הבנק העולמי הוריד תחזית הצמיחה הגלובלית ל-2015 ל-3%

מלבד צמיחה חזקה בארה"ב ובריטניה, צופה הבנק העולמי צמיחה אנמית ודפלציה בגוש היורו ויפן: "הכלכלה העולמית פועלת על מנוע אחד – האמריקאי"

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

הבנק העולמי הוריד את תחזית הצמיחה העולמית ל-2015 ולשנה הבאה, על רקע תחזיות מאכזבות לגוש היורו, יפן וכלכלות מתעוררות אשר מעיבות על היתרונות שבנפילת מחירי הנפט.

הכלכלה העולמית צפויה לצמוח השנה ב-3%, מתחת לתחזית של 3.4% שפרסם הבנק ביוני, לפי התחזית השנתית. ב-2016 יצמח התמ"ג העולמי ב-3.3%, מתחת לתחזית קודמת של 3.5%. ב-2017 התחזית היא לצמיחה עולמית של 3.2%. "הכלכלה העולמית נמצאת בצומת מדאיג", אמר הכלכלן הראשי של הבנק העולמי, קאושיק באסו, לכתבים. "זה הרגע המאתגר ביותר עבור התחזיות הכלכליות".  

הבנק העולמי אמר כי תחזיות הצמיחה החזקות לארה"ב ובריטניה מפרידות אותן ממדינות עשירות אחרות, כולל חברות בגוש היורו ויפן, שימשיכו לסבול מצמיחה אנמית וחששות דפלציה. "הכלכלה העולמית פועלת על מנוע אחד, האמריקאי", אמר באסו. "זה לא מבשר על תחזית ורודה לעולם".

עובד על רקע חביות נפט במתקן זיקוק באינדונזיה
חביות נפטצילום: רויטרס

בקרב השווקים המתעוררים, ברזיל ורוסיה במיוחד מכבידות על התחזיות, ביחד עם סין שנמצאת בהאטה עם הניסיון שלה לעבור ממודל צמיחה שנשען על השקעות לכזה שנשען על צריכה מקומית. באסו אמר כי הצמיחה בהודו תדביק בשנה הבאה ובזו שאחריה את הצמיחה של סין, בקצב של כ-7%.

בדומה לתחזיות אחרות, צופה הבנק העולמי כי הצניחה של 60% במחירי הנפט בעולם מיוני האחרון תהיה חיובית לכלכלה העולמית, ותעודד כלכלות שמייבאות נפט. אולם לפי התחזית, יעברו כמה שנים עד שההשלכות החיוביות של נפילת מחירי הנפט יורגשו בצמיחה, בעוד שבינתיים היא רק תוביל לתנודתיות בטווח הקצר וירידה בהשקעות בנפט לא קונוונציונלי. ההשפעה המיידית של ירידה מחירי הנפט תהיה בתרומה של 0.1% בלבד לצמיחה העולמית השנה, לפי התחזית. הירידה במחירי הנפט גם תדכא את האינפלציה ברחבי העולם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker