פוטין יכול ללמוד ממדינות 
אפריקה איך להיגמל מנפט

זמביה וצ'אד השכילו לגוון את כלכלותיהן ולהפחית את תלותן בסחורות מאז הנפילה האחרונה במחיריהן ■ גם ישראל יכולה ללמוד מהן לקח לגבי עתידה

אקונומיסט
ולאד וצ'אד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סחורות הן כמו סירנות, הייצורים מהמיתולוגיה היוונית: מפתות אך מסוכנות. כשהמחירים גבוהים, פוליטיקאים במדינות המייצאות סחורות חוגגים. ההכנסות מיצוא נפט, גז ומתכות ממלאים את קופות המדינה; כסף זר זורם פנימה ונוצרות משרות בשכר טוב. לעתים קרובות מזניחות ממשלות במדינות אלה חלקים אחרים של הכלכלה, מתוך אמונה שהזמנים הטובים יימשכו לנצח. אך זה אף פעם לא כך.

כאשר מחירי הסחורות צונחים, מדינות רבות לומדות מה קורה כאשר כלכלה תלויה מדי במשאבי טבע. ונצואלה, שלה עתודות הנפט הגדולות בעולם, נמצאת על סף חדלות פירעון. ברזיל ונורווגיה, שתי יצואניות נפט גדולות, סבלו מירידה בקצב הצמיחה שלהן. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, צפוי לראות את כלכלתו מצטמקת ב-5% ב-2015, לפי הערכות הבנק המרכזי. רוסיה צפויה לרדת לדירוג אשראי ברמת "זבל".

כשמחירי הסחורות החלו ליפול ב-2014, כלכלנים חששו לגרוע מכל עבור יצואניות סחורות אחרות, אך עד כה, רבות מהן התעלו על התחזיות. רק קומץ ממדינות אמריקה הלטינית - ארגנטינה, ונצואלה ואולי גם ברזיל - צפויות לחוות מיתון ב-2015. אחרות סבלו מהורדה של תחזיות הצמיחה, אך עדיין מתפקדות היטב. צ'ילה, יצואנית נחושת שפעם היתה שבויה של כוחות השוק, צפויה לצמוח ב-3% השנה. פרו, הנסמכת בכבדות על יצוא מתכות, צפויה לחוות צמיחה של 5%. אמריקה הלטינית כולה צפויה לצמוח ב-2%.

קידוחי נפט בסיביר, רוסיה
משאבות נפט, ברוסיהצילום: בלומברג

ב-2015, אף יצואנית במזרח התיכון לא צפויה לחוות מיתון (אם כי מדידת צמיחה במדינות רוויות לחימה כמעט בלתי־אפשרית). סעודיה משתמשת ביתרות המט"ח הגדולות שלה כדי להגדיל את ההשקעות הממשלתיות, ותצמח ב-4.5% ב-2015.

מדינות בדרום אפריקה סופגות מהלומה. ניגריה, שלה כמעט אין יצוא שאינו נפט, חוותה צניחה של 13% בשווי המטבע שלה ב-2014. יצואנית הנחושת זמביה פנתה לקרן המטבע הבינלאומית (IMF) בבקשת סיוע ביוני. אך המצב לא היה חמור כפי שחששו. לעומת תקופות קודמות של צניחה במחירי הסחורות, המטבעות נותרו חזקים למדי באפריקה. רק המדינות מוכות האבולה וגיניאה המשוונית עם שלטון הגנבים שלה, צפויות לחוות מיתון ב-2015. כלל מדינות אפריקה שמדרום לסהרה צפויות לצמוח ב-5% השנה.

ידידותיות לעסקים

שני גורמים מסבירים מדוע חלק מיצואניות הסחורות מתמודדות טוב יותר מאחרות עם ירידות המחירים. ראשית, ממשלות רבות הפכו את מדינותיהן להרבה יותר ידידותיות לעסקים. לפי הבנק העולמי, בשנים האחרונות אפריקה שמדרום לסהרה היתה הכוכבת בשיפור הסביבה העסקית. רואנדה, שלפני 20 שנה נקרעה על ידי מלחמת אזרחים אלימה, היא כיום מקום נוח יותר לעסקים לעומת איטליה.

סביבה עסקית ידידותית מעודדת השקעות זרות ישירות (FDI). בשנים האחרונות ההשקעות הזרות הישירות לאפריקה נותרו יציבות, למרות תנודתיות עולמית. כסף זר מסייע לכלכלות אפריקה לגוון את פעילותן. הצמיחה החזקה של ניגריה באחרונה אינה הודות למגזר הנפט שלה, שנמצא בקיפאון, אלא בשל מגזרי שירותים כמו הפיננסים. אפילו צ'אד, יצואנית נפט שסובלת מלעג על האחידות של כלכלתה, צימצמה באחרונה את חלקן של הכנסות הנפט בכלכלה. רוסיה, לעומת זאת, לא הפחיתה תלותה בנפט. גיוון הכלכלה הרוסית קשה מאי־פעם עבור פוטין, בשל הצניחה בהשקעות הזרות הישירות במדינה ב-2014.

שנית, יש ממשלות שמשקיעות כספן בצורה נבונה יותר. עד שנות ה-2000 כמעט כולן ביזבזו בפראות כאשר מחירי הסחורות היו גבוהים וכספי המסים זרמו פנימה, וקיצצו בהוצאותיהן כשהמחירים צנחו. רוסיה עדיין עושה זאת. למדינה אין כספים שיכולים לעודד את הביקוש המקומי. במקום זאת, היא מקצצת בהוצאות, מה שפוגע עוד יותר בכלכלה.

אך יש כלכלות באמריקה הלטינית ובאפריקה, כמו זמביה וצ'ילה, שכיום המדיניות התקציבית שלהן הולכת נגד המחזור - הן חוסכות בזמנים הטובים ומשקיעות בתקופות הקשות. אחרות, בעיקר במזרח התיכון, מרחיבות את בסיס המס שלהן כדי להתמודד טוב יותר בעת נפילת מחירי הסחורות. לפני עשור התקציב של אנגולה היה תלוי כמעט בלעדית בנפט, אך כיום שליש מהתקציב מגיע ממקורות אחרים. צ'ילה, שם הנחושת היא 60% מהיצוא, היתה ידועה פעם במינהל הכושל של הכנסות הנחושת. כיום ועדה עצמאית מוודאת שהממשלה משתמשת בהם בצורה אחראית.

כמה יצואניות סחורות עומדות בפני שנה עגומה, אך אחרות יכולות להיות אופטימיות. אפריקה, שבמשך עשורים היתה כמעט מילה נרדפת לתלות במשאבים, צפויה להיות אחד האזורים מהירי הצמיחה בעולם. היא כבר אינה נדונה להיות רכבת הרים של סחורות. אם פוטין היה מנסה לרדת מהרכבת הזאת לפני עשור, עמו לא היה צריך להתמודד עם שנה כה קשה כעת.

הנפט בשפל של פחות מ-45 דולר לחבית // מיכל רמתי

מחירי הנפט הגולמי ירדו אתמול אל מתחת לרמה של 45 דולר לחבית, לאחר שבנקים ובהם גולדמן סאקס וסוסייטה ז'נרל הורידו תחזיות המחיר שלהם לסחורה על רקע תחזיות להמשך עודף ההיצע. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר ירדו ב-1.7% למחיר של 45.32 דולר לחבית בפתיחת יום המסחר, נכון לשעה 16:30. החוזים על הנפט מסוג ברנט למסירה במארס צנחו יותר מ–5% במהלך יום המסחר אתמול, למחיר של 48.46 דולר לחבית בלונדון.

לדברי שר האנרגיה של איחוד נסיכויות המפרץ, סוהייל אל־מזרועי, האיחוד ימשיך להגדיל תפוקת הנפט שלו. חברות אופ"ק, קרטל יצואניות הנפט, מנסות לשבור את השחקניות החדשות בשוק האנרגיה, המפיקות נפט וגז מפצלים. חברות אלה, אמריקאיות בעיקרן, ממשיכות בינתיים לפעול, מה שגרם להצפה של שוק הנפט. תפוקת הנפט בארה"ב הואצה ל–9.14 מיליון חביות ביום בשבוע שהסתיים ב–12 בדצמבר, לפי נתוני משרד האנרגיה האמריקאי - שיא מאז החל המשרד לעקוב אחר הנתון ב–1983. מלאי הנפט בארה"ב טיפסו אל כמעט 8% מעל הממוצע שלהם ל–5 שנים עבור עונה זו.

בינתיים סין המשיכה לנצל את מחירי הנפט הנמוכים בשביל להגדיל את מלאי הנפט שלה. היא ייבאה 30.37 מיליון טונות נפט גולמי בדצמבר (כ–7.2 מיליון חביות ביום) - עלייה של 13.4% לעומת דצמבר 2013, ושיא כל הזמנים עבורה. סין ביצעה כמה עסקות לרכישת נפט זול מדרום אמריקה ומדינות נוספות בחודשים האחרונים, בניסיונה לנצל את המחירים הנמוכים להבטחת אספקת הנפט שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker