השבוע בוול סטריט: "הבנקים המרכזיים ינענעו את השווקים"

הבנק המרכזי של אירופה צפוי להודיע השבוע על הרחבה כמותית, אחרי שהבנק המרכזי של שווייץ זיעזע בשבוע שעבר את שוק המט"ח כשביטל את ההצמדה של הפרנק השווייצי ליורו

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

שבוע המסחר בבורסות העולם יעמוד בסימן הזעזוע בפרנק השווייצי מחד והעליות במחירי הנפט שנרשמו ביום שיש – מה שמסמל אולי את הפסקת מגמת הירידות שנרשמה בתקופה האחרונה. בבורסות וול סטריט יראו השווקים אם הם נכנסים לתקופה של תיקון אחרי רצף הירידות הארוך שנרשם בשבוע שעבר.

ביום שני יישארו בורסות וול סטריט סגורות לרגל יום מרטין לותר. ביום שישי נסגרו בורסות וול סטריט בעליות, אחרי חמישה ימים של ירידות. עם זאת, בסיכום שבועי השלים שוק המניות בארה"ב שבוע שלילי שלישי ברציפות. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 1.1%; מדד נאסד"ק הוסיף 1.4%; מדד S&P 500 טיפס ב-1.3% - עלייה ראשונה זה שישה ימי מסחר - אבל ירד בסיכום שבועי ב-1.3%, ירידה שבועית שלישית ברציפות. באירופה נסגרו הבורסות ביום שישי בשיא נומינלי מאז 2008. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי טיפס בשבוע שעבר ב-4.3% - הזינוק השבועי החד ביותר מאז דצמבר 2011.

בסוף השבוע שעבר משך הפרנק השווייצי את תשומת הלב המסחר אחרי שזינק מול כל המטבעות בעולם בשיעור חד העולמי בעקבות החלטת הבנק המרכזי של שוויץ לבטל את תקרת המטבע מול היורו בשער של 1.2 פרנק ליורו. הפרנק נסחר ברמה של 0.8587 דולר לפרנק, אחרי שביום רביעי, לפני ההודעה על ביטול ההצמדה, נסחר המטבע בשער של 1.01 דולר לפרנק. התחזקות המטבע השווייצי עשויה לפגוע ביצואנים המקומיים בכלכלה המבוססת על יצוא לאירופה.

ביום חמישי יפרסם הבנק המרכזי של אירופה את החלטת הריבית שלו ויודעי על המדיניות המוניטרית שלו לתקופה הקרובה. בשווקים מצפים כי נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, יודיע על התחלת תוכנית הרחבה כמותית, שבמסגרתה ירכוש הבנק אג"ח של ממשלות אירופה. בשבועות האחרונים דווחו כי הבנק מקיים דיונים על כמה תוכניות להרחבה כמותית, ובהן תוכניות לרכישת אג"ח רק של ממשלות בעלות דירוג אשראי ברמת השקעה, או תוכניות לרכישת אג"ח של כל ממשלות אירופה – אך ללא ערבות הדדית של אזרחי היבשת, כדי שלא ייווצר מצב שבו כלכלות חזקות ממנות כלכלות חלשות.

בנוסף, יודיע השבוע הבנק המרכזי של בריטניה על החלטת הריבית של הוועדה המוניטרית, אך האנליסטים סוברים כי הבנק לא צפוי להתחיל בהעלאת הריבית במדינה, למרות המצב החיובי של הכלכלה, בעיקר בגלל הירידה במחירי הנפט בתקופה האחרונה שגורמת להיחלשות במדד המחירים לצרכן. באותו יום יקיים גם הבנק המרכזי של יפן מסיבת עיתונאים, שבה הוא צפוי להודיע על המשך מדיניות ההרחבה הכמותית.

"ההחלטה של הבנק המרכזי של שווייץ צפויה להוביל להחלטה של הבנק המרכזי של אירופה על הרחבה כמותית", כתב אנטוניו גרסיה פסקל בסקירה שבועית של בנק ברקליס. "אנחנו גם צופים כי הבנק המרכזי של שוודיה יודיע על צעדים מקלים בפברואר והבנק הנורווגי במארס". עוד נכתב בסקירה השבועית כי "הבנקים המרכזיים 'ינענעו' את השווקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker