הולך וגדל.  ב-2009 החזיק המאיון העליון ב-44% מהעושר העולמי, נתח שגדל ל-48% ב-2014. 4 החמישונים התחתונים מחזיקים ב-5.5% מהעושר העולמי בלבד.

כתבות נוספות ב-TheMarker

לעשירים יש סיבה לחייךצילום: מתוך הבלוג rich kids of instagram

סוג אי-השיוויון שכיום מאפיין את כלכלות העולם שונה ממה שנראה בשנים האחרונות. "בין 2002 ל-2010, כלל העושר של המחצית הענייה ביותר בעולם במונחים דולריים גדל פחות או יותר באותו קצב של המיליארדרים", נאמר בדו"ח. "אך מאז 2010, הוא יורד".

ויני ביאניימה, מזכ"ל אוקספם, ציינה בהצהרה כי יותר ממיליארד אנשים עדיין חיים על פחות מ-1.25 דולר ביום. "האם אנחנו באמת רוצים לחיות בעולם בו המאיון העליון מחזיק ביותר הון מכל היתר יחדיו? היקף אי-השיוויון פשוט מדהים", אמרה ביאניימה.

משקיעים בתחומי הפיננסים, הביטוח והבריאות נהנו מהגידול הרב ביותר בהכנסות, לפי אוקספם, שהתבסס על רשימת המיליארדרים של "פורבס". מי שמושקעים בתחומי התרופות ושירותי הבריאות נהנו מזינוק של 47% בשוויים. אוקספם ייחס את הצמיחה בהונם בין היתר לקמפיינים בעלות 550 מיליון דולר לפעילות לובי להגנה על האינטרסים שלהם.

אי-שיוויון טיפס במעלה האג'נדה הפוליטית בשנים האחרונות, על רקע חששות כי ההתאוששות הכלכלית מאז המיתון של 2008-2009, לוותה בירידה באיכות החיים וגידול בערך הנכסים המוחזקים על ידי העשירים, כגון נדל"ן ומניות. האפיפיור פרנסיסקוס ויו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד, נמנים עם המזהירים מפני גידול באי-שיוויון, בטענה כי מגמה זו עשויה לפגוע בכלכלה העולמית אם לא תטופל. הנושא המרכזי של ספרו רב-המכר של תומס פיקטי, "ההון במאה ה-21", היה החזרה לרמות ריכוז עושר של סוף המאה ה-19. גם נאומו של ברק אובמה מחר (ג) על מצב האומה צפוי להתמקד בנושא אי-שיוויון בהכנסות. הוא צפוי להציע תכנית למיסוי בסך 300 מיליארד דולר נוספים על המאיון העליון, כדי לממן קצבאות שיתמקדו במשפחות עובדות.

אוקספם קראה לממשלות לנקוט בתכנית 7 סעיפים: הגברת האכיפה על התחמקות ממס של עשירים ותאגידים; השקעה בשירותים ציבוריים חינמיים כמו חינוך ובריאות; העברת נטל המס מעובדים וצריכה אל עבר הון ועושר; השקת שכר מינימום ושכר מחיה לכלל העובדים; השקת חקיקת שכר שיוויוני ומדיניות מקדמת נשים; הבטחת רשתות ביטחון הולמות לעניים ביותר; והסכמה עולמית למאבק באי-שיוויון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker