אפילו נאמנות לקרמלין כבר אינה
 מעניקה ביטחון לאנשי העסקים ברוסיה

נפילתו של האיש העשיר ברוסיה, שלא נחשב למתנגד לשלטון פוטין, הדהימה רבים והעבירה מסר בקהילה העסקית של רוסיה: איש אינו בטוח

ניו יורק טיימס
סטיבן לי מאיירס וג'ו בקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
סטיבן לי מאיירס וג'ו בקר

ולדימיר יבטושנקוב, עד לפני זמן לא רב האדם העשיר ב, השתחרר ב–17 בדצמבר לאחר 92 ימי מעצר בית. הוא נעצר בגין הלבנת הון מרכישת חברת נפט ב-2009, אישומים שנשיא רוסיה, , הודה בסופו של דבר כי לא ניתן להוכיח. ואולם, בינתיים הובילה התביעה נגדו להלאמת מניותיו בחברת הנפט, באשנפט.

בתוך חודשים ספורים בלעה האודיסיאה המשפטית של יבטושנקוב כ-90% מהונו, וכל שנותר לו הוא לנסות להציל מה שביכולתו מהחברות שבבעלותו, סיסטמה ובאשנפט, והחברות הבנות הנסחרות בבורסות לונדון וניו יורק.

ההלאמה המהירה, המפתיעה וחסרת ההסבר של באשנפט היא המקרה האחרון בשורה של הלאמות, החושפת את הפינות החשוכות ביותר של המערכת הפוליטית והכלכלית שפיתח פוטין ב-15 שנותיו בשלטון. בעוד הוא מחזיק בשרביט כמעט ללא אופוזיציה ושולט בביורוקרטיה המשפטית כדי לתגמל מעמד אוליגרכים חדש, חברים ובעלי ברית משנותיו בסנט פטרסבורג, הוא השתמש באותם כלים כדי להעניש את מי שהאינטרסים הפוליטיים והכלכליים שלהם כבר לא נשאו חן בעיניו. על כל מרוויח במערכת של פוטין היו גם מפסידים.

יבטושנקוב הצטרף כעת לרשימה הכוללת לא רק את מבקרי פוטין, כמו איל הנפט לשעבר , שבילה עשר שנים במאסר שבסופן הוגלה מרוסיה, ואלכסיי נבלני, עורך הדין ואיש העסקים שיצא למסע צלב נגד שחיתות במדינה, ולאחר שלב הטיעונים האחרונים בתביעה הפלילית נגדו עומד בפני אפשרות של מאסר ארוך לא פחות. הרשימה כוללת גם אחרים, שכמו יבטושנקו, ציפו בעבר כי נאמנות פומבית וקשרים קרובים לקרמלין יספקו להם מידה מסוימת של הגנה - והתבדו.

ולדימיר פוטין (מימין) ואיגור סצ'ין, הבעלים של רוזנפטצילום: אי־פי

התיאבון של סצ'ין

איש עסקים ידוע המכיר את יבטושנקוב אמר כי פוטין שחק את רעיון זכויות הקניין ברוסיה, גם בעבור מי שהציגו נאמנות. הוא אמר כי פוטין עצמו תיאר את הבעלות הפרטית על מגזרים אסטרטגיים במלה הרוסית ל"קינון". "תרנגולת יכולה להציג בעלות על ביצים, והיא מקבלת אוכל בזמן שהיא יושבת על הביצה, אך זו לא באמת הביצה שלה", אמר.

התביעה נגד יבטושנקוב וחברת הנפט התרחשו מול זעם בינלאומי על מהלכה של רוסיה לסיפוח חצי האי קרים במארס 2014. התביעה נמשכה למרות המערבולת הכלכלית שפגעה במדינה בעקבות החלת סנקציות על ידי מדינות המערב והצניחה במחירי הנפט.

לדברי אנליסטים, משקיעים, אנשי עסקים ועובדי סיסטמה, חברת האחזקות של יבטושנקוב, הלאמת באשנפט היתה תגובה למשבר הכלכלי וגם גורם שהחריף אותו. לטענתם, באשנפט נפלה קורבן לרעבתנותה של חברת הנפט הממשלתית רוזנפט, שבשליטתו של אחד מעוזריו הוותיקים והקרובים ביותר של פוטין, איגור סצ'ין.

ולדימיר יבטושנקוב בבית המשפט. העושר לא עזרצילום: רויטרס

סצ'ין שיחק תפקיד מרכזי במתקפה המשפטית נגד חודורקובסקי, שהחלה ב–2003 והסתיימה ברכישת חברת הנפט של חודורקובסקי, יוקוס, על ידי רוזנפט. חודורקובסקי הורשע בהונאה ובמעילה במשפט שנחשב למשפט ראווה.

אחרים ייחסו את התביעה למאבק כוח פנימי במעגל היועצים של פוטין, וגורמים נוספים הצביעו על פעילותו של יבטושנקוב באוקראינה לאחר הדחת נשיאה, ויקטור ינוקוביץ'. צרותיו המשפטיות של יבטושנקוב היו אזהרה לאנשי העסקים הרוסים, ואותתו להם לשמור על נאמנות ונכונות, במה שנראה כעידן חדש של סנקציות וקשיים כלכליים.

"זה בהחלט נועד להיות פומבי מאוד", אמר אלכסנדר לבדב, בנקאי ואיל מדיה רוסי, בהתייחסו למעצרו של יבטושנקוב בספטמבר. לבדב התמודד עם מתקפה משפטית דומה ב–2012, ונאלץ למכור כמה נכסים, בהם אחזקות בחברת התעופה הממשלתית אירופלוט. "אנשים בקרמלין הבינו כי זה יפגע בשוק המניות, יחריף את המצב הכלכלי ויבהיל את הקהילה העסקית", אמר לבדב. הוא ציין כי הם המשיכו בכך, מכיוון שרצו להעביר מסר: "התנהגו יפה".

הפרטה מפוקפקת

ההיסטוריה של באשנפט מאז קריסת בריה"מ משקפת את המעבר הלא ודאי, ובסופו של דבר חלקי בלבד, לכלכלת שוק. קריסת באשנפט הדגישה את ההצטברות של שליטה ממשלתית במגזרים אסטרטגיים, מאפיין בולט של משטר פוטין.

באשנפט ושדות הנפט שלה היו בעבר חלק ממשרד הנפט הסובייטי. נשיא רוסיה לשעבר, בוריס ילצין, מסר אותם לממשל האזורי ברפובליקה של בשקורטוסטן, אזור מגוון אתנית בין נהר הוולגה להרי אורל. ילצין קרא לרפובליקות של רוסיה "לבלוע" כמה שיותר אוטונומיה.

אך פוטין שחק בהדרגה את העצמאות האזורית ברוסיה. בשקורטוסטן נשלטה כמו ממלכה על ידי מורטזה רחימוב, בעל ברית רב־עוצמה של ילצין, שקשריו עם פוטין נהפכו למתוחים יותר ויותר. ב–2002–2003 הפריטה ממשלת רחימוב את באשנפט, ומרבית מניותיה הגיעו לחברה בשם באשיר קפיטל, שלדברי תובעים ברוסיה נשלטה על ידי בנו של רחימוב, אורל.

"החברה הופרטה מחוץ לחוק", אמר נבלני, שהקרן שהקים למאבק בשחיתות מאירה תדירות זרקור על העברות אפלוליות של קניין ועושר באמצעות מכרזים וחוזים ממשלתיים. אפילו משרד המבקר של רוסיה ביקר את העסקה, אך עם ברכתו הברורה של הקרמלין, בתי המשפט אישרו אותה, עד שבאפריל האחרון החליטו חוקרים, ללא כל הסבר, להחיות את החקירה.

המעורבות של יבטושנקוב בפרשה החלה ב–2005. חברה שלו רכשה מניות בשווי 600 מיליון דולר בבאשנפט המופרטת. ב–2009 הוא רכש את השליטה בחברה תמורת 2 מיליארד דולר נוספים, משהו שלא היה יכול לקרות, להערכת אנשי עסקים ואנליסטים ברוסיה, ללא אישורו של הנשיא דאז, דמיטרי מדוודב, והמנהיג העליון, פוטין, שהיה אז ראש הממשלה.

יבטושנקוב, שהיה גורם בכיר במשרדו של מי שהיה ראש העיר רב העוצמה של מוסקווה, יורי לוז'קוב, ייסד את סיסטמה ב–1993, והקים אימפריה עסקית שכללה את ענקית התקשורת MTS, וכן השקעות בנדל"ן, במדיה ובקמעונות. בעת מעצרו הוערך שווי החברה ב–15 מיליארד דולר - למרות קשריו הפוליטיים ללוז'קוב, שמדוודב פיטר ב–2010 לאחר מאבק כוח פנימי, יבטושנקוב טיפח קשרים קרובים עם הקרמלין. הוא מעולם לא דיבר בפומבי באופן שיעלה את זעם הקרמלין. "הוא אדם עם חשיבה מסחרית", אמר לבדב, "אבל הוא גם נצמד מאוד לכללים".

בבעלות סיסטמה, התפוקה של באשנפט גדלה, בתקופה שבה רוזנפט התקשתה לצמוח, על אף ההשתלטות על חברת נפט אחרת, TNK–BP, תמורת 55 מיליארד דולר. מאז סיפוח חצי האי קרים, ספגה החברה סנקציות מערביות.

ההנפקה בלונדון הלחיצה את הקרמלין

שני אנשים שעובדים עבור יבטושנקוב אמרו כי הם מאמינים שסצ'ין עמד אישית מאחורי ההשתלטות על באשנפט, והפעיל לחץ על פוטין לבחון מחדש את הפרטת החברה, בתקווה שיוכל להגדיל את תזרים המזומנים ואת התפוקה של רוזנפט. רוזנפט פנתה בשנה שעברה ליבטושנקוב בנוגע לאפשרות של מיזוג או קנייה, לפי דיווחים באותה עת, אך יבטושנקוב סירב, ובמקום זאת הכין הנפקה ראשונה לציבור של מניות החברה בלונדון.

אך הנפקה של באשנפט מחוץ לגבולות רוסיה הדאיגה את הקרמלין לאור הידרדרות היחסים עם המערב. בשבועות שלאחר סיפוח חצי האי קרים, הוועדה החוקרת, שפועלת לפי צו הקרמלין החלה בחקירה אזרחית ופלילית של באשנפט, וזו התפרסמה רק ביולי.

פוטין טען כי לקרמלין אין עניין לבטל את ההפרטות החשודות של העבר, אך התוצאה זהה בכל מקרה. לדברי סרגיי פוגצ'ב, בנקאי שחי בגלות ונאבק במאמצי הממשל הרוסי להקפיא את נכסיו, המקרה של יבטושנקוב מדגיש את האסטרטגיה של פוטין זה שנים - להכניע אנשי עסקים שפעלו באופן עצמאי מהקרמלין.

פוגצ'ב היה בעבר קרוב מספיק למסדרונות הכוח כדי להיקרא "הבנקאי של הקרמלין", אך כיום הוא במעמד של נמלט ממערכת המשפט הרוסית. "הוא ראה שיש אנשים שבבעלותם עסקים גדולים, חברות ונכסים", אמר פוגצ'ב על עלייתו של פוטין לשלטון בשנת 2000. "מרגע זה הוא הרגיש שהוא חלק מהמערכת, ורצה לעמוד בראשה, כלומר לשלוט בכל".

הקלות שבה הממשל הרוסי רכש מחדש את באשנפט, אחת מחברות הנפט הרווחיות ביותר ברוסיה, הדגישה את הכוח הבלתי מוגבל כמעט של פוטין ומעגל יועציו הקרובים בכלכלה הרוסית, ושליטתם במשאבי הטבע שלה.

גורבצ'וב מזהיר: המשבר באוקראינה עלול להוביל למלחמה גרעינית/ סוכנויות הידיעות

מנהיג ברית המועצות לשעבר, מיכאיל גורבצ'וב, הזהיר כי אם המשבר באוקראינה יחריף וייהפך למלחמת עולם שלישית, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עלול לפתוח במלחמה גרעינית.

"מלחמה מהסוג הזה תוביל באופן בלתי נמנע למלחמה גרעינית", אמר גורבצ'וב בראיון למגזין הגרמני "דר שפיגל" בסוף השבוע. "לא נשרוד את השנים הבאות אם מישהו ייצא מהכלים במצב הנוכחי, שכבר לוהט מדי בכל מקרה", אמר. "זה לא משהו שאני אומר סתם כך. אני מודאג מאוד", הוסיף.

עם זאת, הזהיר גורבצ'וב מפני התערבות מערבית במשבר באוקראינה. "גרמניה החדשה רוצה להתערב בכל מקום", אמר. "בגרמניה יש, מן הסתם, הרבה אנשים שרוצים ליצור חלוקה חדשה באירופה".

גורבצ'וב, 83, היה מנהיגה האחרון של ברית המועצות והוביל את הרפורמות שתרמו לפירוק ברית המועצות וסיום המלחמה הקרה. הוא הזהיר בעבר מפני מלחמה קרה חדשה ומפני השלכותיה אם המתיחות סביב המשבר באוקראינה לא תפוג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker