נגד מי נאבק הקונגרס האמריקאי כדי להחמיר את הסנקציות נגד איראן?

מאבק מתנהל בין הקונגרס לבית הלבן בנושא מדיניות החוץ האיראנית, כאשר הבית הלבן טוען כי סנקציות חדשות כעת רק יפגעו במו"מ המחודש עם איראן

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו בלומברג
בלומברג

הבית הלבן והסנאט נכנסים לקרב בשאלה האם להגדיל את הלחץ על איראן. מחוקקים בארה"ב השלימו חוק על מפלגתי על סנקציות חדשות על איראן, ובכוונת הסנאט להעלותו להצבעה הרבה לפני שצוות החוץ של נשיא ארה"ב ברק אובמה יסיים את סבב המגעים הבינלאומיים בנוגע לגרעין.

שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, נגש אתמול בז'נווה עם שר החוץ האיראני, ג'וואד זריף, כדי לקדם הסכם גרעיני מקיף עד המועד האחרון שנקבע – ה-30 ביוני – לאחר דחייה שנייה. הלחץ צפוי לגבור בשבועות הקרובים, כיוון שהקונגרס מתכוון להכניס את עצמו לדיון בין אם הבית הלבן מעוניין בכך ובין אם לא.

הנוסח הסופי עבור חוק הסנקציות שגיבשו הסנאטורים הרפובליקאי מרק קירק והדמוקרטי רוברט מננדז הושלם השבוע, לדברי כמה מחוקקים בשתי המפלגות. החוק, ששני הסנאטורים רוצים להעביר מהר ככל האפשר, יכלול כמה סבבים חמורים יותר ויותר של סנקציות מוגברות על הכלכלה האיראנית, שיתחילו ב-30 ביוני – אך רק אם איראן לא תחתום על ההסכם המוצע על ידי משרד החוץ או לא תעמוד בהסכם.

הבית הלבן הבהיר כי הוא מתנגד על הצבעה בקונגרס על חוק סנקציות בטרם השלמת המשא ומתן, אף שיישום הסנקציות יידחה בכל מקרה עד לסוף המשא ומתן. אך הנהגת הסנאט הרפובליקאית החדשה מעוניינת לקדם את הנושא, מה שעשוי להוביל לקרב פוליטי שיגיע לשיאו בדיוק בשלב המכריע במו"מ עם איראן.

"אני לא חושב שהממשל מעוניין שהקונגרס יפעל בייחס לכל נושא מדיניות חוץ, אך הקונגרס מתכוון לפעול בנושא זה", אמר הרפובליקאי בוב קורקר, יו"ר ועדת יחסי החוץ של הסנאט. "בעתיד הקרוב יקודם חוק שיעניק לקונגרס יכולת להתערב". בנוסף לחוק של קירק ומננדז, קורקר מכין חקיקה משלו, שתעניק לסנאט יכולת להצביע על החלטת חוסר הסכמה להסכם הסופי עם איראן. הוא חש כי זה חיוני, למקרה שהבית הלבן יחליט שלא להגדיר הסכם חדש עם איראן כ"אמנה", וכך ימנע הליך אשרור על ידי הקונגרס. "החוק יאפשר לקונגרס להצביע על כל הסכם שיושג", אמר קורקר.

הרפובליקאים והדמוקרטים בסנאט עדיין נמצאים במשא ומתן, ודיונים ממשיכים להתנהל גם בתוך הסיעה הרובליקאית בסנאט, בנוגע לאופן שבו תועבר החקיקה החדשה בנוגע לאיראן. אך לדברי גורמים במפלגה הרפובליקאית, יו"ר הסנאט, מיץ' מקונל, מתכוון להעלות את חוק קירק-מננדז להצבעה בסוף פברואר או תחילת מארס. מנהיג הסיעה הדמוקרטית בסנאי, הארי ריד, לא התבטא בפומבי בנושא. הוא יצטרך לבחור בין הפרעה להתקדמות החוק, כטובה לבית הלבן, או כניעה לרוב הסנאטורים שרצו לפעול נגד הממשל, גם בתוך המפלגה הדמוקרטית. לובי יחסי אמריקה-ישראל מפעיל אף הוא לחץ על ריד לתמוך בסנקציות החדשות, לדברי גורמים בסנאט.

הסנאטור הדמוקרטי בוב קייסי, אמר לעיתונאי בלומברג ביום שלישי כי הוא תומך בקידום חקיקת הסנקציות בטרם השלמת המו"מ עם איראן. סנאטורים רבים חושבים שהאיראנים משתמשים במו"מ הממושך כדי לשנות "את התנאים בשטח" לטובתם. "אני חושב שחייבים להמשיך להפעיל לחץ, ואני חושש שהמשטר האיראני מרגיש שהוא צובר מומנטום. הם בוחנים את הבמה הבינלאומית, ונראים הרבה יותר טוב לעומת לפני כמה חודשים, כיוון שהם נמצאים בדיאלוג", אמר קייסי. "אני חוש שעם הזמן, הסנקציות הקיימות מאבדות משמעות".

ביום בו התחדש המשא ומתן בז'נוווה, הכריז נשיא איראן חסן רוחאני כי איראן מרחיבה את תשתיות הגרעין שלה, באמצעות הקמת שתי תחנות כוח גרעיניות אזרחיות חדשות במתקן שלה בבושר.

אך ממשל אובמה לא צפוי להסכים עם טענות קירק ומננדז כי החוק שלהם עוזר ולא פוגע במו"מ עם איראן. אובמה נפגש עם מנהיגי הקונגרס ואמר להם ישירות כי הוא מתנגד לחקיקת הסנקציות החדשה. "הנשיא גם הדגיש את החשיבות של המאמצים הדיפלומטיים למניעת השגת נשק גרעיני על ידי איראן, והדגיש את התנגדותו לחקיקה שעשויה לפגוע במו"מ ולבודד את ארה"ב מהקואליציה הבינלאומית", נאמר בהצהרת הבית הלבן.

שגרירת ארה"ב לאו"ם, סמנתה פאואר, הסבירה אף היא את התנגדות הממשל ביום שני בפגישה עם מקונל. "יש חברי קונגרס המאמינים שהגיעה העת להגביר את הסנקציות על איראן, אך בממשל אנחנו מאמינים כי בשעה זו, הגברת הסנקציות תחתור תחת מאמצינו להגיע למטרה משותפת זו". פאואר התחייבה כי אם המשא ומתן ייכשל או שאיראן לא תעמוד בהתחייבויותיה, הממשל נכון להצטרף למאמצי המחוקקים להגביר את הלחץ, אך כי חקיקה חדשה כעת תפגע במאמצים. האיראנים מאיימים כי סנקציות חדשות יפגעו במו"מ.

הבית הלבן והקונגרס נאבקים בנושא הסנקציות כבר במשך שנים. המחוקקים איבדו אמון בבית הלבן, ואילו הממשל חושב שהקונגרס מנסה לפגוע במו"מ, ורוצה לשמר את ההזדמנות להגיע להסכם היסטורי.

צילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker