לקחת מהעשירים, לתת למעמד הביניים: תוכנית המס החדשה של הנשיא אובמה

אובמה מציע להגדיל את המיסוי על רווחי הון וירושות גדולות כדי להעניק הטבות מס למשפחות עובדות, הורים לילדים ולסטודנטים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מציע שורת מסים חדשים על האמריקאים העשירים ביותר כדי להגביל את הרווחים שלהם על ההכנסות מהשקעות ולהקשות עליהם להעביר נכסים ליורשיהם.

אובמה, שצפוי לקדם את התוכנית בנאום מצב האומה שיישא ביום שלישי, ישתמש ברוב ההכנסות הנוספות – 320 מיליארד דולר במשך 10 שנים – כדי להגדיל את נקודות הזיכוי במס לבעלי השכלה גבוהה, הורים לילדים וייצור מדרגת מס חדשה למשפחות שבהן שני ההורים עובדים. אתמול פירסם הבית הלבן פרטים של התוכנית הצפויה.

"מה שרואים כאן היא תוכנית ייעודית להקלת נטל המס על מעמד הביניים כדי להתמודד עם בעיית הקיפאון בשכר של מעמד הביניים", אמר הארי שטיין, מנהל תחום מדיניות פיסקלית במרכז לפיתוח אמריקאי המזוהה עם המפלגה הדמוקרטית.

הנשיא אובמה מבקר חיילים אמריקאים לקראת חג המולד בתחילת החודשצילום: אי־אף־פי

תוכנית המס של אובמה מתמודדת מול התנגדות של הקונגרס הנשלט בידי המפלגה הרפובליקאית. חברי הקונגרס הרפובליקאית מעוניינים דווקא להוריד מסים ולצמצם הקלות מס ייעודיות. שתי המפלגות מסכימות יותר בתחום שינוי המיסוי לעסקים, אבל גם הנושא הזה לא סגור.

"לפגוע בעסקים הקטנים בארה"ב, בחוסכים ובמשקיעים באמצעות העלאות מסים רק יסתור את היתרונות של מדיניות המס שהצליחה להגדיל את הכלכלה, לקדם חסכונות וליצור מקומות עבודה", אמר אורין האץ', יו"ר ועדת האוצר בסנאט האמריקאי. "הנשיא צריך להפסיק להקשיב לבעלי הברית הליברליים שלו שרוצים להעולות מסים בכל מחיר ולהתחיל לעבוד עם הקונגרס על תיקון מדיניות המס".

נאומו של הנשיא האמריקאי יציג את האג'נדה שלו לשנתיים האחרונות של הכהונה כדי לעזור למפלגה הדמוקרטית להישאר בבית הלבן בבחירות של 2016 עם מורשת של מדיניות שתקסום למעמד הביניים ולמצביעים בעלי הכנסות נמוכות, שממשיכים לסבול מהיחלשות מעמדם בזמן שהכלכלה מתאוששת מהמיתון.

אובמה מתכנן להגדיל את שיעור המס על רווחי הון ועל דיווידנדים ל-28% לעומת 23.8% כיום. שיעור המס היה 15% כשאובמה נכנס לתפקיד ב-2009, כלומר הוא כמעט הכפיל את שיעור המס במשך שתי הקדנציות שלו כנשיא.

אובמה מתכוון להטיל מסים גם על רווחי הון על נכסים שמועברים במקרה של מוות, ולסיים את מה שמגדיר הבית הלבן כ"פרצה הגדולה ביותר ברווחי הון". על פי החוק הקיים, נכסים המוחזקים עד מות המחזיק בהם לא מחויבים לתשלום המסים הקיימים, מה שיוצר תמריץ למשפחות עשירות להחזיק בנכסים. היורשים מחויבים בתשלום מס רווחי הון כשהם מוכרים את הנכס ורק על השווי של הנכס מעל לשווי שלו בזמן מותו של המוריש.

אובמה סיפק הצצה לתוכנית שלו בימים האחרונים בסדרת נאומים בארה"ב. בנוסף לתוכנית המיסוי הוא ידחק בקונגרס לקדם חקיקה שתעניק לעובדים שישה ימי מחלה בתשלום בשנה ותהפוך את הלימודים בקולג'ים קהילתיים לחינם למיליוני סטודנטים בעלות של 60 מיליארד דולר ב-10 שנים.

תוכנית מס רווחי ההון על ירושה שיציג הממשל תחריג ירושות בסכומים נמוכים של עד 200 אלף דולר לזוג ותדחה תשלומי מסים על הורשה של עסקים קטנים – עד שיימכרו הנכסים ולפרוש את תשלומי המסים במשך 15 שנה.

על פי הבית הלבן, 99% מנטל המס שמקורו בהצעת מיסוי רווחי הון ישולם על ידי משקי הבית ששייכים ל-1% עם ההכנסות הגבוהות ביות ויותר מ-80% מהמסים ישולמו על ידי 0.1% ממשקי הבית בעלי ההכנסות הגבוהות ביותר.

אבל למרות המגבלות שמציע הממשל, החוק החדש עשוי להגדיל את המיסוי על כמה משפחות שמוחרגות מתשלום מס נכסים במסגרת חוקים שאובמה העביר שמגבילים תשלומי מסים מסוימים רק לזוגות עם נכסים בשווי של יותר מ-10.86 מיליארד דולר.

בנוסף, אובמה בוחן הצעות ישנות להעלאת מיסוי על יותר מ-100 מוסדות פיננסים עם נכסים בשווי של יותר מ-50 מיליארד דולר. כיום משלמים המוסדות עמלת מס שמוערכת ב-110 מיליארד דולר במשך 10 שנים. התוכנית החדשה צפויה להכפיל את הסכום הזה.

על פי נתוני המרכז למדיניות מס, משקי בית ממעמד הביניים האמריקאי שילמו ב-2007, השנה שבה אובמה נכנס לתפקיד הנשיא, מס אפקטיבי בשיעור של 14.4% ומשקי בית מהאחוזון העליות שילמו מס אפקטיבי בשיעור של 27.4%. ב-2014 שיעור המס האפקטיבי של מעמד הביניים ירד ל-13.7% - והוא היה אפילו נמוך יותר בזמן המיתון. שיעור המס של האחוזון העליון עלה ל-33.4%.

החלק החדש בתוכנית המוצעת הוא הקלת מס של 500 דולר לזוגות נשואים עובדים בניסיון להיאבק באי הרצון של בני זוג מהמעמד הנמוך לצאת לעבוד כי שיעור מס ההכנסה מחושב בשיעור שולי עבור שני בני הזוג. הזיכוי למס יינתן לזוגות המשתכרים עד 120 אלף דולר בשנה וזוגות המשתכרים עד 210 אלף דולר יקבלו זיכוי חלקי. אובמה גם ישלש את זיכוי המס המקסימלי להורים לילדים עד גיל 5 ל-3,000 דולר. גם זה יוגבל למשפחות המשתכרות עד 120 אלף דולר בשנה.

אובמה מציע להעניק גם הטבות מס לסטודנטים. בנוסף, הוא מציע להפסיק את המיסוי על הלוואות שניתנות לסטודנטים תחת תנאים מסוימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker