רה"מ יפן מגיש את התקציב הגדול בתולדות המדינה: 800 מיליארד דולר

ממשלתו של שינזו אבה מנסה לעודד את הצמיחה לאחר המיתון תוך ריסון החוב העצום של יפן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ממשלת יפן צפויה להציג תקציב שיא של יותר מ-800 מיליארד דולר לשנה הבאה אף שבכוונתה לקצץ בהלוואות, כך אמרו גורמים בממשלה לרויטרס. בכך מנסה הממשלה לשמור על הצמיחה תוך ריסון החוב הממשלתי הכבד ביותר מבין המדינות המתועשות.

התקציב השנתי השלישי של ראש ממשלת יפן שינזו אבה מאז שנכנס לתפקידו בסוף 2012 ממחיש את המאבק שלו לצמצם את הוצאות הרווחה הגדלות והולכות של יפן עבור החברה המזדקנת שלה, תוך הגדלת ההוצאות בתחומים כמו ביטחון.

טיוטת התקציב של אבה בשווי 96.3 טריליון ין (813 מיליארד דולר) לשנה המתחילה באפריל, אשר צפויה להיות מאושרת על ידי הקבינט ביום רביעי, גדולה יותר מהתקציב ההתחלתי של השנה הנוכחית, בשווי 95.9 טריליון ין, אמרו שני גורמים בממשלת יפן לרויטרס.

צילום: אי־פי

עם זאת, הגבלת ההוצאות והעליה בהכנסות ממסים עם התאוששות הכלכלה מאפשרות לממשלה לצמצם את הנפקות האג"ח ל-36.9 טריליון ין, הסכום הנמוך ביותר זה שש שנים. השיפור הזה יאפשר לאבה לצמצם את החוב הציבורי, שגבוה יותר מפי שניים מהתמ"ג לאחר שנים של צמיחה איטית ותמריצים גדולים.

היות שהגירעון התקציבי – לא כולל הנפקות אג"ח חדשות וריביות על החוב – צפוי להיות ברמה של 3% מהתמ"ג לשנת התקציב 2015-16, אבה צפוי לעמוד בהבטחתו לצמצם את שיעור החוב במחצית לעומת הרמות של 2010-11. עם זאת, החישובים של משרד האוצר היפני מראים כי היעד של איזון התקציב עד 2020-21 הוא עדיין שאפתני מדי.

אבה העלה באפריל את המע"מ ביפן ל-8% לעומת 5% - העלאה ראשונה מאז 1997 - מה שהוביל את הכלכלה השלישית בגודלה בעולם למיתון. התמ״ג של יפן רשם צמיחה שלילית של 1.9% ברבעון השלישי, מעל להערכות הראשוניות, וזאת אחרי נסיגה של 6.7% ברבעון השני 1997. הדחיה העלתה חששות לגבי יכולת הממשלה להתמודד עם החוב הלאומי הגדול בעולם וגרמה לסוכנות הדירוג מודי׳ס להוריד את דירוג האשראי של יפן. בעקבות זאת דחה אבה העלאה נוספת של המע"מ ל-10% לאפריל 2017, אך ההתאוששות של הכלכלה בעזרת מדיניות הכסף הקל של אבה צפויה לעודד את ההכנסות ממסים בשנים הבאות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker