בועת הדוטקום חוזרת? שיא בגיוסי סטארט אפים בארה"ב מאז שנת 2000

חברות הזנק אמריקאיות גייסו ב-2014 סכום של 48.3 מיליארד דולר מקרנות הון סיכון - זינוק של 61% לעומת 2013 ■ אובר, סנאפצ'ט ומג'יק ליפ בלטו בגיוסי הכספים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

הכסף שזרם לסטארט אפים בארה״ב בשנה שעברה היה הגדול מאז שיא ימי בועת הדוטקום בשנת 2000. קרנות הון סיכון הזרימו לחברות הזנק אמריקאיות 48.3 מיליארד דולר ב-2014, לפי נתונים שפירסם אתמול (חמישי) האיגוד האמריקאי הלאומי להון סיכון (NVCA). זהו הסכום הגבוה ביותר מאז שחברות גייסו בשנת 2000 סכום שיא של 105 מיליארד דולר. נתוני 2014 גבוהים ב-61% לעומת 2013, אז גויסו 30 מיליארד דולר ויותר מכפליים הסכום שהושקע ב-2009 - 20.4 מיליארד דולר.

הנתונים מחזקים שנה של גיוסי ענק וזינוקים בשווי השוק של סטארט אפים, בייחוד בתעשיית הטכנולוגיה. אפליקציית הנסיעות אובר בלטה עם שני סבבי גיוס של יותר ממיליארד דולר וסיימה את השנה עם הערכת שווי של 40 מיליארד דולר. מימון הון סיכון של יותר מ-500 מיליון דולר רשם את רמתו הגבוהה זה שש שנים, לפי חברת המחקר CB אינסייטס.

״אני חושב שאנחנו נמצאים בסביבה בה יש סיבה למסיבה, אבל אנחנו מגיעים לנקודה של הגזמה בכמות ההון שגויסה ובהערכות השווי״, אמר ג׳ו הורוביץ, שותף בקרן ההון סיכון ג׳פקו וונצ׳רז.

צילום: אי–פי

זרם הכסף חידש את הדיון בשאלה אם עמק הסיליקון נמצא שוב בבועה. משקיעי הון סיכון, בהם מארק אנדרסן מאנדרסן-הורוביץ, ביל גורלי מבנצ׳מרק וג׳ים ברייר מברייר קפיטל הזהירו בחודשים האחרונים כי ייתכן שהזמנים הטובים לא יימשכו עבור גיוסי ההון של סטארט אפים.

״כשהשוק יבצע פנייה, וזה יקרה, נגלה מי שחה בלי בגד ים״, כתב אנדרסן בציוץ טוויטר בספטמבר. חברת בלומברג LP, המחזיקה בבלומברג ניוז, היא משקיעה באנדרסן הורוביץ.

הנתונים של NVCA לא משקפים במלואם את כמות הכסף שזרמה לסטארט אפים בארה״ב משום שהסקר עוקב רק אחר השקעות מקרנות הון סיכון. סוגים אחרים של משקיעים הגבירו גם הם השקעותיהם, כולל קרנות גידור, קרנות השקעה ממשלתיות וחברות בינלאומיות. בחודש שעבר, לדוגמא, ביצעה באידו הסינית השקעה באובר.

מלבד אובר, סטארט אפים אמריקאים אחרים שהרוויחו בשנה שעברה מהכסף הקל שגויס היו חברת המציאות המדומה מג׳יק ליפ, אפליקציית ההודעות סנאפצ׳ט וחברת התוכן ווייס מדיה, לפי נתוני NVCA.

רוב הסטארט אפים שגייסו כסף זכו להיקפי גיוס גדולים יותר. מספר עסקות ההשקעה בשנה שעברה עלה ב-3.9% ל-4356 בשנה שעברה, מה שממחיש כי כסף גדול יותר זורם למספר פחות או יותר קבוע של חברות, לפי NVCA. קרנות הון סיכון נתנו תשומת לב מיוחדת לחברות תוכנה, שהיוו 41% מסך ההשקעות - השיעור הגבוה בקטגוריה זאת מאז 1995.

בין קרנות ההון סיכון הפעילות ביותר נכללות ניו אנטרפרייז, אנדרסן הורוביץ, קליינר פרקינס, גוגל ונצ׳רז וקהוסלה ונצ׳רז, לפי נתוני CB אינסייטס.

אולם אפילו עם האזהרות ממשקיעי הון סיכון, יש הסבורים כי הזרמות הכסף עתידות להימשך. צ׳רלס קיין, מרצה בכיר לניהול ב-MIT (המכון הטכנולוגי מסצ׳וסטס), אמר כי משקיעי ההון סיכון עדיין צריכים להוציא את כספי ההשקעות האדירות שהם גייסו בעצמם. ״השנה הקרובה תהיה גדולה יותר מקודמתה״, אמר קיין. ״חברות ההון סיכון שיצאו לגייס הון לא נתקלו בשום בעיה לקבל כסף״.

צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker