"ניו יורק טיימס" שם את נתניה על המפה: יעד הנחיתה של יהודים שבורחים מצרפת

נתניה, שממתגת עצמה בתור הריביירה הישראלית, מספקת לעולים מצרפת תחושה מיידית של קהילה ■ מנגד, יש עולים שחזרו לצרפת לאחר שמצאו את הישראלים גסים מדי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16

נתניה, העיר הישראלית לחוף הים התיכון, מהווה מזה שנים רבות אבן שואבת למהגרים יהודים צרפתים. אחרי גל הטרור החודש בפריז, כולל אחד שגבה את חייהם של ארבעה יהודים במכולת כשרה, וכשיהודי צרפת חשים מאוימים יותר ויותר מהאנטישמיות, נתניה מכינה עצמה לנהירה הרבה יותר גדולה. 

"אנחנו מחכים להם", אומרת דבי דהן בן-דוד, בעלת מזללת השווארמה של קלוד, שהגיעה מפריז עם בעלה וילדיה לפני 22 שנה. "זו המדינה שלנו", אמרה, מביעה תחושה ששותפים לה עולים ותיקים וחדשים כאחד. "אין לנו מקום אחר".

כשראש הממשלה בנימין נתניהו הזמין את כל יהודי צרפת לבוא לישראל, אומה של מהגרים, והכריז שהם יתקבלו "בזרועות פתוחות", הוא עורר ביקורת על כך שניצל את המצב וכי היה עדיף שהוא יקרא להגברת האבטחה לכ-500 אלף יהודי צרפת.

פרויקטי מגורים על חוף הים בנתניהצילום: דודו בכר

אבל עם גילויי האנטישמיות הגוברים והדשדוש הכלכלי בצרפת, מספר היהודים הצרפתים שעושים עלייה כבר זינק במהלך השנה שעברה. מתוך כ-80 אלף עולים צרפתים שהגיעו לישראל מאז תחילת שנות השבעים, כמעט 7,000 הגיעו ב-2014. לראשונה מאז קום המדינה, יהודים צרפתים היוו בשנה שעברה את החלק הגדול ביותר מקרב העולים החדשים, לפי משרד העלייה והקליטה. ירושלים ואשדוד הם יעדים פופולאריים עבור עולים חדשים מצרפת, אך את מספר העולים הצרפתים הגדול ביותר קיבלה נתניה. 2,000 מהם הפכו את העיר בת 200 אלף התושבים לביתם. 

אתר העירייה מיתג אותה בתור "הריביירה הישראלית", אך נתניה היא לא בדיוק ניס או קאן. רוב מרכז העיר שמעבר לטיילת חוף הים נראה יותר בלוי מאשר אלגנטי. כעיר עם אוכלוסייה מגוונת, נתניה פופולארית גם בקרב עולים מרוסיה וכיעד לתיירים מאנגליה. אבל יש בה בתי כנסת צרפתיים, רופאי שיניים דוברי צרפתית והיא מספקת לעולים הצרפתים תחושה מיידית של קהילה במדינה שבה רוב האנשים אינם מבינים את שפתם.

אבל עולים ותיקים אומרים שבמהלך השנים היו עולים חדשים שהתחרטו על הגעתם וחזרו לצרפת, משום שמצאו את הישראלים גסים מדי. למרות זאת, מרים חזיזה, שהגיעה עם משפחתה מליון לפני שלוש שנים ופתחה פיצרייה בנתניה, אומרת כי רבים מחבריה בצרפת רוצים כעת לעשות עלייה כמה שיותר מהר. "זאת מלחמה שם", היא אומרת. "חיילים מאבטחים את בתי הספר".

"הגירה יהודית אינה סיפור חדש - יהודים תמיד נדדו ממקום למקום", אומר דב מימון, העומד בראש דסק אירופה במכון לתכנון מדיניות העם היהודי. לדבריו, ישראל מציעה כיום "גורמים מושכים" - תעסוקה, חינוך, שירותי בריאות טובים וקהילה, על רקע מה שהוא מגדיר "גורמים דוחקים" בצרפת. בנוסף הוא אומר כי העובדה שרוב היהודים הצרפתים הם ממוצא צפון אפריקאי רק מחזקת את תחושת השיוך שלהם לישראל, בה כמחצית מהיהודים הם ספרדים או בעלי רקע דומה - צפון אפריקאי או מזרח תיכוני, ובה לרבים מהם יש קרובי משפחה.

צילום: ניר קידר

תגיות:

תגובות