למה עובדי אפל שוב תובעים אותה?

לאחר שבית המשפט העליון פסק כי חברות לא חייבות לשלם לעובדיהן שכר על הזמן שבו הן בודקות אותם עם סיום המשמרת, פונים עובדי החנויות של אפל לחוק של קליפורניה בתביעה נוספת

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בחודש שעבר פסק בית המשפט העליון בארה"ב נגד עובדים שתבעו את אינטגריטי, חברת קבלן שמפעילה מחסנים של אמזון. הפסיקה קבעה כי זמן ההמתנה של עובדי המחסנים לבדיקות ביטחוניות לפני יציאתם מהמחסנים, בדיקות שנועדו לוודא שהעובדים לא גנבו סחורה, אינו חלק מיום העבודה ולכן הם לא צריכים לקבל עליו שכר.

התביעה הזו נגד אינטגריטי לא היתה היחידה: תביעות דומות הוגשו גם נגד אפל, שמאלצת את עובדי החנויות שלה לעבור בדיקות וחיפושים, וכן קמעונאיות כמו ג'יי סי פני, TJX ו-CVS. כעת, בעקבות הפסיקה, חלק מהתובעים חזרו בהם.

ואולם עובדי חנויות אפל החליטו לפנות למוצא אחר – החוק של מדינת קליפורניה. להגנתן טוענות אפל וחברות אחרות כי הבדיקות הללו אינן חלק מזמן העבודה אלא דומות יותר לזמן הנסיעה לעבודה, אשר עליו לא משולם שכר. בפסיקה הוחלט כי עצם הדרישה של מנהל מעובדיו לעשות משהו אינה מספקת כדי להוכיח כי הוא אכן צריך לשלם להם על כך.

חנות אפל ביוניברסיטי אווניוצילום: ענבל אורפז

אבל גם אם החוק הפדרלי לא מחייב חברות כמו אפל או אינטגריטי לשלם על זמן ההמתנה לבדיקות, החוק במדינות עשוי לעשות זאת. הרגולציה בקליפורניה מגדירה שעות עבודה כ"זמן שבמהלכו עובד נתון תחת פיקוח המעביד". בשנת 2000 פסק בית המשפט העליון של קליפורניה פה אחד כי "עובד שנמצא תחת פיקוח המעביד לא חייב לעבוד בפרק הזמן הזה כדי לקבל שכר".

תביעה במסגרת החוק במדינה היא האסטרטגיה הנכונה, אמרה לביזנסוויק אורלי לובל, פרופסור לדיני עבודה מאוניברסיטת סן דייגו. "פרשנות ישירה יותר של זמן העזיבה את חנויות אפל, שבו העובדים צריכים לעבור חיפושים, היתה מחשיבה את הזמן הזה כזמן שבו העובדים נמצאים תחת פיקוח המעביד". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker