"הבנק המרכזי באירופה דן ברכישת אג"ח ממשלתיות ב-500 מיליארד יורו"

התוכנית שהוצגה השבוע בפני בכירי הבנק נועדה להציב אפשרויות לפני פגישה שתיערך בהמשך שבא ייאלצו להחליט על הרחבה כמותית

לוגו בלומברג
בלומברג

עובדים בבנק המרכזי של אירופה (ECB) הציגו למקבלי ההחלטות מודלים לתוכנית רכישת נכסים בהיקף של 500 מיליארד יורו (591 מיליארד דולר), כך אומר אדם שנכח בפגישה של מועצת הנגידים של הבנק.

בפגישה שנערכה בפרנקפורט ב-7 בינואר הוצגו לנגידים במועצה כמה תוכניות הרחבה כמותית, כולל תוכנית לרכישת אג"ח רק עם דירוג אשראי של לפחות BBB מינוס, אמר הגורם הרשמי ב-ECB. הנגידים לא קיבלו החלטה או החליטו על הדרכים שבהן תוטמע התוכנית או תוכניות אחרות אחרי המצגת שנערכה בפניהם, לפני שני גורמים שנכחו בפגישה. הגורמים ביקשו שלא להזדהות מכיוון שהדיונים חשאיים.

תוכנית הרחבה כמותית בהיקף של 500 מיליארד יורו תביא את הבנק המרכזי אל מחצית הדרך למטרה להגדיל את רכישת הנכסים שלו כדי למנוע סערה דפלציונית באירופה. הבנק רוכש גם ניירות ערך מגובים בנכסים ואג"ח מכוסות נקובות ביורו ורכישת אג"ח ממשלתיות תהיה חלק מצעדים חדשים שיישקלו בפגישת מועצת הנגידים ב-22 בינואר.

מריו דראגיצילום: בלומברג

דובר מטעם ECB סירב להגיב על הליכי בחירת התוכניות.

מדד המחירים לצרכן בגוש היורו ירד בחודש שעבר בפעם הראשונה זה יותר מחמש שנים. נשיא ECB, מריו דראגי, אותת כי לחץ דפלציוני עשוי לדרוש תגובה. הבנק המרכזי מתכוון להרחיב את היקף הרכישות הכולל שלו ל-3 טריליון יורו, לעומת 2.2 טריליון יורו כעת. בנקים יידרשו להחזיר השנה הלוואות בהיקף של 200 מיליארד יורו.

המצגת התמקדה ברכישת אג"ח משמעותיות, אמרו הגורמים. תוכנית בהיקף נמוך מ-500 מיליארד דולר נשקלה גם היא, בנוסף למטרות חודשיות, אמרו הגורמים הרשמיים.

הנגידים התבקשו שלא להביע את דעתם על התוכניות. מיעוט מהגורמים שנכחו בישיבה, כולל נשיא הבונדס בנק, ינס ויידמן, מתנגדים לרכישת אג"ח ממשלתיות בגלל שיש בזה סיכונים וזה פוגע בתמריצים שנועדו לגרום לממשלות לערוך רפורמות.

דוגמאות יוצאות דופן לאג"ח אירופיות שאינן בעלת דירוג השקעה, כמו אג"ח של יוון, לא נדונו במסגרת המצגת, למרות שהוזכר הטיפול באג"ח כאלה במקרים קודמים, אמרו המקורות. נכון לעכשיו מעניק ECB לאג"ח ממשלתיות של יוון וקפריסין הקלות כל עוד הממשלות מבטיחות כי הן יקיימו את תוכניות הרפורמה שנקבעו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker