המדריך לאיש העסקים הבינ"ל: "ישראלים מתרשמים מדוברים רהוטים שיודעים יותר מהם"

יועץ התקשורת הבריטי ריצ'רד לואיס ניסח המלצות בסיסיות למשא ומתן עסקי במדינות שונות בעולם

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
סוכנויות הידיעות

בעידן הכלכלה הגלובלית נדרשים אנשי עסקים להתנהל מול אנשים ממגוון הולך וגדל של לאומים ותרבויות, ופערים בין תרבותיים עלולים לפגוע בהתנהלות העסקית. מכאן שהיכרות בסיסית עם דפוסי התנהגות של תרבויות אחרות הפכה למרכיב חיוני בשותפויות עסקיות בינלאומיות.

יועץ התקשורת והבלשן הבריטי ריצ'רד לואיס, הנחשב למומחה בתקשורת בין תרבויות שונות, ערך ניתוח מעמיק של דפוסי תקשורת בין אישית בתרבויות שונות, שעל בסיסו ניסח המלצות בסיסיות לאנשי עסקים כיצד להתנהל במשא ומתן במדינות שונות.

"היכרות של הנטיות הבסיסיות של תרבויות אחרות (בנוסף לשלך) תמזער את מספר ההפתעות הבלתי נעימות (הלם תרבות), תעניק לך תובנות מבעוד מועד, ותאפשר לך לתקשר בהצלחה עם בני לאומים שבעבר התקשית לתקשר עמם", כתב לואיס, הדובר 11 שפות וחתום על רב המכר "When Cultures Collide".

אתר "ביזנס אינסיידר" קיבץ מספר המלצות של לואיס כיצד יש להתנהל במגעים עסקיים מול בני לאומים שונים. כך למשל, לאנשי עסקים שאמורים לנהל משא ומתן עם ישראלים, ממליץ לואיס לשלב בהתנהלותם תמהיל של רציונלית ומידה מסוימת של רגש. "ישראלים מושפעים מדוברים רהוטים שדבקים בעובדות ובהיגיון, ואשר יודעים משהו שהישראלים עצמם אינם יודעים", כתב לואיס.

צילום: סי די בנק

המלצתו של לואיס לאנשי עסקים המגיעים למדינות ערב: "ערבים מחפשים כנות בהתנהלותך מולם, ומצפים שתתייחס אליהם באותה מידה של כבוד שהם מפגינים כלפיך".

מול סינים, "יש להקפיד כל הזמן להפגין יחס של כבוד, לשלב אדיבות עם נחישות, להתנהג בענווה, להעניק כבוד על פי גיל ובכירות התפקיד, לא להגזים עם היגיון, להתכונן לפגישות בפרטי פרטים, לא לדבר בקול רם או להאיץ בהם, להכיר את התרבות הסינית, תמיד להישאר רגוע, ולזכור שסבלנות ומתן שהות להרהור מהווים את המפתח להתקדמות, גם אם נדמה שהיא איטית", כתב לואיס.

בהתנהלות מול רוסים, ממליץ לואיס "להפגין את הצד האנושי שלך - רגשות, תקוות ושאיפות. הם מתעניינים הרבה יותר במטרות האישיות שלך מאשר ביעדים המסחריים שלך".

גרמנים "בדרך כלל משוכנעים שהם האנשים הכי ישרים, אמינים וכנים בעולם, וזה נכון גם כשהם מנהלים משא ומתן עסקי. תראו להם שבמובן זה אינכם נופלים מהם".

עבור מי שמבקר בארה"ב ממליץ לואיס "תמיד לנסות להיראות ישירים, הגונים, אבל גם די קשוחים, בהתנהלות מול אמריקאים, אשר מכבדים חוסן, מחלוקת גלויה, ערנות ואת מי שיש לו 'קלפים חזקים'".  

בהתנהלות מול קנדים, תהיו מוכנים לשקף את "הערכים שלהם - סובלנות, רוגע, הגיוניות והתנהגות ואופן ביטוי מאופקים"

מעבר לאוקיינוס האטלנטי, בבריטניה: "כאשר מתעסקים עם בריטיים, הנשק החזק ביותר שלך הוא הומור יבשושי וגישה רגועה".     

באסיה: בהתנהלות מול יפנים "יש להקפיד להיות מאוד מנומסים כל העת", ומול הודים, "צריך להיות גמישים כל הזמן, להשלים את העובדה שיש מידה רבה של תוהו ובוהו, ולזכור שהם יודעים להתמודד עם המצב הזה טוב יותר ממכם".

המלצתו של לואיס לאנשי עסקים המגיעים לאוסטרליה: "חוש הומור הכרחי כדי להפיק את המרב מאוסטרלים".

בדרום אמריקה, בהתנהלות מול ברזילאים, "תמיד תראו שיש לכם לב גדול ושאכפת לכם מהבעיות האישיות שלהם ולא רק ממידת התאמתם לדרישות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker