עכשיו אתה תסתום, ותקשיב לה

התוקפנות והביטחון העצמי 
של גברים משתיקים את הנשים, גם כשיש להן הרבה מה לתרום

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים21
דפנה מאור
דפנה מאור

המנצח בתחרות הגול הכי יפה בעולם הוא שחקן כדורגל מקצועי ששווה יותר מ-150 מיליון דולר, לפי סכומי ההעברות ששולמו עבורו בשתי העונות האחרונות. שנייה לו בתחרות, שתוצאותיה נקבעו לפי בחירת 3.3 מיליון אוהדים, היא שחקנית ליגת נשים זוטרה בצרפת, שהשתכרה פחות מ–1,000 דולר לחודש בקבוצה בנוסף להוצאות מחיה. הראשון הוא חאמס רודריגז, שהיה נדיב דיו כדי לומר שסגניתו בתחרות של פיפ"א - סטפני רוש - היתה צריכה להיות הזוכה. רוש היא הכדורגלנית הראשונה בהיסטוריה שהצליחה להשתחל לגמר, שכלל שלושה מתחרים.

כדורגל הוא אחד התחומים שיש בו פערים מהגדולים ביותר בין נשים לגברים. ליגות העל של הגברים הן מכונות עסקיות שמגלגלות מיליארדי דולרים, ומערבות מיליארדי צופים ותהילה רבת־שנים לכוכביה. לעומת זאת, השחקניות הטובות ביותר בקושי משתכרות למחייתן, וליגות הנשים הטובות ביותר בקושי מתחילות לצאת ממעמד של קוריוז ולייצר שמות ופנים מוכרים, אם כי רוש עשתה בבעיטה היפה שלה שירות טוב לפלח השוק הזה. בארה"ב, אגב, כדורגל לא נחשב לתחום גברי במיוחד. למעשה, אמר לי אדם ששיחק כמקצוען שם ושימש כמאמן לנשים, פוטבול הוא הספורט של הבריונים, וכדורגל נחשב לספורט שמתאים לחכמים ולבנות.

ספורט הוא אחד התחומים שבהם לגברים יש יתרונות מובהקים על נשים: הם גדולים, חזקים ומהירים יותר, בממוצע. עוד יתרון גדול שיש לספורטאים הגברים הוא שחלק עצום מהקהל חובב הספורט הוא גברים. התוצאה, למעט ענפים כמו טניס מקצועני, היא פערים עצומים בתגמול וחשיפה.

הכדורגלנית סטפני שורצילום: Marc O'Sullivan/REX

"תהיי מקצועית ותשתקי"

אם להתבסס על הנתונים שמראים כי גברים משתכרים יותר מנשים גם בעולם העבודה ומתקדמים יותר מהן, אפשר אולי להסיק שלגברים יש יתרונות מכריעים גם במשרד, בחדר הישיבות (וגם בעולם הפוליטי). האם זה כך?

אחד היתרונות הללו הוא אולי תחושת הביטחון העצמי ותחושת זכות היתר, כפי שזה מתבטא בהתנהגות של גברים ונשים סביב שולחן הדיונים. שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק ואדם גרנט, פרופסור מבי"ס למנע"ס וורטון באונ' פנסילבניה, במאמר שני בסדרה שפרסמו ב"ניו יורק טיימס", מציינים כי גברים מדברים יותר, בקול רם יותר ומקבלים על זה תגמול גדול יותר. כשנשים משמיעות את קולן, הן מושתקות ומקבלות משוב שלילי.

הנתונים שמובאים בכתבה מסתמכים על סדרת מחקרים שהתבצעו באוניברסיטת ייל על ידי פרופ' ויקטוריה ברסקול ב–2012. מחקר אחד בחן את זמני הנאומים של חברי סנאט בארה"ב, ומצא כי, ככל שהסנאטורים היו ותיקים בעלי תפקידים בכירים יותר והיו פעילים יותר בחקיקה - הם נאמו זמן ממושך יותר. עבור סנאטוריות, הקשר הזה לא התקיים. ברסקול ניסתה לבדוק מדוע נשים מצליחות לא מדברות באותה מידה כמו עמיתיהן הגברים, וערכה מחקר דומה בעולם העסקי.

מתברר שמנכ"לים גברים שמבטאים את דעותיהם ומדברים יותר מהקולגות שלהם קיבלו מעמיתיהם ציונים גבוהים ב–10% מהממוצע על מקצועיותם. לעומתם, מנכ"ליות שהתבטאו יותר מאחרות קיבלו ציון נמוך ב–14%. היחס השלילי לנשים שמתבטאות הגיע גם מצד גברים וגם מצד נשים. כך, טוענת ברסקול, צודקות בעצם נשים שמעדיפות לא להשמיע את קולן, כי הן נשפטות על כך לחומרה.

שריל סנדברגצילום: רויטרס

המחקר הזה מצטרף למחקר קודם, שהראה כי נשים במקומות עבודה מקבלות ביקורות שלילית לא עניינית ואישית מאוד מצד הממונים עליהם על אותן תכונות שעמיתיהן הגברים מקבלים עליהן חיזוק חיובי. "תהיי מקצועית ותשתקי", הוא המסר הסמוי, או לא כל כך סמוי, כשמנכ"ל מיקרוסופט, המעסיק בחברה שלו יותר מ–100 אלף עובדים, מהם 29% נשים, אומר כי נשים לא צריכות לבקש העלאה בשכר או קידום, אלא להסתמך על הקארמה שלהן ולחכות בעצמן שהמעסיק יעריך אותן.

המאמר של סנדברג וגרנט מביא דוגמאות ספציפיות, כמו מפיק של סדרת הטלוויזיה "המגן" ששם לב כי התסריטאיות שלו שותקות במהלך פגישות תסריט, והן הדגימו לו מה קורה שהן מדברות: העמיתים שלהן מפריעים להן, מבקרים או משתיקים אותן. כמו כן, הביאו עדויות של יועצים וחוקרים ארגוניים, שהראו כי עובדות שמציעות רעיונות שמאומצים ומצליחים מקבלות ציוני ביצועים פחות טובים מעובדים גברים. למעשה, אם הן שותקות ולא מציעות רעיונות, הן מקבלות את אותו ציון. נשים שמותחות ביקורות על כשלים נתפשות כבלתי־נאמנות.

אחד הפתרונות האפשריים שהועלו למחלה התאגידית/חברתית/תרבותית הזו היה הגשת הצעות באופן אנונימי כדי לנטרל הטיות מגדריות. הרעיון מתבסס על מחקר שהראה כי כשמגישים קורות חיים ללא ציון מגדר המועמד, נשים מתקבלות לעבודה על סמך כישוריהן בשיעור רב יותר מאשר כשהן נחשפות כנשים. ואולם, לא רק שזה לא אפשרי תמיד, זה גם לא רצוי, כי בכך נכנסות בעצם הנשים מאחורי מסך מגן. פתרון אחר נהגה על ידי אותו מפיק של "המגן". הוא קבע כלל בישיבות תסריטים: אסור להפריע כשמישהו מדבר. 
הוא גילה שתוצאות העבודה השתפרו משמעותית.

לחברות הטכנולוגיה של עמק הסיליקון יש כבר תוכניות הכשרה לסובלנות והכלה למיעוטים. ואולם, אלה עדיין לא הניבו תוצאות משמעותיות, אולי מכיוון שהן מתנהלות זמן לא רב. מחקרים אחרים מראים שככל שיש יותר נשים בדרגים בכירים, יש יותר הזדמנויות לנשים שעובדות בארגון להתבטא ולתרום את חלקן.

לא רק נשים ייצאו נשכרות מכך, אלא החברה והעולם שמסביבנו, שלא לדבר על הביצועים העסקיים של הארגונים. הדרה והשתקה לא תמיד מתבצעים רק באמצעות רעלה וכח הזרוע. נשים צריכות להשתמש בכל הכלים שברשותן כדי להישמע ולקבל הקשבה; גברים צריכים לרצות לשמוע אותן ולדאוג שזה יקרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker