"היורו הולך לרדת לרמה של דולר אחד" - לפי האנליסטים הכי דייקנים של 2014

הבנק ההולנדי ING סיפק את תחזיות המט"ח הטובות ביותר של 2014. כעת חוזים של כי בתוך שנתיים יגיע היורו לשער שווה מול הדולר

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

אחרי שהיו דוביים יותר בנוגע ליורו לעומת רוב ההערכות, ING היו הכי מדויקים בתחזיות המטבע שלהם ב-2014. הבנק ההולנדי לא רואה כל סיבה לשנות כעת את האסטרטגיה שלו ובניגוד לרוב חוזה כי שער היורו ישתווה לדולר בתוך שנתיים.

על רקע היחלשות היורו לשער של כ-1.18 דולר ליורו, לעומת 1.399 במאי, ב-ING חוזים כי המטבע ייחלש עד לשער של דולר ליורו, רמה שנרשמה בפעם האחרונה ב-2002. הערכות הממוצעות לפי 30 תחזיות שרוכזו על ידי בלומברג הן כי שער היורו יגיע ל-1.15 עד סוף 2016.

ב-ING חוזים כי צעדי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) יאוששו את הכלכלה המותשת של גוש היורו וימנעו דפלציה, אך יהיו לצעדים השפעות מרחיקות על המטבע. משקיעים מעטים יעדיפו לרכוש דולר כמדיניות בזמן שמקבלי ההחלטות באירופה ידפיסו כסף, בעיקר כשהבנק הפדרלי הופך את הנכסים הדולריים לאטרקטיביים יותר כשיעלה את שיעור הריבית.

הבנק המרכזי של אירופה, פרנקפורט. יעמיד לרשות הבנקים 400 מיליארד יורוצילום: AP

"אנחנו מהמשקיעים הכי דוביים בנוגע ליורו-דולר", אמר פטר קרפטה, אסטרטג מט"ח ב-ING. "נראה כאילו שאם הבנק הפדרלי יתחיל להעלות ריבית בשלב מוקדם יותר, אפילו בשלב מאוחר ברבעון השני, זה יצית פערים גדולים יותר במדיניות (בין אירופה לארה"ב").

ING הגיעו למקום הראשון מבין האנליסטים בתחום המט"ח לפי בדיקה של בלומברג ב-2014. הבנק ההולנדי עלה מהמקום השני שבו היה ב-2013 ועקף את הבנק הגרמני לאנדסבנקן ביידן-וורטמברג.

באחת מההחלטות הטובות שקיבל, ING חזה בתחילת 2014 כי היורו ייפול ב-13% ל-1.2 דולר ליורו. התחזיות הממוצעות ב-2014 טענו כי השער בסוף 2014 יהיה 1.28 דולר ליורו, לעומת שער של 1.2098 דולר ליורו שאליו הגיע ב-31 בדצמבר. היורו נסחר קרוב מאוד לשער של 1.1736 דולר ליורו – השער של המטבע בעת השקתו ב-1 בינואר 1999.

לאסטרטגים יש סיבה נוספת להיות דוביים לגבי היורו אחרי שנתוהים שפורסמו אתמול הצביעו על ירידה של 0.2% במדד המחירים לצרכן בגוש היורו בדצמבר לעומת השנה הקודמת, הירידה השנתית הראשונה זה חמש שנים. הנתונים האלה מוסיפים על הלחץ שמוטל על נשיא ECB, מריו דראגי להתחיל ברכישת אג"ח ממשלתיות כחלק מהאסטרטגיה שלו כדי להזריק כסף לכלכלה ולהחליש את היורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker