לקראת ועידת דאבוס: מהם האיומים הגדולים ביותר על העולם בעשור הקרוב?

עימותים אלימים בין מדינות מובילים את דו"ח האיומים הגלובליים שפירסם הפורום הכלכלי העולמי לקראת ועידת דאבוס בשבוע הבא; האי שיוויון צנח מהמקום הראשון אל מתחת לחמשת האיומים המובילים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
לוגו גרדיאן
גרדיאן

האלימות באוקראינה ובמזרח התיכון הקפיצה את החשש מעימותים בין מדינות לראש רשימת האיומים על העולם בעשור הבא, לפי סקר שערך הפורום הכלכלי העולמי (WEC) בקרב מומחים, לקראת הכנס השנתי שלו בדאבוס שייערך בשבוע הבא. 

דו״ח הסיכונים העולמיים של 2015 שערך הפורום הכלכלי העולמי מצא כי האתגרים הגיאו-פוליטיים החליפו את אי השיוויון בתור הדאגה הגדולה ביותר. מגמת הפערים הגדלים בין עשירים לעניים כלל לא הגיעה לאחד מחמשת המקומות הראשונים בדירוג, אחרי שלוש שנים שבהם היתה האיום המוביל על היציבות העולמית. 

שש שנים אחרי המיתון החמור ביותר לכלכלה העולמית מאז שנות השלושים, הפורום הכלכלי העולמי מסר כי הסקר שלו מראה שגיאו-פוליטיקה היא כעת חשש גדול יותר. ״עשרים וחמש שנים אחרי נפילת ברלין, העולם שוב ניצב בפני איום של עימותים גדולים בין מדינות״, אמרה מרגרטה דרזניאק-האנוז, כלכלנית בכירה בפורום הכלכלי העולמי. ״עם זאת, כיום האמצעים לנהל עימות כזה, בין אם באמצעות מתקפות סייבר, תחרות על משאבים או סנקציות וכלים כלכליים אחרים, גדולים מתמיד. התמודדות עם האיומים האפשריים האלה ושאיפה להחזיר את העולם למסלול של שותפות, ולא תחרות, צריכים להיות עדיפות למנהיגים שעה שאנחנו נכנסים ל-2015״, הוסיפה.

חיילים אוקראינים על נגמ"ש קרמטורסק שבמזרח אוקראינה. אפריל (מרקו ג'וריצה / רויטרס)

אחרי שנה בה בלטו העימות בין אוקראינה לרוסיה ועליית דאעש בעיראק, האיום הגדול ביותר שצוין על ידי 900 מומחים של הפורום הכלכלי העולמי הוא עימות בין מדינות עם השלכות אזוריות. אחריו בדירוג הגיעו אירועי מזג אוויר קיצוני, כישלון של ממשלות לאומיות, קריסה ומשברים של מדינות ואבטלה מבנית גבוהה.

המומחים סברו כי מבין 28 סיכונים, למשבר מים עולמי תהיה ההשפעה הגלובלית הגדולה ביותר. אחריו דורגו איום של התפשטות מהירה של נגיף מדבק על רקע המאבק באבולה, איום של נשק להשמדה המונית, עימותים בין מדינות וכישלון בתגובה העולמית לשינויי האקלים.

הפורום הכלכלי העולמי מסר כי ראוי לציין שהסיכונים הסביבתיים החליפו את החרדות הכלכליות. ״זה נובע מעלייה ניכרת בהערכה השלילית של מומחים בנוגע להכנות הקיימות להתמודדות עם אתגרים כמו מזג אוויר קיצוני ושינוי אקלים, ולא בשל ירידת החששות מסיכונים כלכליים מתמשכים כמו אבטלה ומשברי תקציב, שנותרו ברמה יציבה ב-2014״, ציינו בדו״ח. 

צילום מסך של ההוצאה להורג בצפון-מערב עיראק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום