אילו מדינות ירוויחו ואילו יפסידו אם מחיר הנפט ימשיך לרדת?

הונג קונג וארה"ב יהיו המרוויחות הגדולות אם מחיר הנפט ימשיך לרדת ■ הכלכלה תצמח, האינפלציה תרד - והעולם יהיה מקום בטוח יותר

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

הביאה להכחדתה של הגלידה בטעם פורל. גלידריית קורומוטו שבמרידה, ונצואלה, מפורסמת בזכות 900 טעמי הגלידה שלה, אך המקום נסגר בנובמבר - בשיא העונה - עקב מחסור בחלב. המחסור נגרם בשל שיעור האינפלציה במדינה, שמגיע ל-64% - הגבוה בעולם.

בשעה שוונצואלה, כיצרנית נפט, נקלעה למצוקה - צרכניות גדולות של נפט, כמו ארה"ב, נהנות מהצניחה במחיר הנפט בחודשים האחרונים, המדרבנת תחומי עסקים מסוימים. הטנדרים הגדולים, זוללי הדלק, עקפו בדצמבר את מכירות מכוניות הנוסעים בפער הגדול ביותר מאז 2005, לפי נתונים של חברת ווארד'ס אוטומוטיב.

הקריסה החדה במחירי הנפט מאז המיתון העולמי ב–2008 מעבירה את ההון ואת הכוח מיצרניות הנפט האוטוקרטיות למדינות הצרכניות המתועשות. מגמה זו יכולה להפוך את העולם לבטוח יותר, לפי הערכות שפירסם בנק ברנברג. העלייה בייצור נפט מפצלי שמן בארה"ב, היחלשות הביקוש באסיה ובאירופה ושער דולר חזק מורידים את מחירי הנפט עוד ועוד. ירידה אל מתחת לרמה של 40 דולר לחבית "יכולה לבוא בחשבון", אומר רוב האוורת, אסטרטג השקעות בכיר בבנק ניהול הון בסיאטל.

מכלית של חברת Shell בתחנת דלק בארה"בצילום: בלומברג

"מחירי הנפט הם הסיפור הגדול של 2015", אומר קנת רוגוף, פרופ' לכלכלה מהרווארד. "זה זעזוע של פעם בדור, וההשלכות הן עצומות".

מחירו של נפט מסוג ברנט ירד בשבוע שעבר אל מתחת ל-50 דולר לחבית בפעם הראשונה מאז 2009. המחירים ירדו ב-2014 ב-48% אחרי שלוש שנים שבהם שמרו על הרמה הממוצעת הגבוהה בהיסטוריה. נפט מסוג טקסס מתוק איבד 56% ממחיר השיא ביוני.

אם המחירים יירדו אל מתחת ל–39 דולר לחבית, הם יכולים להמשיך גם לכיוון של 30 דולר לחבית, אומר וולטר צימרמן, אסטרטג טכני ראשי ב–ICAP בניו ג'רזי, שחזה את צניחת המחירים ב–2014. לדבריו, "המחיר הנמוך ביותר ייקבע על פי החלטה אמוציונלית. מאחר שהוא לא יבוסס על עקרונות של ביקוש והיצע, מובטח שהמחירים יירדו באופן מוגזם".

בין הכלכלות המתעוררות, המרוויחה הגדולה תהיה הפיליפינים, שהצמיחה הכלכלית שלה תזנק ל–7.6% ב בשנתיים הקרובות אם מחירי הנפט יירדו ל–40 דולר לחבית. כלכלת רוסיה תתכווץ באותו זמן ב–2.5% בממוצע, לפי ניתוח של 45 כלכלות שפירסם בדצמבר אוקספורד אקונומיקס. בין הכלכלות המפותחות, הונג קונג היא המרוויחה הגדולה, בעוד שסעודיה, רוסיה ונסיכויות המפרץ מפסידות בגדול, לפי אוקספורד אקונומיקס.

חשש מדפלציה

דאגה אחת של הבנקים המרכזיים היא ההשפעה של צניחת מחירי הנפט על האינפלציה. אם מחירי הנפט יישארו ברמה נמוכה מ-60 דולר לחבית ברבעון הנוכחי, האינפלציה העולמית תגיע לרמות שלא נראו מאז שהסתיים המיתון העולמי ב–2009, כך טוענים כלכלנים בג'יי.פי מורגן סקיוריטיס, בהובלת ברוס קסמן. קסמן והצוות שלו חוזים שהאינפלציה העולמית תגיע ל–1.5% ברבעון הראשון של 2015, ואם מחירי הנפט ימשיכו להישאר נמוכים היא תרד ל–1%.

בגוש היורו יירשמו ככל הנראה רמות אינפלציה שליליות, ושיעורי האינפלציה בארה"ב, בבריטניה וביפן יירדו ל–0.5%. יעד האינפלציה של הבנק הפדרלי בארה"ב הוא 2% - ואמור לשקף יציבות מחירים. האינפלציה בשווקים המתפתחים גם תיחלש, אף שהמטבעות החלשים ומדיניות שנועדה לצמצם את ההשפעה על מחירי המוצרים הקמעונאיים עשויים למתן את הירידה. בכל הנוגע לצמיחה, מחיר נפט של 60 דולר לחבית במשך זמן ארוך, יוסיף לצמיחה העולמית 0.5%.

אף שמחירי הדלק הנמוכים ממריצים את הכלכלה העולמית, הם גם עלולים לגרום למתח פוליטי כי הם מצמצמים את ההכנסות של הממשלות ועמן את תקציבי הרווחה, נטען בדו"ח של סיטי.

בכל מקרה, אירועים שבעבר לא חשבו שיקרו, נראים פתאום סבירים יותר. ביירון וויין, סגן נשיא קבוצת בלאקסטון, חוזה כי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, יתפטר ב–2015 וכי איראן תסכים לעצור את תוכנית הגרעין שלה. כבר עכשיו מפסידה איראן הכנסות של עשרות מיליארדי דולרים על מכירת נפט בגלל הסנקציות של מדינות המערב ושנים של ניהול כלכלי לא נכון במשטרו של הנשיא לשעבר מחמוד אחמדיניג'אד. הנשיא חסן רוחאנינאלץ להתמודד עם ירידות בשוקי המניות והיחלשות המטבע. גורמים רשמיים באיראן מזהירים מפני קיצוצים בתקציב ובהשקעות בתקציב של 2015, שמבוסס על הערכות מחיר של 72 דולר לחבית נפט. גם התחזית הזו אופטימית. "איראן תיגרר לפחות צמיחה ופחות פיתוח", אמר דגוואד סלהי־איספהאני, פרופ' בווירג'יניה טק, המתמחה בכלכלת איראן. "הירידה במחירי הנפט היא אינה סיבה מספקת כדי שאיראן תתפשר".

הבנק המרכזי של רוסיה הזהיר בדצמבר כי הכלכלה הרוסית עשויה להתכווץ ב–4.7% השנה אם מחיר הנפט הממוצע יגיע ל–60 דולר לחבית. "הסיכון טמון בכך שכמו דב פצוע שנדחק לפינה, רוסיה עשויה להפוך לאגרסיבית יותר אם הייאוש בה יגדל", אומר הולגר שמידינג, כלכלן ראשי בבנק ברנברג בלונדון. ואולם, לדבריו, "הפיצוץ האדיר של היכולות הכלכליות של רוסיה צפוי - עם הזמן - להוריד את הסבירות שרוסיה תרצה לחרחר מלחמה".

ייצור הנפט ברוסיה עלה בחודש שעבר לשיא שלא נרשם מאז נפילת ברית המועצות, הוכחה לכך שהשאיבה של מקור ההכנסות העיקרי של רוסיה לא הושפעה עד כה מהסנקציות של ארה"ב ואירופה או מהנפילה במחירי הנפט. תפוקת הנפט במדינה עלתה ל–10.667 מיליון חביות ביום, לפי נתונים שהוציא משרד האנרגיה במדינה בתחילת ינואר. הנתונים עומדים בהשוואה לצריכת נפט עולמית של 93.3 מיליון חביות ביום, על פי הערכות סוכנות האנרגיה הבינלאומית.

הנפט מהווה 95% מהכנסות היצוא של ונצואלה, המסתכנת בחדלות פירעון, הזהירו בחברת ההשקעות ג'פריז.

המשקיעים מבולבלים

הצמיחה בארה"ב, שעדיין מייבאת נפט, תאיץ ל–3.8% בשנתיים הבאות אם מחיר הנפט הממוצע יהיה ברמה של 40 דולר לחבית, בהשוואה לצמיחה של 3% אם מחיר הנפט יהיה 84 דולר לחבית, קבע מחקר של אוקספורד אקונומיקס. היתרונות לצרכנים עשויים להתקזז בגלל הנזק לחברות הנפט שיצמצמו השקעות, טוענת קייט מור, אסטרטגית השקעות ראשית בבנק הפרטי של ג'יי.פי מורגן. יצרניות הנפט מצמצמות את ההוצאות ב–20%–40%, טוען פיידל גהייט, אנליסט בחברת אופנהיימר.

התמונה הלא ברורה מבלבלת את המשקיעים. מניות האנרגיה במדד S&P 500 רשמו בשבוע שעבר את הירידה החדה ביותר שלהן מאז אוקטובר. נפט זול עוזר אמנם לצרכנים, אך בעל השפעה כבדה על שוק ההון. מחיר נפט של 50 דולר לחבית עשוי להוריד 6 דולרים למניה מרווחי החברות במדד S&P 500, טוענים סאוויטה סאברמאמניאן ודן סוזוקי, מבנק אוף אמריקה.

ואולם, אף שיש חברות שנפגעות מירידת מחירי הנפט, במורגן סטנלי חישבו בחודש שעבר שהדלק הזול מועיל בסך הכל לכלכלת ארה"ב. "כל שינוי מסיבי בחלוקה מחדש של הכנסות יכול להוביל למתיחות פוליטית", אמר שמידינג. "אבל בסך הכל, התחזקות של ארה"ב, אירופה, יפן, סין והודו מול היחלשות של רוסיה, איראן, סעודיה וונצואלה, צפויה להפוך את העולם למקום בטוח יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker