האם אתם מנהלים את כספכם בחוכמה?

דאו ג'ונס שבר באחרונה את מחסום 18 אלף הנקודות - והסוחרים חגגו ■ עם זאת, לציבור הרחב אין סיבה להצטרף למסיבה

ניו יורק טיימס
רון ליבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
ניו יורק טיימס
רון ליבר

כשמדד דאו ג'ונס ננעל בדצמבר לראשונה בתולדותיו מעל ל–18 אלף נקודות, אפשר היה לשמוע את בקבוקי השמפניה נפתחים. הסוחרים חבשו כובעים חגיגיים, וגם באתרי החדשות נחגג האירוע עם כמה מאמרים.

עם זאת, עבור הציבור הרחב אין זו סיבה של ממש לחגיגה. מי שמאמין כי העלייה של הדאו מבשרת על שיפור במצבו הכלכלי פשוט טועה. דאו ג'ונס הוא מדד בעייתי וצר שעוקב אחר מניותיהן של 30 מהחברות הגדולות ביותר בארה"ב, ומדד S&P 500 טוב ממנו בהרבה למדידת מצבה של הבורסה. שניהם מתעלמים מהמתרחש בחברות קטנות יותר. בתיק השקעות מאוזן אסור שיותר מ–20% מהכסף יושקעו במניות של חברות אמריקאיות גדולות. אם זה קורה, הדאו מפסיק להיות כלי שימושי לתשואות.

סוחר בוול סטריט
סוחר בוול סטריטצילום: אי־פי

אל תתלהבו 
מביצועי המדדים

ככלל, מתן ציונים למצב הפיננסי הכללי שלנו הוא רעיון טוב. ואולם כדי לעשות זאת נכון, יש להשתמש במדדים אחרים, ולא במדדי המניות. נתון כמו 18 אלף נקודות נשמע נחמד, הוא עגול וגדול ו"הגבוה אי פעם", אבל ייתכן שהוא מטעה.

ב–2014 עלה המדד מ–17 ל–18 אלף נקודות. זו עלייה לא מרגשת של 5.9%. היא אינה שקולה לעלייה של 12.5% בדאו מ–8,000 ל–9,000 נקודות, כפי שקרה ב–2009, למשל. במלים אחרות, עלייה של 1,000 נקודות בדאו ג'ונס היא כבר לא סיבה לחגיגות מיוחדות כבעבר.

בכל פעם שאני מתפתה להתרגש מביצועים קצרי טווח של חלק מסוים בשוק, אני מזכיר לעצמי את המוטו של היועץ הפיננסי אלן ס. רות' מקולורדו ספרינגס: העזו להיות משעממים. אני העזתי לפני כמה שנים, ועברתי לשילוב של השקעות בעלות נמוכה העוקבות אחר נכסים ושווקים בכל העולם. זה משעמם, ואני אוהב את זה.

נסו לחסוך יותר

קופת חיסכון
קופת חיסכוןצילום: Bloomberg

אם אתם רוצים להגדיל תשואות בטווח הקצר, הדרך הטובה לעשות זאת היא לחסוך יותר. זה אולי נשמע ברור מאליו, אבל שווה לזכור: מי שמעלה את שיעור החיסכון שלו מ–8% מההכנסה ל–9%, מגדיל את הפרשותיו לחיסכון ב–12.5%.

אז איזה שיעור מההכנסה כדאי לכם לחסוך מדי שנה? ג'ונתן קלמנטס, שהיה בכיר בחטיבת החינוך הפיננסי של סיטיגרופ, מציע יעד של 12%–15%, במקביל להפרשה בשיעור דומה לחיסכון הפנסיוני. אם אתם חוסכים למקדמה עבור בית חדש או לשכר לימוד עבור הילדים, תצטרכו לחסוך יותר.

מרבית האנשים לא חוסכים בשיעורים כאלה. הגעה ליעד הזה היא משימה קשה. לכן, עדיף להגדיל את החיסכון ב–1%–2% בכל שנה, תוך שימוש בהעלאות השכר לשם כך.

חפשו אפיקים 
נטולי מיסוי

צילום: בלומברג

הגדלת הפרשות לאפיקי חיסכון שלא מוטל עליהם מס היא תמיד כדאי ורצוי. אם ישנם אפיקים כאלה שאינם מנוצלים, אפשר להפריש אליהם מאפיקים שעליהם מוטל מס.

רכשו ביטוח נגד 
אובדן כושר עבודה

צילום: גטי אימג`ס

כשאנשים חושבים על מקורות הכנסה חלופיים הם בדרך כלל מנסים לצפות כמה כסף יוכלו למשוך מחסכונותיהם אחרי שיפרשו. אלא שחסרי המזל בינינו ייפגעו או ייפצעו עוד לפני הפרישה. אם הפציעה תהיה קשה, הם לא יוכלו לעבוד. מה יחליף את ההכנסה שלהם?

אנשים נשואים יוכלו אולי להישען על בן או בת הזוג, אבל הכנסה של בן משפחה אחד תתקשה לתמוך בכל המשפחה ובבן משפחה פצוע. רווקים יכולים לעתים לעבור לגור עם ההורים, או לקוות לתמיכה כלכלית מבני המשפחה או מהביטוח הלאומי.

פתרון מוצלח יותר הוא לעשות ביטוח נכות ואובדן כושר עבודה. חשוב לבחון היטב את הפרטים, צריך לברר מהו שיעור ההכנסה שפוליסת ביטוח כזאת מבטחת, מתי הביטוח נכנס לתוקף וכמה זמן נמשכים התשלומים. חשוב גם לבדוק מהו היקף הכיסוי של הפוליסה ואם היא מכסה אתכם במקרה שאתם כשירים לעבוד במקום אחר מהמקום שבו עבדתם לפני הפציעה.

תמיד כדאי לכוון גבוה בכל הנוגע לחיסכון, ולצד החיסכון הרגיל חשוב גם לבנות רשת ביטחון נוספת למקרה שדברים ישתבשו באופן לא צפוי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker