המחירים באירופה נופלים - הרחבה כמותית עשויה להתחיל השבוע

דיווחים בעיתונות באירופה טוענים כי כל בנק מרכזי של מדינה ירכוש את האג"ח של ממשלתו, כדי שהפסדים מהרכישה לא ייפלו על כתפי אזרחים של מדינה אחרת

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

הבנק המרכזי של אירופה צפוי לפרסם בשבוע הקרוב תוכנית להרחבה כמותית, אם כי לא בהיקף ובאופן שבו רצה נגיד הבנק המרכזי מריו דראגי.  לפי דיווחים ב"דר שפיגל" ו"פייננשל טיימס", הגיעו דראגי ומנהיגי גרמניה לפשרה, לפיה ההרחבה הכמותית תיעשה ברמה הארצית, כך שכל מדינה בגוש היורו תישא באחריות לרכישה של אג"ח של הממשלה המקומית, ולא תהיה ערבות הדדית בין אזרחי אירופה. אחד הזרזים העיקריים לפעולה עשוי להיות נתון שמראה על דפלציה בגוש היורו – מדד המחירים לדצמבר ירד ב-0.1%, ירידה ראשונה זה חמש שנים. נפילת היורו והטלטלה בפרנק עשויים עוד להיות גורמים מדרבנים.

מגזין "דר שפיגל" דיווח כי דראגי תדרך את מרקל ושויבלה לגבי תוכנית של הבנקים המרכזיים של מדינות גוש היורו לרכוש אג"ח של ממשלותיהן שלהן. אחד הגורמים המזרזים לכך עשויה להיות נפילתו של היורו בחודש האחרון, לנוכח אובדן האמון של המשקיעים ביכולת גוש היורו להתאושש.

גורם נוסף הוא הבחירות שהוקדמו ביוון לאחר כשלון של רה"מ אנטוניס סמאראס למנות נשיא. אולם הסיבה הגדולה ביותר היא הדפלציה המאיימת על אירופה. דפלציה היא מצב שבו דעיכה בביקוש למוצרים ושירותים בכלכלה גורמת לירידת מחירים, וזו יוצרת מחזוריות שמחזקת את עצמה של חולשה כלכלית – כאשר המחירים יורדים יש תמריץ לדחות רכישות, וכך הביקוש קטן עוד יותר. כיום האינפלציה בגוש היורו אפסית, ונתון שפורסם ביום שישי מראה כי בדצמבר הם ירדו למעשה  ב-0.1%.

"פייננשל טיימס" דיווח כי הבנק המרכזי של אירופה יפרסם את תוכנית רכישת האג"ח כבר השבוע, אולם סייג זאת באמרו כי דראגי הבטיח לגרמנים שמשלמי המסים באירופה לא יצטרכו לשאת בעלויות הפסדים שייגרמו במדינות אחרות. במילים אחרות – כל האירופים אינם ערבים זה לזה, והגרמנים לא רוצים לשלם מכיסם אם הבנק המרכזי של יוון, נאמר, יפסיד כסף אם אג"ח שיקנה מהשוק ייפלו. במובנים רבים, זוהי תבוסה לרעיון של הרחבה כמותית מלאה, ונצחון נוסף לגישת החסכון והאחריות התקציבית של מרקל.

במשך השנתיים האחרונות החזיק מריו דראגי, הנשיא של הבנק המרכזי של אירופה, איזון שברירי של השווקים בזכות הבטחתו "לעשות כל מה שיידרש" כדי לתמוך בכלכלת גוש היורו. ההבטחה הזו מרמזת כמעט מפורשות על רכישת אג"ח על ידי הבנק המרכזי, במהלך שמכונה "הרחבה כמותית". בעוד שיפן, בריטניה וארה"ב ביצעו הרחבות כמותיות עצומות, אירופה לא עשתה הרבה יותר מאשר להבטיח זאת. הסיבה לחוסר הפעולה היא אי נכונותם של הגרמנים, בראשותה של אנגלה מרקל, שר האוצר שלה, וולפגנג שויבלה, ומנהיגי הבונדסבנק, לבצע הרחבה, שנחשבת למהלך מאוד רדיקלי. הרכישה של אג"ח מהשוק על ידי בנקים מרכזיים אמורה לעודד את הבנקים להשתמש במזומן למתן אשראי לעסקים וצרכנים, במקום לאגור אותו באחזקות אג"ח.

דראגי ומרקלצילום: רויטרס

ההרחבה הכמותית בארה"ב, שהופסקה לקראת סוף 2014, היתה מקור לרווח אדיר עבור הבנק הפדרלי, שכן בתקופה שבה היא התבצעה מחירי אג"ח הממשלתיות וכן אג"ח מסחריות שקנה עלו בשיעור חד. הבנק האמריקאי העביר לקופת האוצר מיליארדים של דולרים מרווחים אלה. אם הבנק המרכזי של אירופה היה פועל במקביל בצורה דומה, הוא היה גורף רווחים ענקיים אפילו יותר, שכן לאחר הנפילה החדה של שיא המשבר, מחירי האג"ח גאו, אפילו אלו של מדינות הפריפריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker