החלטה אחת חסכה להונגרים 2.5 מיליארד דולר - והפכה בן לילה את ראש הממשלה לגיבור לאומי

ביקורת רבה הוטחה בוויקטור אורבן על המדיניות שקידם בענף הבנקאות, אך בעקבות המהלך של השווייצים, אותה מדיניות חסכה ללווים הון בשווי של כ-2% מהתמ"ג של הונגריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, הפך בן לילה לגיבור לאומי כאשר החלטה שלו מנובמבר מנעה פגיעה כלכלית קשה במדינה ובאזרחיה. לפני כחודשיים כפה אורבן על בנקים במדינה להמיר משכנתאות הצמודות למטבע זר בסך כ-12 מיליארד דולר, רובן בצמוד לערכו של הפרנק השווייצי, למטבע המקומי, הפורינט. המהלך מנע זינוק של 700 מיליארד פורינט בחוב (כ-2.5 מיליארד דולר, השווים בערכם לכ-2% מהתמ"ג של הונגריה), כאשר הבנק המרכזי של שווייץ החליט להפסיק את מאבקו בייסוף הפרנק השווייצי, והסיר את התקרה שקבע לשער המטבע מול היורו, 1.20 פרנקים ליורו.

הלוואות הצמודות לפרנק השווייצי נפוצו בהונגריה בעשור האחרון וזאת כדי לממן מגוון הוצאות בתחומים כגון דיור, תחבורה, מכשירי חשמל וחופשות. בתקופה זו, המשכנתאות בהונגריה הגיעו לשווי של 5.4 טריליון פורינט (כ-19.6 מיליארד דולר) ומתוכם כ-3.5 טריליון פורינט בצמוד למטבע זר (כ-12.7 מיליארד דולר).

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבןצילום: רויטרס

אלא שהמשבר הכלכלי ב-2008 הביא לצניחה בערכו של הפורינט, כמעט הכפיל את החוב הלאומי והזניק את מספר ההכרזות על חדלות פירעון. מאז המשבר, ולאחר חזרתו לתפקיד ראש הממשלה ב-2010, נקט אורבן שורה של צעדים שנועדו להגן על לווים ובנקים בהונגריה מתנודות בשערי המט"ח, העיקרי שבהם הוא הדרישה מהבנקים המציעים משכנתאות בצמוד למטבע זר להמיר את החובות לפורינט ההונגרי.

לשם השוואה, מי ששילם מחיר כבד יותר על המהלך של הבנק המרכזי בשווייץ הם הלווים בפולין, עם חוב בפרנק שווייצי בשווי 35 מיליארד דולר, והלווים באוסטריה, עם חוב בפרנק שווייצי המסתכם ב-29 מיליארד דולר.

"זה הזמן לברך אותו על תזמון לא ייאמן", אמר נשיא חברת קונקורד לניהול נכסים, סבו לאסלו, על המהלך של ראש הממשלה בהונגריה. "למעשה, הונגריה חמקה מהכדור הזה בכמה ימים", הוסיף טים אש, כלכלן בסטנדרד בנק גרופ.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker