פרשנות |

סערת הפרנק השווייצי: דרמה בממדים היסטוריים בשוק המט"ח

הפרנק השווייצי מתנדנד בין עלייה של 10% ל-25% בגלל הסרת התקרה מול היורו; המהלך שיפגע ביצוא משווייץ צריך לשמש איתות אזהרה למה שיקרה אם גוש היורו יתפרק

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

תגובה היסטרית, קשה לתאר אחרת את מה שקורה בשוק המט"ח. הפרנק השווייצי קופץ בשיעור שנע בין 10%-25% לאחר שהבנק המרכזי של שווייץ הסיר את התקרה שקבע למטבע מול היורו. מסכי המסחר במסופי בלומברג נראים כאחוזי עווית, וקרוב לוודאי שהם משקפים את מצבם הנפשי של הסוחרים בפרנק כעת.

שווייץ נמצאת במצב בעייתי בהיותה כלכלה שתלויה בייצוא למדינות שמסביבה, אולם יש לה מטבע משלה. כאי של יציבות ועוצמה כלכלית בלב גוש היורו הסוער, שווייץ סבלה מייסוף של המטבע שלה בתקופה של משבר החובות בגוש היורו. כאשר מטבע של מדינה מייצאת מתחזק, הייצוא שלה מתייקר ביחס למדינות היעד. אם הוא יקר, יקנו אותו פחות, וההכנסות למדינה המייצאת יקטנו. שוויץ תמכור פחות שעונים, שוקולד ואולרים כתוצאה מייסוף המטבע שלה.

כתוצאה מכך החליט הבנק המרכזי לקבוע מגבלה ולבלום את העלייה מול היורו בתקרה של 1.2 פרנק ליורו. כך למעשה הוגבלה תנועתו של הפרנק גם מול הדולר ושאר מטבעות בעולם.

כתבות נוספות ב-TheMarker

המדינה העשירה שבה יום עבודה נמשך שעתיים ו-42 דקות

הדרמה בפרנק השווייצי, היוםצילום: בלומברג

החומה הסינית, מאחורייך: הפרויקטים הלוהטים הבאים

עתה, משהיורו נחלש משמעותית מול הדולר, הפרנק גם הוא נחלש מול הדולר, והבנק המרכזי חושב שבנסיבות אלו אין צורך לבלום את המטבע. התוצאה, הבוקר, היא ששער הדולר-פרנק (כלומר, כמה שווה דולר אחד בפרנקים) נע בין 0.77 ל-0.9 לעומת 1.01 פרנק לדולר בסגירת המסחר ביום הקודם.

הפרנק השווייצי בחודש האחרוןצילום: בלומברג

צעד נוסף שעשה הבנק, אולי בניסיון למתן את הייסוף שצעדו יגרום, הוא להוריד את הריבית ממינוס 0.25% למינוס 0.75%. ריבית שלילית משמעה שמוטל קנס על מי שמפקיד כסף, במטרה לעודד לקיחת הלוואות ולתמרץ את הכלכלה. הריבית הנמוכה אמורה להחליש את המטבע ביחס למטבעות אחרים שלהם ריבית גבוהה יותר - ובמקרה הנוכחי הריבית בארה"ב ובגוש היורו גבוהה יותר. אולם להסרת תקרת המטבע היתה השפעה משמעותית בהרבה מאשר הורדת הריבית.

המקרה היום של שווייץ יכול לשמש כאיתות אזהרה למי שחושב שפירוק גוש היורו יכול להיטיב עם מדינות חזקות כגרמניה. אם גוש היורו יתפרק ומדינות יחזרו למטבעות שלהן, מדינות בעלות כלכלות חזקות יראו מיד קפיצה חדה במטבעות שלהן - אפילו הרבה יותר חדה מזו שנראית בפרנק עכשיו - מול המטבעות של כלכלות כשל יוון, ספרד ואיטליה. במקרה כזה, יתייקר מאוד היצוא של גרמניה - שמהווה חצי מהתוצר שלה וקריטי לצמיחתה - וההצלחה הגרמנית המהוללת עלולה להיבלם.

שווייץ רשמה עודף של 18 מיליארד פרנק במאזן הסחר שלה בנובמבר 2014 (הנתון החדש ביותר שפורסם), לאחר עלייה ריאלית של 2% בייצוא. שווייץ, אף שהיא מדינה קטנה, היא היצואנית ה-20 בגודלה בעולם, ולכן רגישותה לשערי חליפין היא עצומה. היצוא מהווה כמעט חצי מהתוצר שלה, ולכן הבנק המרכזי שלה הוא מן הפעילים ביותר בעולם בהתערבותו בשוק המט"ח.

נחזור ונזכיר מה אמר הבנק המרכזי של שווייץ ב-2011, כשהחליט לרסן את עליית הפרנק, שנסחר אז בשער של 0.8515 פרנק לדולר (שימו לב, ככל שהמספר גבוה יותר, הפרנק חלש יותר, ולהפך, בדומה לשער המסחר של השקל, שנוקב בעצם את השער של הדולר בשקלים), לעומת טווח יומי נוכחי של 0.7302-1.2674 פרנק לדולר כי "הערכת היתר העצומה של הפרנק השווייצי מהווה איום חריף לכלכלת שווייץ וטומנת בחובה סיכון להתפתחות דפלציה". הבנק הודיע כי יאכוף רצפה זו בנוקשות וכי הוא מוכן לרכוש מטבעות זרים בכמויות בלתי מוגבלות לשם כך. כעת הוא מתמודד עם אפשרות לשער גבוה עוד יותר משהיה אז.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker