סין מערערת את העצבים המעורערים ממילא של השווקים

סין הגבילה מתן אשראי למשקיעים במניות בניסיון לרסן את הדהרה בשוק והפילה את בורסת שנחאי ב-8% ■ בינתיים הבנקים המרכזיים ממשיכים להיאבק לנוכח דפלציה וחולשה כלכלית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ביום חמישי היתה זו שוויץ, שהבנק המרכזי שלה הסיר את הקיבוע מעל הפרנק וגרם לטלטלה בשווקים. ביום שישי היו אלה נתוני האינפלציה, או ליתר דיוק, הדפלציה, בגוש היורו והכמעט-דפלציה בארה"ב, שמסבכות את חייהם של הבנקים המרכזיים. ביום ראשון תהיה זו יוון, שיוצאת לבחירות שעלולות לגרום לזעזועים בגוש היורו ואולי גם לפירוק. ביום חמישי הקרוב יהיה זה הבנק המרכזי של אירופה, שיכריז או לא יכריז על הרחבה כמותית – רכישה מסיבית של אג"ח כדי להזרים מזומן לכלכלה. והיום היה זה תורה של סין לזעזע את עצבי השווקים, המעורערים ממילא.

מדד בורסת שנחאי צנח ב-7.7% במסחר בבוקר יום שני, הנפילה החדה ביותר מאז יוני 2008, בהובלת מניות בתי ההשקעות. הגורם לנפילה היה פעולות של ממשלת סין שנועדו להגביל את האשראי שנותנים בתי השקעות להשקעה במניות.

רשות ני"ע הסינית הכריזה ביום שישי כי אסרה על שלושת בתי ההשקעות הגדולים בסין על פי נכסים – סיטיק, הייטונג וגואוטאי ג'ונאן – להעניק ללקוחות חדשים אשראי למסחר בני"ע למשך שלושה חודשים. בתי השקעות נוספים ספגו סנקציות דומות. האיסור הוטל בעקבות חקירה שפתחו הרשויות לגבי מסחר בסיכון גבוה באמצעות אשראי. הברוקרים נחשדים כי "גלגלו" הלוואות אלו כשפג תוקפן, בניגוד לדרישת החוק כי עליהם לאמוד מחדש את פרופיל הסיכון של הלווים לפני מתן הלוואה מחודשת. בנוסף אסר המפקח על הבנקים להלוות לחברות שמשקיעות את האשראי במניות, אג"ח ונגזרים.

מדד בורסת שנחאי בששת החודשים האחרוניםצילום: בלומברג

מניותיהן של סיטיק והייטונג נפלו ב-10%, המגבלה היומית המותרת בשנחאי, וב-12%-15% במסחר בהונג קונג. סיטיק הודתה היום כי חרגה מהתקנות ולא תאפשר יותר הארכת חוזי הלוואות למסחר מעבר למקסימום המותר של שש חודשים.

ברוקרים מאפשרים ללקוחותיהם לסחור באמצעות מינוף—הם מעניקים אשראי לחשבונות הלקוחות, שמכונה מרג'ין, לפי מגבלות מסוימות. בארה"ב, למשל, משקיעים במניות חייבים בדרישות מרג'ין של 1:2, כלומר מחויבים להחזיק בהון השווה למחצית השקעתם.

מניות בתי ההשקעות בסין נהנו מתנופת עלייה במסחר בבורסה, שהביאה את מדד בורסת שנחאי לעלייה של 64% בחצי שנה. חשש הרשויות היה שהמרג'ין – אותו אשראי שנותנים בתי ההשקעות – מתדלק את העליות בשוק. לפני נתוני בורסת שנחאי היקף האשראי למסחר במניות הגיע ביום שישי ל-123 מיליארד דולר, עלייה של 72% מאז סוף אוקטובר. הדאגה העיקרית בשוק היא שהרשויות ימשיכו לפעול לריסון התחממות שוק המניות.

יש לזכור את הרקע הכלכלי לפעולות הריסון של סין היום: הכלכלה השנייה בגודלה בעולם צמחה במשך יותר מעשור בקצב של כ-10% בשנה והיתה הקטר של הצמיחה העולמית. אולם מאז 2010 היא חווה האטה לכיוון ה-7%. ביום שלישי אמורים להתפרסם נתונים שמציגים צמיחה של 7.2% ברבעון הרביעי של 2014. סימנים להאטה ניכרים גם בשוק הנדל"ן הסיני: מחירי הבתים בערים הגדולות בסין נפלו ב-4.3% בדצמבר לעומת שנה קודם לכן, הנפילה החדה ביותר מאז 2011, חישב ומצא "פייננשל  טיימס". אם נצרף את המגמה הזו להיקף העצום של אשראי בנקאי לרשויות מקומיות וקבלנים, נקבל בעיה מאוד גדולה שמתבשלת בסין.

מפעל בסיןצילום: בלומברג

סימפטום נוסף להאטה הסינית הוא הירידה במחירי הסחורות – מנפט ואנרגיה, דרך סחורות תעשייתיות כמו ברזל ונחושת, ועד יבולים חקלאיים. אמנם ירידת מחירים כזו מיטיבה עם מדינות שמייבאות את הסחורות, אולם היא פוגעת קשה ביצואניות ואף מאותתת למגזר התעשייתי ולצרכנים על האטה.

אם נוסיף את המהלכים שסין עושה למה שקורה עתה סביב העולם, נקבל עצבנות לא מופרזת כלל. מוקדי הרעש האפשריים הם גם ממוקדים - כמו המקרה של הפרנק השוויצי והבחירות ביוון. אולם הם גם קשורים למגמה כללית: המחלה הכללית של האטה כלכלית בעולם, מלווה בדפלציה – ירידת מחירים כתוצאה מירידה בביקוש, ובנוסף לכך, קוצר ידם של הבנקים המרכזיים.

נקודה אחרונה זו היא משמעותית במיוחד עבור השווקים: הבנק המרכזי של אירופה הבטיח לבצע הרחבה כמותית, כלומר לקנות אג"ח של ממשלות בגוש היורו. עד כה הוא נמנע לבצע את הפעולה, בשל התנגדותם של מנהיגי גרמניה – אנגלה מרקל, שר האוצר וולפגנג שויבלה וראשי הבנק המרכזי – להפוך את אזרחי ארצם לערבים לאג"ח של מדינות אחרות. הפשרה המסתמנת היא שבנקים מרכזיים במדינות השונות ירכשו את האג"ח של ממשלות ארצם.

לכאורה, בשורה טובה עבור השווקים, שעשויה להגיע כבר ביום חמישי ולדחוף למרוץ עליות באג"ח. בפועל, זהו גם צעד פשרה, וגם הודאה בכך שאי הוודאות והחולשה באירופה נמשכות. אם נצרף לזה בחירות ביוון שבהן עלולה להיבחר מפלגת שלטון המתנגדת לאיחוד האירופי ועלולה לסרב לתנאים שמציבים ראשי האיחוד בפני יוון בתמורה לקבלת סיוע בפרעון חובותיה, נקבל מתכון לזעזוע אירופי מחודש.

נשיא סין, שי ג'ין פינגצילום: אי־פי

חולשה נוספת הפגין הבנק המרכזי של שווייץ כשהפסיק להגן על שער המטבע. ועם נתוני אינפלציה של 0.8% בכל 2014 וירידה חדה של 0.4% במדד המחירים בדצמבר, גם הבנק המרכזי של ארה"ב יתקשה למצוא צידוק להעלאת הריבית השנה. שוב מדובר בבשורות טובות למשקיעים, אולם רק לכאורה – שכן הנסיגה במדדי המחירים מעידה במקרה זה על חולשה כלכלית, ועל כך שהטיפול האגרסיבי בסטרואידים של הדפסת כסף וריבית נמוכה יצטרך להמשך יותר מהצפוי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker